wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

06 października 2024

ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z UCZNIAMI W AFRYCE

 

Pilna potrzeba dożywiania uczniów potwierdziła się. To absolutny priorytet w opinii osób zaangażowanych w proces edukacji afrykańskich uczniów, z którymi współpracuje Fundacja Dzieci Afryki. Spośród 12 szkół w sześciu krajach Afryki Subsaharyjskiej, które odpowiedziało na zaproszenie fundacji, przystępując do pilotażowego międzynarodowego projektu „Szkoła szkole”, aż 8 z nich tj. 67% wszystkich, wskazało na pilną potrzebę dożywiania uczniów.

 

Zaspokojenie głodu dziecka jest niezbędne, by mogło zacząć myśleć o nauce, by nie zamartwiało się czy i kiedy uda mu się cokolwiek zjeść? By… nie cierpiało! Niestety głód i niedożywienie to wciąż smutna rzeczywistość większości afrykańskich dzieci. Dlatego zachęcamy do dzielenia się z nimi chlebem, miską ryżu, posiłkiem.

 

Drugą najczęściej powtarzającą się potrzebą zgłaszaną przez zaproszone do projektu szkoły są wyposażenie uczniów w przybory szkolne (42%) oraz podręczniki (42%). Ubóstwo afrykańskich rodzin jest faktem. Brak stałej zarobkowej pracy rodziców oraz codzienna walka o przetrwanie, polegająca na zapewnieniu wyżywienia wielodzietnym rodzinom to główne źródło ubóstwa w biednych rejonach Afryki, dodatkowo potęgowane anomaliami klimatycznymi. W miejscach, gdzie nie ma swobodnego dostępu do Internetu, bez podręczników niemożliwe jest zdobywanie wiedzy i poznawanie świata, a bez przyborów szkolnych niemożliwe jest notowanie i utrwalane jej w pamięci uczniów. Dlatego apelujemy o wspieranie afrykańskich uczniów poprzez wyposażanie ich w te, tak oczywiste w Europie, atrybuty uczniowskiego wyposażenia (piórnik / podręcznik).

 

33% szkół wskazuje na potrzebę zaopatrzenia w pomoce dydaktyczne, w tym na specjalistyczne - w przypadku szkoły dla dzieci niepełnosprawnych (Bertoua w Kamerunie). Szkoły zgłoszone do projektu są szkołami prywatnymi, głównie prowadzonymi przez misjonarzy, zgromadzenia zakonne lub lokalne wspólnoty. Same muszą zapewnić sobie pomoce dydaktyczne, służące do efektywnego przekazywania wiedzy uczniom. W afrykańskiej szkole podstawową metodą nauczania zawsze była i niestety nadal jest metoda polegająca na głośnym powtarzaniu treści wypowiadanej przez nauczyciela, którą uczniowie muszą przyswoić. Nikomu w Europie nie trzeba tłumaczyć jak mało skuteczna jest ta prymitywna metoda. Jednakże w przypadku tak powszechnie występującego ubóstwa niewielu nauczycieli może liczyć nawet na podstawowe pomoce dydaktyczne. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie szkół w Afryce w pomoce dydaktyczne.

 

Co czwarta szkoła zgłosiła potrzebę zakupu mebli i ławek szkolnych. Tyleż samo placówek edukacyjnych apeluje o mundurki szkolne dla swoich uczniów, które są obowiązkowe, a stanowią niemały wydatek w skromnych budżetach domowych ubogich rodzin. Brak mundurka często uniemożliwia dziecku przyjście na zajęcia szkolne.

 

Również co czwarta szkoła zabiega o miejsce do zabawy dla uczniów i uprawiania sportu.

 

Dwie placówki potrzebują pomocy w remoncie bądź rozbudowie szkoły. Dwie szkoły zgłosiły potrzebę wybudowania ogrodzenia, by zapewnić majątkowi placówki oraz uczniom bezpieczeństwo (Essiengbot w Kamerunie) oraz budowę studni w miejscu, gdzie nie ma dostępu do czystej wody (Bundoli w Ghanie).

 

Wśród priorytetów poszczególnych szkół znalazły się też o charakterze technologicznym jak zakup komputerów (Gushegu w Ghanie) czy rozwijającym czytelnictwo jak zakup książek do biblioteki (Chiraa w Ghanie). Jedna ze szkół przedłożyła dwa nietypowe priorytety stawiające na rozwój talentów uczniów oraz praktyczną naukę zawodu (Kiruddu w Ugandzie).

 

Różnorodność zgłoszonych potrzeb jest dość szeroka, pozwala uczniom z polskich partnerskich szkół odszukać te, które najbardziej im odpowiadają, przy których najmocniej zabiją ich serca.

 

Zapraszając do projektu wybrane szkoły w Afryce zadaliśmy ich liderom pytanie „w jaki sposób wasi uczniowie, w ramach partnerskiej współpracy, mogą odwdzięczyć otrzymaną pomoc polskim uczniom”. Z nadesłanych odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że uczniowie szkół w Afryce bardzo chcą zaprzyjaźnić się z polskimi rówieśnikami. Sami nie posiadają wiele, stale borykając się z biedą i niedostatkiem, ale wszystkie obiecują modlitwę, listy i fotografie. Niektóre szkoły zadeklarowały wysyłanie filmików, pisanie raportów, przekazywanie namalowanych przez uczniów obrazów swojej okolicy, rękodzieła czy albumów ukazujących ich życie. Kilka szkół zaproponowało promowanie wzajemnego zrozumienia, wymianę edukacyjną i różnorodności kulturowej a także wideokonferencje.

 

Zachęcamy polskie szkoły, nauczycieli, rodziców oraz uczniów do odważnego wyjścia poza granice własnych miejscowości, kraju i kontynentu, do poszerzania horyzontów, kontaktu z afrykańską społecznością i kulturą, do wymiany doświadczeń edukacyjnych w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólną pielęgnację praw każdego dziecka do edukacji i szczęśliwego dzieciństwa.

 

 

projekt SZKOŁA SZKOLE  

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK