FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

e-mail: biuro[at]dzieciafryki.com

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK

Mimo, że trudno nam sobie wyobrazić życia bez elektryczności, bieżącej wody, dostępu do lekarza czy możliwości posłania dziecka do szkoły to musimy mieć świadomość, że są miejsca na świecie, w których po zmroku panuje ciemność, gdzie woda jest towarem limitowanym, lekarz nieosiągalny a najbliższa szkoła oddalona o kilka godzin marszu.

 

Tak było jeszcze w 2013 roku w Bundoli kiedy przedstawiciele fundacji Robert Noga i Paweł Werakso jej założyciele wraz z Krzysztofem Bucholskim, na zaproszenie polskiego misjonarza o. Mariusza Pacuły SVD, po raz pierwszy dotarli w te zapomniane przez świat miejsce na północy Ghany.

 

Od tego czasu wiele się zmieniło. Powstała szkoła podstawowa dla klas I-III, na budowę której środki pozyskała Anna Goworowska – wolontariuszka, osobiście przez sześć tygodni nadzorując prace budowlane. Uczniowie szkoły Dzieci Afryki nr 1 im. Ryszarda Kapuścińskiego stale wyposażani są w przybory szkolne, podręczniki i koszulki. Wybudowano także studnię, skracając dystans do źródła wody – wcześniej była to rzeka oddalona o dwa kilometry. Tym samym poprawiono jakość wody. Kilkoro dzieci skorzystało z pomocy medycznej, dla niepełnosprawnej dziewczynki zakupiono wózek inwalidzki. Obecnie fundacja realizuje projekt budowy nowego budynku szkolnego dla klas IV-VI, aby starsze dzieci mogły uczyć się w swojej wiosce, oszczędzając czas na codzienną 8 kilometrową wyprawę do szkoły i z powrotem do domu.

 

W sierpniu 2019 roku podczas wizytacji wioski przedstawiciele fundacji Iwona Kreczmańska i Robert Noga poznali kolejne bolączki plemienia Komba. „Nauczyciele z dyplomem nie chcę u nas pracować – przekonywała starszyzna – w Bundoli nie ma elektryczności, zasięgu telefonii komórkowej. Nauczyciele do pracy przychodzą kiedy chcą, gdy pada deszcz to w ogóle nie przychodzą. Nie słuchają nas – rodziców, bo jesteśmy biedni„.  W toku wielogodzinnych rozmów, w trosce o odpowiedni poziom nauczania dzieci Komba, ustalono plan działania, tak aby zachęcić nauczycieli z dyplomem do pracy w Bundoli. Postanowiono wybudować murowany budynek dla trzech klas z dwoma pomieszczeniami biurowymi, osobny dom dla dyplomowanych nauczycieli z dwoma pokojami i łazienką oraz dodatkowym pokojem z łazienką dla wolontariuszy Dzieci Afryki.

 

Wolontariusze Dzieci Afryki mają sprawować opiekę nad uczniami z najbiedniejszych rodzin oraz wspierać nauczycieli, dzieląc się wiedzą metodyczną i umiejętnościami pedagogicznymi.

 

I tak zrodził się pomysł na program „Adopcja Serca w Bundoli”. 1/2 pozyskanych środków ma zostać przeznaczona dla dzieci objętych projektem (zaspokojenie ich najpilniejszych potrzeb, w tym: dożywianie, ubranie, opieka medyczna), natomiast 1/2 środków ma zostać przeznaczona dla sumiennych i wyróżniających się w pracy nauczycieli jako środek motywacyjny przyznawany przez współpracującego z fundacją o. Sunila Rodrigues SVD i w porozumieniu z rodzicami.

 

Osoby, które zaopiekują się konkretnym dzieckiem otrzymają kartę adopcyjną z podstawowymi informacjami o dziecku wraz z jego zdjęciem. Natomiast w kolejnych latach, raz w roku, korespondencję świąteczną oraz wyniki nauczania dziecka. Aby przystąpić do programu należy wypełnić deklarację oraz regularnie opłacać opiekę.

 

roczny koszt opieki wynosi 720 zł / kwartalny 180 zł
 
 
 
działalność szkoły oraz jej podopiecznych można wspierać bez deklaracji:

ADOPCJA SERCA W BUNDOLI

więcej

wpłać teraz przez Przelewy24.pl

lub wykonaj przelew
 
Fundacja Dzieci Afryki
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
darowizna G4 - szkoła w Bundoli

kod SWIFT: BREXPLPWMBK