Nie ma tygodnia bym nie pomyślała o dzieciach z małej miejscowości w Namibii - mówi Grażyna Pol, wolontariuszka fundacji, inicjatorka koncertu charytatywnego. Wyczekiwałam luzowania obostrzeń, by możliwe było zorganizowanie koncertu, który uczestnikom da radość i dużo pozytywnej energii a niepełnosprawnym dzieciom w Katima Mulilo ułatwi codzienne zmagania i pozwoli poczuć radość tego, że na drugiej półkuli są ludzie, którzy o nich myślą i dzielą z nimi tym, co posiadają.
Ale po kolei...
Tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa, w lutym 2020 roku jako wolontariuszka wyjechałam na Czary Ląd. Dziesiąta, jubileuszowa Misjonera Fundacji Dzieci Afryki, dla mnie była pierwszą. Pierwszą pod wieloma względami. Pierwszą wyprawą w roli wolontariuszki misyjnej. Pierwszym spotkaniem z Afryką. Pierwszym rozstaniem z dziećmi na tak długo. Tak, w tym wypadku 15 dni wydało mi się bardzo długą rozłąką. W tych dwóch tygodniach udało się upchać tak wiele zdarzeń i emocji, że można by porównać je do przejażdżki roller coaster.
Pojechałam z doświadczonymi podróżnikami Robertem Nogą i Iwoną Kreczmańską. Podczas przygotowań do wyjazdu, a także w jego trakcie, uchronili mnie oni przed wieloma kosztownymi pomyłkami. Kosztownymi nie tylko w sensie finansowym ale przede wszystkim zdrowotnym. Takich kompanów można sobie tylko wymarzyć!
W naszym misjonarskim planie były dwa kraje: Namibia i Angola. W pierwszym spędziliśmy półtora tygodnia, w drugim trzy dni. Przez Namibię podróżowaliśmy wynajętym autem, co z jednej strony umożliwiło szybkie dotarcie do Katima Mulilo, gdzie znajdował się Cheshire Home dom dla dzieci niepełnosprawnych, prowadzony przez polskie i namibijskie misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus, z drugiej zaś umożliwił zatrzymanie się po drodze w kilku pięknych miejscach. Kolejne dni podążania do celu misjonery, miejscowości Katima Mulilo obdarzyły nas niecodziennymi widokami w Parkach Narodowych: Etosha i Bwabwata.
Do Katima Mulilo, miasta położonego nad rzeką Okawango, przybyliśmy już pełni wrażeń. Tu zaś przywitały nas radosne twarze dzieci i życzliwe siostry zakonne. Czuliśmy się tam jak w domu. Moim zadaniem było przeszkolenie trójki wychowanków Cheshire Home z oprogramowaniem do komunikacji alternatywnej AAC wraz z przeszkoleniem rodziców i nauczycieli z pobliskich szkół. Kilka dni szkoleń uświadomiły mi, że mogę być spokojna o wykorzystanie programu GRID3. Dzieci bardzo szybko zaczęły prześcigać mnie podczas wykonywania zadań… Podczas szkoleń widziałam, że nie mogą się doczekać, kiedy sprzęt na stałe powędruje w ich ręce.
Podczas wizyty w Katima Mulilo zorganizowaliśmy także zawody sportowe dla dzieci. Było dużo śmiechu, odrobina współzawodnictwa i szczypta szelmostwa. Garść zachwytu i ogrom radości z wymarzonych prezentów i nowych doświadczeń. Należy zaznaczyć w tym miejscu ogrom pracy sióstr zakonnych i niezastąpionej rehabilitantki Jesse. Były niezwykle zaangażowane, oddane sprawie. To nieopisane uczucie zobaczyć tak wielkie poświęcenie i oddanie pracujących na rzecz niepełnosprawnych dzieci naszych rodaczek. Żal było opuszczać to wspaniałe miejsce.
W ciągu półtora roku wydarzyło się wiele. I oto jest ten moment!
Będzie się działo!
Bilety w cenie 20 zł dostępne w Markecie Dzieci Afryki lub bezpośrednio przed koncertem.
FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13
01-829 Warszawa
tel. 22-381-27-74, 601-319-878
rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
kod SWIFT: BREXPLPWMBK