Fundacja DZIECI AFRYKI

od roku 2012 na realizację programu wydatkowała*:

 

 

 

*stan na dz. 31 grudnia 2023 r.

MEDYCY DLA AFRYKI

wpłać teraz przez Przelewy24.pl

 

w roku 2024
 
program wsparli Ludzie Pięknych Serc:

pozyskano 585,60 zł

(stan na 31.05.2024 r.)

 

 

 

Mariusz - Przelewy24


 

 

Program pomocy wspierający działalność humanitarną polskich lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów związanych z Fundacją Dzieci Afryki. Program powstał w wyniku połączenia indywidualnych projektów: „Dermatolog dla Afryki”, „Dar dla oczu” i „Leki dla afrykańskiej apteki”.

 

Do zespołu fundacyjnych medyków należą m.in.:

 

dr Anna Chałupczak-Winiarska – dermatolog (od roku 2014). Głównym celem jej wolontariackiej działalności jest leczenie chorób skórnych i pasożytniczych oraz podejmowanie działań mających szerzenie profilaktyki w zakresie zakaźnych chorób skórnych. Beneficjentami pomocy są dzieci osierocone, z ubogich, wielodzietnych rodzin oraz osoby starsze.

 

W krajach Środkowej Afryki dostęp do lekarza opieki podstawowej jest bardzo trudny a do specjalisty często wręcz niemożliwy. Dlatego dr Chałupczak-Winiarska z Ostrowca Świętokrzyskiego pragnie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z ludźmi, którzy potrzebują specjalistycznej pomocy. Jednak niesienie pomocy w postaci samego badania nie wystarcza. Aby akcja miała sens potrzebne są lekarstwa i środki opatrunkowe (bandaże, kompresy gazowe, specjalistyczne opatrunki do leczenia owrzodzeń skóry, maści i antybiotyki etc.)

 

W związku z tym zwracam się do moich kolegów i koleżanek dermatologów w całym kraju oraz do wszystkich Ludzi Pięknych Serc o wsparcie moich działań dla dzieci w Afryce.

 

dr Dariusz Tuleja – okulista (od roku 2016). Głównym celem jego wolontariackiej działalności jest badanie oraz leczenie wzroku dzieci i dorosłych na kontynencie afrykańskim i w innych krajach tzw. „globalnego południa”, gdzie jak wiadomo, warunki życia są bardzo trudne.

 

Większość dzieci w Afryce, południowej i południowo-wschodniej Azji oraz w Ameryce Południowej nigdy nie miała kontaktu z lekarzem, a o badaniu oczu mało kto słyszał. Fundacja Dzieci Afryki od roku 2012 wspiera działalność humanitarną polskich okulistów i optometrystów. Fundacja posiada własny sprzęt specjalistyczny do badania wzroku oraz dna oka.

 

Każdy może wspomóc wysiłki dr Dariusza Tulei z Koła – członka Rady fundacji, który ma już za sobą wyprawy medyczne do Etiopii, Ghany, Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej.

 

 

dr Michał Wierzbicki – farmaceuta (od roku 2014). Głównym celem jego wolontariackiej działalności jest pomoc przy zakupie leków i materiałów medycznych dla misyjnych ośrodków zdrowia w Afryce, z którymi współpracuje fundacja.

 

Pierwszymi beneficjentami pomocy były placówki w Nguelemendouka, Balengou i Djouth (Kamerun), prowadzone przez misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła oraz ze Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej. Później z pomocy korzystał także szpital w Wiaga (Ghana) prowadzony przez Siostry Służebnice Ducha Świętego. Obecnie z programu korzystają misyjne ośrodki zdrowia w Djouth i Essiengbot (Kamerun) oraz w Mbaikoro (Czad) prowadzone przez polskie misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej, Sióstr Opatrzności Bożej oraz Franciszkanek od Cierpiących.

 

Z pomocy misyjnych ośrodków zdrowia korzystają najczęściej pacjenci z najuboższych rodzin, w tym Pigmeje (Kamerun). Dostęp do podstawowych leków (przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwkrwotocznych, na trudno gojące się rany, witaminy) oraz opatrunków jest bardzo ograniczony lub nawet niemożliwy.

 

W związku z tym, że istnieje potrzeba musi być też reakcja i działanie ze strony ludzi, którym w życiu bardziej się poszczęściło – tłumaczy inicjator projektu dr Michał Wierzbicki, farmaceuta z Białegostoku, który w 2017 roku osobiście odwiedził placówki medyczne w Kamerunie.

 

* * * * *

 

 

Jeżeli jesteś lekarzem, optometrystą, rehabilitantem, ratownikiem medycznym bądź pielęgniarką, posiadasz środki, czas i wolę niesienia pomocy humanitarnej w Afryce i innych krajach „globalnego południa” to skontaktuj się z nami. 
 

Medycy związani z Fundacją Dzieci Afryki wyprawy humanitarne organizują w ramach urlopów wypoczynkowych, finansując je z własnych środków.

 

* * * * *

 

Dziękujemy za przekazanie dowolnej darowizny oraz 1,5% podatku na rzecz misji humanitarnej polskich medyków. W tytule przelewu lub w przypadku 1,5% podatku w rubryce "cel szczegółowy" (KRS 0000331212) można wpisać odpowiednio: "Dermatolog dla Afryki" lub "Dar dla oczu" lub "Leki dla afrykańskiej apteki". 

 

 


 

 

 

 

lub wykonaj przelew

 

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna D1 - medycy dla Afryki (adres e-mail) *

 

kod SWIFT: BREXPLPWMBK

 *podając adres e-mail otrzymasz do końca lutego wykaz wszystkich darowizn przekazanych w roku poprzednim w celu odliczenia od podatku 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK