POMAGAM

02 marca 2022

SKARBONKA WIELKOPOSTNA

 

W okresie Wielkiego Postu, w duchu chrześcijańskiej miłości i zwykłej ludzkiej solidarności, zwracamy się do Ludzi Pięknych Serc o jałmużnę wielkopostną na rzecz dzieci mieszkających w wiosce dla wykluczonych społecznie. Ponad 150 dzieci towarzyszy swoim matkom - kobietom posądzonym o czary w "wiosce czarownic" w Gnani. Część z nich sama doświadczyła okrucieństwa wygnania z rodzinnej wioski, zostając osądzonym o spowodowanie czyjegoś nieszczęścia, często choroby a nawet śmierci.

 

Liczne przesądy zakorzenione w głębokiej przeszłości nadal pozostają niezwykle silne w miejscach "zapomnianych przez świat". Wiara w czary oraz czarną magię jest bardzo silna i rozpowszechniona w północnej Ghanie. Z powodu tych uprzedzeń najczęściej kobiety, ale też mężczyźni czy dzieci, są oskarżani o praktykowanie czarów. Poddani nieracjonalnym próbom przesądzającym o winie są skazywani na wieczne wygnanie. Aby uchronić się przed linczem uciekają z rodzinnych wiosek do jednego z kilkunastu obozów utworzonych przez rząd. W obozie osoby skazane za praktykowanie czarów są poddawane egzorcyzmom. Miejscowy szaman przy pomocy specjalnych zaklęć i amuletów neutralizuje magiczną moc "czarownicy" lub "czarownika". Po takim oczyszczeniu nowoprzybyła osoba może już zamieszkać w wiosce. Otrzymuje teren pod budowę domku i utrzymuje się z tego co uda się jej uprawić na przydomowym poletku. 

 

Fundacja Dzieci Afryki wspiera kobiety i dzieci mieszkające w jednej z takich wiosek. Opłacamy ubezpieczenie zdrowotne kilkuset osobom, w tym dzieciom, dzięki czemu mogą korzystać z podstawowej opieki publicznej służby zdrowia w oddalonym o 25 km mieście. "To bardzo ważna pomoc - przekonuje ks. David Kajal, proboszcz Gnani - daje poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwia leczenie, gdy jest ono konieczne". Ponadto wspieramy mieszkańców obozu okazjonalnie, przekazując żywność oraz paczki świąteczne.

 

"Osobiście bardzo poruszyła mnie historia 10. latka - wspomina Robert Noga, współzałożyciel fundacji. Dziecko przyśniło się swojemu ojcu biegając za nim z nożem w ręku. Rankiem przerażony ojciec opowiedział sen szamanowi. Ten odczytał nocne omany, obwiniając dziesięciolatka za chęć zamordowania ojca. Wyrok mógł być tylko jeden: wygnanie dziecka na zawsze z rodzinnej wioski." Takich niesprawiedliwości są tysiące - kontynuuje Prezes fundacji. "Za chorobę młodszej żony została posądzona najstarsza małżonka w poligamicznej rodzinie - za rzucenie uroku na młodszą kobietę. Subiektywny wyrok szamana zawsze jest ostateczny. Nieszczęsna kobieta, tylko dlatego że była najstarszą i niepotrzebną z żon, musiała bezpowrotnie opuścić rodzinę, dom i wioskę". 

 

Dlatego w geście sprzeciwu wobec tych niesprawiedliwych praktyk oraz w imię ludzkiej solidarności z ubogimi w Afryce apeluję do Ludzi Pięknych Serc o tegoroczną jałmużnę wielkopostną dla dzieci żyjących na marginesie społecznym w obozie dla wykluczonych. We współpracy z ks. Davidem Kajal przygotujemy dla najmłodszych mieszkańców obozu wielkanocny pożywny posiłek wraz z paczkami, w których dzieci znajdą mydełka, ubranka, obuwie oraz przybory szkolne. Nadwyżka zostanie przeznaczona na ich edukację.  

 

Robert Noga,

współzałożyciel Dzieci Afryki 

 

 

Jałmużnę wielkopostną na rzecz dzieci z wioski wykluczonych społecznie
możesz przekazać po cichu, bez rozgłosu.
Nie publikujemy imion Darczyńców, nie wysyłamy podziękowań. 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
darowizna G5.1 - jałmużna dla dzieci w Gnani

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK