Najczęściej zadawane pytania
Czy mogę nawiązać bezpośredni kontakt z podopiecznym w ramach programu „Adopcji Serca” lub/i „Bilet do Świata”?
W przypadku „Adopcji Serca” nie, ponieważ są to zazwyczaj małe dzieci na etapie szkoły podstawowej. Poziom języka urzędowego (angielski lub francuski) jest u dzieci bardzo zróżnicowany. Fundacja nie nawiązuje bezpośrednich kontaktów z podopiecznymi. W sprawach adopcji kontaktujemy się z naszymi partnerami – polskimi misjonarzami lub partnerami lokalnymi, z którymi program jest realizowany.
W programie „Bilet do Świata” kontakt z podopiecznym jest bardziej możliwy, ponieważ program obejmuje opieką dzieci starsze i młodzież na wyższym poziomie edukacji. Możliwe jest przekazanie listu/zdjęcia za pośrednictwem fundacji.
Czy mogę wysłać paczkę dla podopiecznego?
Nie, z uwagi na dość powszechnie występujące zjawisko zazdrości w społeczności afrykańskiej. Misjonarze oraz partnerzy podkreślają fakt, aby nie wyróżniać konkretnego dziecka, by nie zaszkodzić ani jemu, ani jego rodzinie. Ponadto poza wysokim kosztem wysyłki paczki do Afryki jej odbior na miejscu także często jest kłopotliwy, gdyż wiąże się z opłatą cła i odbioru. Wyjątek stanowi jedynie program realizowany w Nkhata Bay (Malawi), gdzie nasi partnerzy preferują taką formę pomocy materialnej w postaci paczek z darami z Polski. Szczegóły są ustalane indywidualnie z Darczyńcami.
Czy mogę podarować podopiecznemu prezent z okazji urodzin/dodatkowe środki na wsparcie?
Tak, można przekazać dodatkowe środki na wsparcie podopiecznego jako prezent czy też forma pomocy doraźnej/okazjonalnej. W tym celu należy wcześniej zawiadomić o tym fakcie fundację, abyśmy podali Darczyńcy dane do przelewu (zmienia się tytuł przelewu).
Fundacja kolejno kontaktuje się z misjonarzem/partnerem w celu zakupienia oraz przekazania podopiecznemu prezentu (najczęściej są to ubrania, zabawki, przybory szkolne, środki pierwszej potrzeby) w sposób subtelny, dyskretny, by zapobiec powszechnej zazdrości.
w przypadku wyboru podopiecznego z galerii
w deklaracji, w rubryce "uwagi", należy wpisać imię dziecka
Liczba dzieci w programie*
Dołącz do Ludzi Pięknych Serc, wspierających sieroty lub dzieci z najbiedniejszych rodzin. Pomóż im rozpocząć i bezpiecznie kontynuować naukę w szkole podstawowej. Dzięki edukacji najmłodsze afrykańskie pokolenie zmienia sposób myślenia, poszerza horyzonty, widzi i rozumie więcej.
Dobro dziecka jest głównym celem podejmowanych przez fundację działań. Nasze doświadczenia w Afryce wskazują, że wciąż w wielu miejscach to właśnie dzieci cierpią najwięcej, żyjąc w skrajnym ubóstwie, a ich zdrowie, życie i godność są zagrożone. Wybierając program ADOPCJI SERCA, podejmujesz trud opieki nad osieroconym lub dzieckiem z bardzo ubogiej rodziny, wskazanym bezpośrednio przez współpracujących z fundacją misjonarzy lub partnerów lokalnych. Program adopcyjny to długoterminowe duchowe i materialne wsparcie, które umożliwia dzieciom ukończenie szkoły, zabezpiecza codzienny posiłek, odzież, ułatwia start w dorosłość i… przywraca wiarę w drugiego człowieka. Deklarując chęć udziału w programie stajesz się adopcyjnym rodzicem na odległość.
Tego typu pomoc, prowadzona nie tylko przez naszą fundację, ale i przez wiele innych organizacji na całym świecie, musi przełożyć się na sytuację w Afryce. Już teraz zaczynają zachodzić pozytywne zmiany, na które tak długo wszyscy czekają.
Dzisiaj masz szansę dołączyć do grona osób, które te zmiany pośrednio wprowadzają. Możesz zaopiekować się konkretnym dzieckiem. Rozważ taką możliwość w swoim sercu. Dziękujemy!
Przystępując do programu, opiekun wypełnia deklarację pomocy oraz dokonuje stałych wpłat. Roczny koszt opieki wynosi 720 zł, miesięczny 60 zł. Po opłaceniu trzech pierwszych miesięcy opiekun poznaje imię i nazwisko swojego podopiecznego, nazwę plemienia, krótką historię, zainteresowania oraz otrzymuje zdjęcie. Raz w roku poznaje wyniki jego nauczania (ocenę końcową) oraz otrzymuje aktualną fotografię. Wszystkie dokumenty oraz fotografie opiekun otrzymuje na e-mail (lub na adres fizyczny, gdy w deklaracji zaznaczył opcję "tylko poczta tradycyjna").
W każdej chwili możesz zrezygnować z udziału w programie, ale prosimy abyś poinformował nas o tym, najlepiej z wyprzedzeniem, abyśmy mieli czas na znalezienie nowego opiekuna.
ADOPCJA SERCA
- dotyczy dziecka w wieku przedszkolnym lub szkoły podstawowej. Środki wpłacane przez opiekuna przeznaczone są głównie na naukę dziecka, pomoc socjalną, dożywianie i gdy potrzeba także na leczenie. W przypadku adopcji szkolnej na opłacenie edukacji. Wpłacane środki zasilają budżet placówki (sierociniec, szkoła, świetlica), który zaspakaja podstawowe potrzeby podopiecznego. Wydatkowane przez partnera środki podlegają rozliczeniu przez fundację.
- miejsca adopcji:
ANKOZOABO (Madagaskar) 20 dzieci
Ze względów ekonomicznych tylko połowa dzieci w prowincji Toliara, która ukończyła garderie - szkółki przykościelne - może kontynuować naukę w szkole podstawowej. Pomieszczenia w internacie są ciasne, przeludnione, niedoposażone, dzieci śpią po dwoje i czworo na piętrowych pryczach. Tymi najbiedniejszymi zaopiekował się ks. Ludwik Wawrzeczko ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Z troską organizuje dla nich pomoc, licząc na wsparcie Ludzi Pięknych Serc. "Niestety szkoła stanowi dla wielu dzieci jedyne miejsce, gdzie mogą cokolwiek zjeść. Problem głodu jest naprawdę duży i nie można go ignorować". /DZIECI CZERWONEJ WYSPY - więcej/
AYOS (Kamerun) 13 dzieci
Dziewczynki są wychowankami sierocińca prowadzonego przez Siostry Opatrzności Bożej. "Pochodzą z biednych rodzin. Większość z nich to sieroty. Były wychowywane przez ciocie lub babcie. Rodziny, w których mieszkały, mają już swoje dzieci i nie były zdolne się nimi zająć, a ich babcie są starsze i schorowane. W kilku przypadkach dzieci nie uczęszczały regularnie do szkoły. Mieszkając tutaj w Kamerunie od wielu lat, ze smutkiem, muszę powiedzieć że nie możemy liczyć na pomoc państwa, tak samo jak nasze dziewczynki” - s. Dariusza Dąbrowska. /SIEROCINIEC W AYOS - więcej/
BOUAR (Republika Środkowoafrykańska) 36 dzieci
W jednym z najbiedniejszych krajów świata, stale uwikłanym w konflikty wojenne, Siostry Służebnice Matki Dobrego Pasterza pełnią posługę misyjną wśród najuboższych. Przy misji Centrum św. Józefa s. Renata Grzegorczyk założyła świetlicę dla najbardziej potrzebujących wsparcia sierot i dzieci z najuboższych rodzin. Wszystkie otrzymują możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych, muzycznych, krawieckich, technicznych i sportowych. Stale są dożywiane i douczane… dzięki pomocy płynącej z Polski. Od roku 2019 świetlicę prowadzi s. Izabela Pilorz.
BUNDOLI (Ghana) 11 dzieci
Mimo, że trudno nam sobie wyobrazić życia bez elektryczności, bieżącej wody czy dostępu do lekarza to musimy mieć świadomość, że są miejsca na świecie, w których po zmroku panuje ciemność, gdzie woda jest towarem limitowanym, lekarz nieosiągalny a najbliższa szkoła oddalona o kilka godzin marszu. Tak do niedawna było jeszcze w Bundoli. Teraz dzięki staraniom fundacji wioska posiada nie tylko szkołę Dzieci Afryki nr 1, ale też uczniowie z najbiedniejszych rodzin zostali objęci program adopcyjnym, by we współpracy z lokalnym partnerem parafią Chrystusa Króla w Gushegu zaspokajać ich najpilniejsze potrzeby socjalne w zakresie dożywiania, ubierania i sprawowania opieki medycznej, gdy zajdzie taka konieczność. /SZKOŁA W BUNDOLI - więcej/
DORZE (Etiopia) 9 dzieci
W odpowiedzi na najpilniejszą potrzebę górskiego plemienia Dorze, jaką jest edukacja, fundacja w roku 2019 rozbudowała lokalną szkołę oraz wspiera jej najbiedniejszych uczniów, w tym sieroty. Starannie wyselekcjonowane dzieci, spośród najbiedniejszych, dzięki programowi adopcyjnemu, mają zapewnioną pomoc socjalną, którą koordynuje dyrekcja szkoły Dzieci Afryki nr 3. Część środków zasila budżet szkoły, umożliwiając zakup pomocy dydaktycznych, podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych. /DZIECI DORZE - więcej/
KIRUDDU (Uganda) 45 dzieci (+2 dzieci w Kampali)
Zaledwie tylko 33% dzieci na półwyspie Koja uczęszcza do szkoły. Sieroty i te z rodzin dysfunkcyjnych nie są posyłane po edukację z powodów finansowych i zarobkowych. Z tego powodu przyszłość dzieci, jeszcze kilka lat temu, przed wybudowaniem szkoły Dzieci Afryki nr 2, nie rysowała się w kolorowych barwach. Dzieci były zaniedbane, wykorzystywane do pracy, dziewczynki do prostytucji (przez napływowych rybaków). Wszyscy nasi podopieczni wymagają wsparcia edukacyjnego, dożywiania, opieki socjalnej i zdrowotnej. Program adopcyjny, realizowany we współpracy z parafią św. Józefa w Kisoga oraz Abbe Consolate - wolontariuszką Dzieci Afryki, jest dla nich ogromnym wsparciem i jedyną nadzieją na lepsze jutro. /SZKOŁA W KIRUDDU - więcej/
NGAOUNDAYE (Republika Środkowoafrykańska) 30 dzieci
W Republice Środkowoafrykańskiej edukacja na poziomie szkoły podstawowej nie jest obowiązkowa i jest płatna. Dzieci z najbiedniejszych rodzin nie stać na uczęszczanie na zajęcia. Jednak s. Barbara Samborska ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Matki Dobrego Pasterza – odpowiedzialna za szkołę, stara się przyjmować wszystkie, licząc że te najbiedniejsze wspomogą Ludzie Pięknych Serc w Polsce.
NKHATA BAY (Malawi) 44 dzieci
"Pragniemy, aby każda z ekstremalnie ubogich rodzin dostała do pomocy rodzinę z Polski. Dzielenie się i opiekowanie to dar jakim możemy obdarowywać się nawzajem. Dziś we współpracy z Fundacją Dzieci Afryki – mówi Dorota Pichowicz – mamy nadzieję na regularną pomoc ubogim rodzinom". Dzieci objęte programem adopcyjnym uczestniczą w zajęciach edukacyjno – artystycznych w świetlicy One Heart. W grupie są dzieci osierocone, które pozostają pod opieką dalszej rodziny. /NASZA KLASA TONGA - więcej/
MBAIKORO (Czad) 29 dzieci
Większość, ze zgłoszonych do programu dzieci – którymi opiekuje się s. Katarzyna Wiater ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących – to półsieroty bez ojca, który zmarł, odszedł lub jest alkoholikiem i nie wykazuje zainteresowania rodziną. Niektóre dzieci posiadają liczne rodzeństwo, wiele z nich mieszka z dziadkami, gdyż przez własnych rodziców zostały porzucone. Dzieci osierocone i porzucone często pozostawione są same sobie, nie mają żadnego zajęcia i rozrabiają. Polskie misjonarki postanowiły zmienić tę sytuację i zaopiekować się dziećmi potrzebującymi pomocy i zwyczajnego zainteresowania. Otworzyły świetlicę, by chociaż trzy razy w tygodniu zagospodarować dzieciom czas wolny, zapewniając opiekę, zajęcia edukacyjne, plastyczne i muzyczne, naukę szycia i szydełkowania, zabawę a także dożywianie. /DZIECI MBAIKORO - więcej/
* stan na dzień 12 sierpnia 2024 r.
BILET DO ŚWIATA
- dotyczy ucznia szkoły ponadpodstawowej lub studenta (czytaj)
FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13
01-829 Warszawa
tel. 22-381-27-74, 601-319-878
rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
kod SWIFT: BREXPLPWMBK
Po wysłaniu deklaracji, najczęściej w kolejnym dniu roboczym, otrzymasz od nas na e-mail informacje dotyczące dalszego postępowania m.in. poprawny tytuł przelewu bankowego. Nie przyszedł od nas e-mail - najpierw sprawdź spam, potem nas powiadom.
Dzieci objęte programem adopcyjnym można wspierać także okazjonalnie, bez wypełniania deklaracji:
lub wykonaj przelew
Fundacja Dzieci Afryki
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
darowizna M1.4 - opieka na dziećmi (adres e-mail)*
kod SWIFT: BREXPLPWMBK
*podając adres e-mail otrzymasz do końca lutego wykaz wszystkich darowizn przekazanych w roku poprzednim w celu odliczenia od podatku