Jak to się stało, że znalazła się Pani w Fundacji Dzieci Afryki? Na to pytanie odpowiada Maria Wiśniewska, z wykształcenia i zawodu pielęgniarka w Olsztynie.
Od wielu lat podróżowałam po ciepłych krajach, ponieważ lubię słońce i odpowiada mi temperatura powyżej 30 stopni. Zawsze też interesował mnie los zamieszkujących tam ludzi, a szczególnie dzieci. W 2021 roku mój kuzyn, który od 2012 r. działa w Fundacji Dzieci Afryki zaproponował mi wspólny wyjazd. Nie był to wyjazd jak na wczasy, dlatego należało się do niego w odpowiedni sposób przygotować – przejść szereg badań medycznych, wystarać się o tzw. żółtą książeczkę, czyli przyjąć szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym, takim jak dur brzuszny, żółta febra, czy WZW typu A.
Następnym etapem było uzyskanie wizy – tu czas oczekiwania przeciąga się w miesiące. W efekcie dopiero na koniec 2022 roku dopięłam wszelkich formalności dotyczących wyjazdu i 26 stycznia 2023 r. wyruszyłam do Angoli. Tam przyjął nas werbista ojciec Emil Kałka, który zadbał o nasze zakwaterowanie, wyżywienie i całą opiekę. Ojciec Emil jest Dyrektorem szpitala. Szpital Diocese de Caxito Centro de Saude Sao Lucas Kifangondo, pełni też rolę apteki, wykonuje się w nim podstawowe badania laboratoryjne, badanie Ekg czy badanie USG. Pacjenci są przyjmowani przez dziesięć godzin dziennie, a ruch chorych odbywa się wg ciężkości stanu pacjenta. Sale chorych są skromie wyposażone, ale drogi pacjentów się nie krzyżują. Oddział dla dorosłych znajduje się oddzielnie, od oddziału dla dzieci. Ojciec Emil mimo, że nie ma wykształcenia medycznego musi sprostać wielu wymaganiom, jest też psychologiem i terapeutą, bo tego wymagają pacjenci szpitala.
Z członkami zarządu fundacji Robertem Nogą, Pawłem Werakso, Teresą Stachowicz-Janke i Krzysztofem Bucholskim, zaczęliśmy realizować program wyjazdu: odwiedziliśmy sierociniec dla chłopców z Luandy. Fundacja zorganizowała dla podopiecznych Dzień Dziecka w ośrodku wczasowym. Polegał on na konkursach, zawodach, kąpieli w basenach. Zakończony był dobrym obiadem, prezentami i słodyczami.
W sierocińcu przebywa chłopiec o imieniu Claudio, który przeżył wielką traumę. W wieku 6 lat został przez rodziców posądzony o czary i wrzucony do ogniska, a następnie wygnany na ulicę. Fundacja przywiozła dla niego specjalistyczne maści dermatologiczne i plastry, które łagodzą skutki poparzenia.
Następnym dzieckiem, którym się zajęliśmy jest 14-letnia dziewczynka Catia zgwałcona, chorująca przewlekle na cukrzycę i niewydolność wątroby. Dla niej Fundacja zabezpieczyła glukometr, piórnik i wiele zabawek.
W miejscowości Canagula ze środków Fundacji została sfinansowana budowa studni i wieży ciśnień dla szkoły i dwóch internatów zaś w Moxico Velho zbiorniki do magazynowania wody dla Centrum Kobiet i Dzieci.
Fundacja, o działalności której można się dowiedzieć na Facebooku, Siepomaga.pl bądź Misjonera2023, aktualnie wspiera 14 krajów Afryki. Prowadzi program „Adopcja Serca”, w ramach którego dzieci mają zapewnioną podstawową opiekę, edukację oraz dożywianie. Stale zaopatruje ośrodki misyjne w lekarstwa, środki opatrunkowe i sprzęt medyczny. Finansuje leczenie i zabiegi operacyjne dzieci (w ramach obszaru działalności "Zdrowie i profilaktyka"). I tak było i tym razem.
Wszystkie ośrodki w Angoli są prowadzone przez misjonarzy i siostry zakonne, które okazują miłość i wsparcie wszystkim dzieciom, które tego potrzebują.
Ale jest też druga strona - to życie na ulicy, w domach bez wody i prądu, kąpiel w rzece, głód, żebractwo oraz stałe narażenie na konflikt z prawem, choroby czy przedwczesna śmierć. Każdy dzień to walka o przetrwanie, a każda noc to koszmar z najgorszych snów. Takim właśnie ludziom pomagaliśmy.
Wartością dodaną mojego wyjazdu są ludzie, których poznałam o wielkich sercach, miasta które zwiedziłam Benguele czy Lobito. Kąpiel w oceanie i spożywanie pysznych owoców prosto z drzewa. Jestem wdzięczna losowi, że wyszłam z ciężkiej choroby i teraz w ramach rewanżu mogę nieść pomoc i radość osobom, które są w potrzebie. Następny wyjazd za rok.
Angola w skrócie:
Republika Angoli- Państwo w południowo zachodniej Afryce
* Stolica Luanda
* język portugalski
* liczba ludności 34,5 miliona
* waluta Kwanza
* Angola ma liczne parki, piękne piaszczyste plaże wodospady, muzea i zabytki, tętniące życiem miasta
* zasoby naturalne tj. ropa naftowa i kopalnie diamentów.
FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13
01-829 Warszawa
tel. 22-381-27-74, 601-319-878
rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
kod SWIFT: BREXPLPWMBK