wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

19 czerwca 2023

LICZBA UCHODŹCÓW PORAŻAJĄCA

 

Kiedy siadałam do napisania kilku słów o Światowym Dniu Uchodźcy, dotarło do mnie, że każdy z nas w jednej strasznej chwili może nim zostać… Wystarczy jedna niefortunna decyzja polityczna, światowe zawirowanie, katastrofa ekologiczna, sytuacja gospodarcza czy zmieniający się w szybkim tempie klimat… i nagle z pełnoprawnego obywatela własnego kraju możemy stać się poszukującym schronienia człowiekiem.

 

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy, który w tym roku upamiętnia przerażającą statystykę – liczba uchodźców waha się wg różnych źródeł między 80 a 100 milionów. Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 4 grudnia 2000 roku, upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.

Miliony ludzi na świecie uciekają przed konfliktami, przemocą, łamaniem praw człowieka, głodem, nędzą i prześladowaniami – podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych w Genewie. Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi nazwał tę liczbę „porażającą i jednocześnie alarmującą. To rekord, który nigdy nie powinien był zostać ustanowiony - powiedział. Powinien być sygnałem alarmowym". 

 

W ciągu ostatniej dekady zanotowano dwukrotny wzrost liczby uchodźców!

 

Życie na uchodźstwie to skrajnie trudna sytuacja dla każdej osoby. Ośmiu na dziesięciu uchodźców przebywa w krajach, w których powszechne są głód i niedożywienie. Są oni narażeni na utratę zdrowia, często stają się ofiarami handlu ludźmi, gwałtów czy wykorzystywania. Prawie połowa z nich to dzieci, pozbawione szansy na bezpieczne dzieciństwo i edukację – na studia uczęszcza tylko 3% uchodźców.

 

Miniony rok był dla uchodźców wyjątkowo trudny. Pandemiczne restrykcje wpędziły wiele osób w bezrobocie i ubóstwo, odcięły obozy uchodźców od pomocy humanitarnej. Co gorsze obecnie jedynie 54 kraje zaczęły szczepić także uchodźców, a większość z państw ich goszczących otrzymało o wiele mniej szczepionek niż USA lub członkowie UE.

 

Na szukanie lepszego życia w bogatych krajach Północy decydują się bardzo nieliczni uchodźcy. Blisko cztery piąte z nich przebywa w państwach ościennych. Czekają na poprawę sytuacji – ustanie konfliktu zbrojnego, suszy, powodzi czy perspektywę znalezienia pracy, lecz przedłużające się kryzysy sprawiają, że pozostają na wygnaniu przez lata. Trudno w ten sposób odbudować życie swoje i najbliższych.

 

Polska Akcja Humanitarna pomaga uchodźcom wewnętrznym w Sudanie Południowym, Somalii, Jemenie, Iraku i Libanie. Poprzez zapewnienie dostępu do wody i godnych warunków higienicznych oraz wsparcie medyczne i materialne ludzie ci mają szansę przetrwać najtrudniejszy czas w oczekiwaniu na powrót do domu.

 

Każdy z nas osobiście może dołożyć starań, choć małym gestem wsparcia, poprzez dedykowane temu podmioty, jak również poprzez traktowanie przybyłych osób szukających pomocy z szacunkiem i należną im godnością.

 

Iwona Wyrzykiewicz

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK