Zobowiązania fundacji wobec ubogiej społeczności afrykańskiej wymagają stałych działań, w tym wizytacji odległych miejsc, do których dociera pomoc Dzieci Afryki. Niepewne czasy szczególnie nie sprzyjają podróżom międzykontynentalnym, a unijne paszporty covidowe nic nie znaczą poza UE. Kolejne testy PCR, testy antygenowe i wiele znaków zapytania czekają zatem fundacyjnych podróżników "z misją" przed zaplanowaną na 15 lipca wyprawą roboczą do Ghany.
A powodów tej wyprawy jest wiele. Robert Noga i Paweł Werakso - założyciele fundacji oraz Krzysztof Bucholski - członek Zarządu, na zaproszenie miejscowego biskupa Vincenta Sowah Boi-Nai SVD odwiedzą diecezję Yendi na północy kraju. Na miejscu zostanie podpisana umowa o współpracy między fundacją a diecezją, na terenie której Dzieci Afryki prowadzą programy pomocowe w parafii Gnani i Gushiegu. Podpisanie umowy jest konieczne, gdyż od czasu wyjazdu z Ghany o. Mariusza Pacuły SVD działania fundacji, by były efektywne i trwałe, wymagają uregulowania.
W Gnani fundacja wspiera kobiety i dzieci mieszkające "na wygnaniu" w tak zwanej "wiosce czarownic". Drugi rok pod opieką fundacji jest 150 osób, którym Dzieci Afryki opłacają ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto w ostatnim czasie fundacja sfinansowała zakup regałów oraz książek dla tworzącej się przy parafii biblioteki. W czasie wizyty podróżnicy "z misją" spotkają się z mieszkańcami wioski oraz zorganizują pożywny posiłek dla wszystkich dzieci. Z ks. Davidem Kajal omówione zostaną szczegóły wdrożenia programu adopcji szkolnej dla dzieci z "wioski czarownic".
Na terenie parafii Gushiegu fundacja prowadzi szereg programów pomocowych. Najważniejszym przedsięwzięciem jest wybudowanie i wspieranie szkoły Dzieci Afryki nr 1 im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli. W marcu br. oddany został do użytku drugi budynek szkoły dla uczniów klas IV-VI, w którym dzieci mogły rozpocząć naukę po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Wizyta przedstawicieli fundacji jest pierwszą po jej uruchomieniu i służy m.in. przeprowadzeniu inwentaryzacji umeblowania i podręczników sfinansowanych przez fundację. Na oddanie do użytku czeka także dom dla nauczycieli i wolontariuszy, który powinien zostać udostępniony we wrześniu wraz z nowym rokiem szkolnym. Inwentaryzacja jego wyposażenia, omówienie i spisanie zasad korzystania z domu sfinansowanego z 1% podatku dla Dzieci Afryki to kolejne zadanie do realizacji. Ponadto z dyrekcją szkoły oraz starszyzną wioski przedstawiciele fundacji omówią szczegóły mającego zostać wdrażanego, od nowego roku szkolnego, systemu motywacyjnego dla nauczycieli, który ma przyczynić się do podnoszenia jakość nauczania. W czasie wizyty szkoła zostanie wyposażona w bogato wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, sfinansowaną z programu "Zdrowie dzieciom" - to absolutna nowość jaka zostanie wdrożona w wiejskiej afrykańskiej szkole, w tym przypadku oddalonej o 40 kilometrów od najbliższego szpitala. Personel szkoły zostanie przeszkolony przez dr Johna Mbiyieba - stypendystę i wolontariusza Dzieci Afryki. Dzieci z programu "Adopcja Serca" zostaną wyposażone w ubranka i obuwie a wszyscy uczniowie szkoły Dzieci Afryki tradycyjnie otrzymają fundacyjne koszulki oraz zostaną poczęstowane pożywnym posiłkiem.
To tylko niektóre zadania do realizacji przez przedstawicieli fundacji w diecezji Yendi. Będąc w Gushiegu odwiedzą również firmę Joachima Duut - stypendystę Dzieci Afryki, któremu Ludzie Pięknych Serc pomogli sfinansować marzenie, mające odmienić okrutny los a w Nalerigu odwiedzą o. Sunila Rodrigueza SVD, który koordynował ubiegłorocznymi pracami budowalnymi szkoły i domu dla nauczycieli w Bundoli (jest za co dziękować).
Ostatni etap wyprawy to Elmina i Princiss Town na południu kraju, nad Oceanem Atlantyckim. W Elmina podróżnicy "z misją" spotkają się z dziecięcym zespołem tańca afrykańskiego Akomapa a w Princiss Town zapoznają się z potrzebami miejscowej szkoły.
Bądźcie z nami, dziękujemy!
FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13
01-829 Warszawa
tel. 22-381-27-74, 601-319-878
rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
kod SWIFT: BREXPLPWMBK