wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

29 grudnia 2020

SYLWESTER W AFRYCE

 

Sylwester jest świętem, które w większości miejsc na świecie celebrujemy tego samego dnia. Sposób jego obchodzenia w różnych zakątkach kuli ziemskiej jest bardzo podobny, przyjęcie organizowane w gronie przyjaciół w zaciszu domowym bądź huczna zabawa na balu czy dyskotece. O północy kieliszek szampana, składanie życzeń i wspólne podziwianie fajerwerków, następnie zabawa do rana.

 

Mimo tych podobieństw wiele krajów ma swoje tradycje i obyczaje, a jak to wygląda w Afryce?

 

Tam też w zależności od miejsca Sylwestra celebruje się w różny sposób. W Lagos (Nigeria) jest to wieczorny rejs podczas którego nie dość, że możemy podziwiać otaczające nas piękne widoki to dodatkowo cieszyć się imprezą na jachcie. Oprócz tego organizuje się wiele maskarad podczas których obywatele zakładają zwierzęce maski i tańczą w rytm energicznej muzyki. Ta tradycja ma symbolizować szczęści i radość oraz chronić przed złą energią.

 

Na Seszelach (Afryka Wschodnia), zupełnie odmiennie niż u nas, rodziny świętują ten dzień razem w domowym zaciszu, ale jest też sporo osób, które wychodzą na uliczną imprezę, aby tańczyć i śpiewać do rana przy popularnej lokalnej muzyce i próbować różnych potraw i napojów.

 

W Kapsztadzie a konkretnie w Nieu Bethesda (Afryka Południowa) jednym z najpopularniejszych wydarzeń na koniec roku jest Festiwal Światła. Rozpoczyna się spektaklem w teatrze plenerowym, następnie wszyscy ludzie zapalają swoje lampiony i organizują wielką paradę przez całe miasto, kończąc w jego centrum, by tam tańczyć do północy pod gołym niebem. Wyobraźcie sobie jak pięknie musi to wyglądać, światło z setek lampionów rozświetlające mrok sylwestrowej nocy. Festiwal Światła ma jeszcze jedno ukryte znaczenie, stanowi on potężny symbol nadziei i piękna, przekracza bariery kulturowe i religijne łącząc ludzi różnego pochodzenia w radosnej celebracji. Jednak to nie jedyna tradycja goszcząca na południu Afryki, bowiem nadejście Nowego Roku jest równoznaczne z wyzbyciem się niepotrzebnych rzeczy. Wraz z nadejściem północy ludzie wyrzucają przez okna stare telewizory, meble czy też lodówki, pozbywając się tym samym zbędnego „balastu”. Podobno powoli odchodzi się już od tej tradycji, niemniej radzę uważać na głowy jeżeli planujecie spędzić tam kiedyś Sylwestra.

 

W tym roku nadejście 2021 r. możemy świętować nawet przez 3 dni a nie tylko jedną noc, ale nie będziemy prekursorami takiego sposobu celebracji. W Zimbabwe jest to normą i pewnie wiele osób zdziwiłoby się, gdyby kazano im ograniczyć się tylko do 1 dnia. Mowa tu o karnawale Vic Falls Carnival organizowanego w sąsiedztwie jednego z cudów świata, wodospadu Victoria. Rozrywka obejmuje wszystko czego dusza zapragnie; tancerzy ognia, szczudlarzy, występy na żywo lokalnych DJ’ów, safari, skoki na bungee, spływ pontonem, imprezę w pociągu i wiele, wiele innych zależnych od zasobności naszego portfela.

 

Senegal (Afryka Zachodnia), również ma swój festiwal – Le Fanal – bardzo podobny do tego w Kapsztadzie. Ludzie zapalają lampiony i paradują z nimi po ulicach śpiewając i grając na bębnach. Istnieje również 10 dniowy festiwal gry na perkusji, któremu towarzyszą tradycyjne senegalskie zapasy.

 

Kenia (Afryka Wschodnia) to sylwestrowy kierunek dla tych, którzy lubują się w muzyce house, alternatywnej i reggae, czyli nic innego jak kolejny festiwal, ale przecież o to chodzi, aby bawić się i szaleć w tą ostatnią noc starego roku. Nowy Rok wita się poprzez spalenie gigantycznej rzeźby, która symbolizuje nowy początek i nadzieję na świetlaną przyszłość.

 

Oczywistym jest, że w każdym z tych krajów o godzinie dwunastej w nocy wszyscy podziwiają wystrzelone w niebo sztuczne ognie zapierające dech w piersi. Mimo różnych tradycji i miejsc, w których organizuje się przyjęcia sylwestrowe, głównie wynikające z położenia Afryki i Europy na kuli ziemskiej, nasz sposób witania Nowego Roku jest bardzo podobny. Muzyka, zabawa do rana, fajerwerki, jedzenie i picie w gronie przyjaciół.

 

Bardzo ciekawi mnie jak mogą wyglądać takie obrzędy wśród plemion zamieszkujących głąb Czarnego Lądu i mam nadzieję, że kiedyś dane mi będzie się o tym przekonać. A wy, macie swój ulubiony sposób na zabawę sylwestrową?

 

Klaudyna Malanowska

 

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK