Chociaż dla większości Dzień Kobiet stał się świętem dość mocno skomercjalizowanym, nie możemy zapomnieć o jego prawdziwym znaczeniu i smutnej historii. 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku kobiety postanowiły zawalczyć o swoje prawa. Tego dnia w jednej z fabryk pracujące tam robotnice powiedziały „dość” i rozpoczęły strajk.
Właściciel fabryki, nie wiedząc co robić a chcąc uniknąć skandalu, zamknął je w miejscu pracy. Niestety doszło do tragedii gdyż w fabryce wybuchł pożar. Zginęło wtedy 129 kobiet. Obchodzony co roku na całym świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet ma przede wszystkim upamiętniać śmierć tych dzielnych kobiet, które walczyły o to, aby być traktowane na równi z mężczyznami. Ma zwrócić uwagę na status kobiet na całym świecie i wyzwania, przed którymi nadal stoją w realizacji swoich praw.
Podobny wydźwięk ma to święto w Afryce. W RPA obchodzone jest ono dwa razy w roku, 8 marca tak jak na całym świecie oraz 9 sierpnia, przy czym ta druga data jest dużo ważniejsza. Ma to oczywiście związek z wydarzeniami jakie miały miejsce w przeszłości. 9 sierpnia 1956 r. tysiące kobiet w Południowej Afryce pomaszerowały pod drzwi pałacu prezydenckiego Union Buildings w Pretorii. Protestowały przeciwko zaostrzającemu się prawu, które jeszcze bardziej miało ograniczać swobodę przemieszczania się czarnych kobiet. W tamtych czasach ludzie o innym kolorze skóry niż biały, nie mogli ot tak, poruszać się po ulicach. Zawsze musieli mieć przy sobie książeczkę potwierdzającą tożsamość i przynależność rasową a za jej brak groziło więzienie.
Protestujących zebrało się ok. 20 000, wszystko przebiegało bardzo pokojowo. Pod drzwiami nieobecnego wtedy premiera, zostawiły plik ulotek i przez pół godziny, w zupełnej ciszy stały w niemym proteście. Następnie z ich ust popłynęła pieśń, która została napisana specjalnie na tę okazję Wathint' Abafazi Wathint' Imbokotho - Tkniesz kobietę, uderzasz skałę! W kolejnych latach jej motyw przewodni stał się hasłem walki o równouprawnienie. Najpiękniejsze jest jednak to, że tego dnia na demonstracji pojawiły się kobiety różnych nacji, dla których istotnym było, aby pomóc zmienić los drugiego człowieka.
Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet obchodzony był długo po tych wydarzeniach, bo dopiero w 1995 r. Natomiast w 2006 r. w 50 rocznicę tego pamiętnego wydarzenia, weteranki walki o wolność i sprawiedliwość ponownie wyszły na ulicę, tym razem jednak aby symbolicznie upamiętnić tamten dzień. Bardziej dociekliwych zachęcam do poszukania informacji na ten temat. Można natknąć się na bardzo ciekawe materiały, jak np. wywiady z kobietami które brały wtedy udział w proteście.
W wielu krajach Afryki 8 marca organizowane są różne konferencje, na których poruszane są problemy z jakimi kobiety wciąż muszą się zmagać, mimo upływu lat. Chociaż udało się zmienić już wiele, cały czas jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.
Klaudyna Malanowska
FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13
01-829 Warszawa
tel. 22-381-27-74, 601-319-878
rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
kod SWIFT: BREXPLPWMBK