wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

20 września 2023

O POKÓJ DLA WSZYSTKICH NARODÓW

 

Gorące letnie miesiące za nami, wakacyjne swawole dobiegły końca i dla wielu z nas nadszedł czas powrotu nie tylko do szkoły, ale również do ważnych spraw i prozy życia. Ostatnie ciepłe dni spędzamy zbierając energię, przygotowując się do pracy, zaczynamy z zapałem nowe projekty albo szukamy motywacji. To ten czas w roku, kiedy mamy szansę zastanowić się i skupić się nad tym, co najważniejsze.

 

Każdego roku 21 września, a więc u schyłku kalendarzowego lata obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju. Myślę, że w dzisiejszym świecie nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego to święto jest istotne dla nas wszystkich.

 

Utrzymanie pokoju na świecie a także troska o przyjazne stosunki między państwami to jedne z podstawowych celów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Międzynarodowy Dzień Pokoju ustanowiony przez ONZ w 1981 od lat służy jako pretekst do rozmów, spotkań i otwartego mówienia o stałej potrzebie zaprowadzania pokoju na świecie. Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Pokoju obchodzono już w 1982 roku, chociaż oficjalnie dzień 21 września wybrano dopiero 19 lat później. Zgromadzenie Ogólne wybrało tę datę zaledwie kilka dni przed tragicznymi zamachami na WTC, co tylko udowodniło, jak dramatycznie potrzebujemy pokoju.

 

Coroczne obchody rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ - obecnie już od 2017 roku jest nim Portugalczyk António Guterres. Jego zadaniem będzie uderzyć w specjalny Dzwon Pokoju (ang. Japanese Peace Bell) umieszczony przed główną siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Warto wspomnieć, że Dzwon Pokoju odbiega trochę od tego, jak możemy wyobrażać sobie klasyczny dzwon; jest co prawda wykonany z brązu, ale w stylu buddyjskim, ze stopu różnych przedmiotów otrzymanych z ponad 60 krajów jako symbol wspólnoty. Nawet ówczesny papież Pius XII dorzucił dziewięć złotych monet. Ten ważący 116 kilogramów i mierzący metr wysokości i 60 centymetrów średnicy instrument został również symbolicznie uczczony przez Republikę San Marino - kraj oficjalnie najdłużej niezaangażowany w konflikty zbrojne.

 

Ogromne znaczenie Dzwonu Pokoju podkreśla również fakt, że można go usłyszeć jedynie dwa razy w roku - 21 września oraz 21 marca - czyli w Dzień Pokoju i w Dzień Ziemi. Bardzo rzadko używa się go poza tymi dwoma okazjami.

 

W jakim celu sekretarz generalny bije w dzwon? Kiedy ucichnie jego dźwięk, w obecności wszystkich notabli, członków ONZ, najważniejszych polityków, sław i celebrytów prosi on o to, co najważniejsze - o pokój dla wszystkich narodów.

 

W ramach obchodów święta pokoju na całym świecie odbywają się przeróżne wydarzenia, debaty, performance czy pokazy filmowe. Wszystkie organizowane uroczystości dążą do przeciwstawienia się konfliktom zbrojnym oraz propagują pokój jako wartość ponad podziałami.
 

21 września jest zarazem dniem globalnego zawieszenia broni i zaprzestania przemocy, jednak niestety nie wszystkie kraje się do tego stosują.

 

Jak świętować pokój w moim miejscu zamieszkania?
 

Ban Ki-moon, były już Sekretarz Generalny ONZ, powiedział kiedyś: „Pokój to coś więcej niż odłożenie broni na bok. Pokój to budowanie globalnego społeczeństwa, w którym ludzie żyją wolni od ubóstwa i wspólnie czerpią korzyści z osiągnięć. Pokój to wspólny rozwój i wzajemne wspieranie się w jednej światowej rodzinie”.

 

Jasne, że nie wszędzie będą odbywały się marsze i parady. Co zrobić, by jednak odczuć wyjątkowość tego dnia i sprawić, by wartości, które symbolizuje na dobre zagościły w naszym życiu? Według ONZ, to święto ma promować rozejm i próbę zaprzestania wszelkich aktów przemocy. A zatem powinniśmy działać, mając na celu kształtowanie w nas umiejętności współpracy i niezgody na okrucieństwo.

 

W Dniu Pokoju możemy manifestować nasze poparcie idei np. przez noszenie przypinek w kształcie gołębia, zorganizowanie akcji plakatowej w szkole, wspólne odśpiewanie "Imagine" Johna Lennona ze znajomymi lub zażegnanie konfliktu z kimś, na kim nam zależy. Można zabrać dzieci na spacer po naszym pięknym, wolnym kraju. Można wrzucić na swój profil zdjęcie z hasztagiem #PeaceDay. Można wystawić twarz do ostatnich promieni letniego słońca i uśmiechnąć się. Doceniajmy każdą chwilę pokoju i dbajmy, by nikomu go nie zabrakło - to będzie najskuteczniejsze świętowanie.

 

Monika Dąbrowska

 

 

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK