W wielu afrykańskich krajach permanentnie brakuje czystej wody, szczególnie w porze suchej. Bieda powoduje, że w oddalonych od miast wioskach, społeczności nie stać na poszukiwania wody i wykopanie studni. Koszty budowy przerastają ich możliwości.
Mieszkańcy biednych wiosek korzystają z wody pobieranej z naturalnych zbiorników wodnych, których czystość pozostawia wiele do życzenia. Pijąc taką wodę często chorują, a małe, niedożywione dzieci umierają. Wielokrotnie widziałam dzieci pijące wodę z rzeki, w której jednocześnie się kąpią, myją naczynia, piorą. Widok taki rozdziera serce. Bardzo chce się w takiej sytuacji pomóc. Wyciągnąć dziecko z rzeki, dać mu butelkę czystej wody. Jednak w danym momencie praktycznie jesteśmy bezsilni. Kilkanaście butelek rozdanej wody nie rozwiąże problemu. Odjedziemy, a problem zostanie. Potrzeba szerszego działania.
Obchodzony każdego roku 22 marca Światowy Dzień Wody jest okazją by przypomnieć nam, że wodę należy szanować, dbać o jej zasoby. O tym jak jest ona niezbędna w rolnictwie czy przemyśle wie każdy z nas, że bez niej nie możemy żyć – też wiemy. A co robimy?? Czy oszczędzamy ją w naszych codziennych czynnościach??
Warto w tym dniu przez chwilę zastanowić się, co możemy zrobić by jej nie nadużywać? Według Światowej Organizacji Zdrowia każdy człowiek potrzebuje od 50 do 100 litrów wody dziennie aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Czy mając na co dzień „nieograniczony” dostęp do pitnej wody nie nadużywamy jej?
Przywołując dane WHO, na chwilę zamykam oczy i widzę jak te 50-100 litrów czystej wody (średnie dzienne zaspokojenie potrzeb) w napełnionych wiadrach stawiam przed każdym afrykańskim dzieckiem w wiosce Ikonda, w Tanzanii. Widzę uśmiechnięte buzie, radosne oczy. Widzę radość matek stojących za ich plecami. Wzruszający obraz. Otwieram oczy. Czar pryska. Rzeczywistość jest bardziej brutalna. Społeczności Ikonda w porze suchej brakuje wody.
Pragniemy wybudować w Ikonda wodociąg, który zaspokoi potrzeby mieszkańców, a przede wszystkim doprowadzi wodę do miejscowego szpitala (placówki non-profit prowadzonej przez misjonarzy Consolata - strona projektu). Uratujemy tym samym życie setkom ludzi!
Nie bądźmy bezczynni. Każda wpłacona złotówka jest ważna i przybliża nas do zrealizowania tej ratującej zdrowie i życie inwestycji.
Teresa Stachowicz-Janke
koordynator programu CZYSTA WODA
FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13
01-829 Warszawa
tel. 22-381-27-74, 601-319-878
rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
kod SWIFT: BREXPLPWMBK