Szkoła w Bundoli

Medycy dla Afryki

Pielęgniarka pracująca w szpitalu w Myślenicach. „Od zawsze porusza mnie ból i cierpienie dzieci. Na ich twarzyczkach podziwiam malującą się szczerą i nieopisaną radość z życia, mimo wszystko. Tak pięknie potrafią cieszyć się każdym dniem i drobiazgiem, który otrzymują! Na co dzień jestem mamą dwojga dzieci”.

Emerytowany księgowy w wieku 88 lat dołączył do założycieli Fundacji DZIECI AFRYKI. W swojej autobiograficznej książce „Ewangeliczny Pielgrzym” napisał: „W moim życiu były dni radości, szczęścia i dumy, ale też chwile straszne. Bóg obdarzył mnie siłą, abym mógł przeżyć te tragiczne dni, dał moc przetrwania mroków cierpień i rozczarowań. Nadzieja nie opuszczała mnie. Dziś pozostało tylko echo tamtych wydarzeń i smutek, i żal. Jestem człowiekiem sumienia”.

Beata

Warzecha-Litwa

 

współtwórczyni fundacji,
honorowy członek Zarządu

+Śp. Napoleon

Werakso

 

współzałożyciel

(03.10.1921 – 23.06.2016)

Dżesika

Haręzga

 

sekretarz biura

Pochodzę z okolic Przemyśla, ukończyłam pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, jestem ratownikiem KPP. Moją pasją są języki obce, podróże, przyroda, bieganie, siłownia oraz kolekcjonowanie pamiątek i wspomnień. Czytam dużo książek o tematyce religijnej i przygodowej. Praca w fundacji daje mi wiele radości i satysfakcji, a wszystko zaczęło się od wolontariatu i chęci wyjazdu na misje do Afryki. Fundacja stworzyła mi taką możliwość wyjazdu do Kamerunu w 2017 roku. Było to niesamowite przeżycie i zderzenie się z inną kulturą. Afryka jest dla mnie bardzo tajemnicza i intrygująca. To wielka różnorodność i bogactwo, które wymaga podejścia pełnego troski, zrozumienia i kreatywności, bo wbrew pozorom pomoc tam wcale nie jest łatwym zadaniem.

Lekarz okulista. Pracuje w swoim gabinecie. „Robię to co lubię, dlatego praca zawodowa, mimo iż zajmuje dużo czasu, sprawia mi przyjemność. Uwielbiam też podróże. Dzięki Iwonie Filipeckiej zaangażowałem się w akcję „Okuliści dla Afryki” a potem we współpracę z Fundacją „Dzieci Afryki”. W czasie wyjazdów poznałem wspaniałych i niezwykłych ludzi – misjonarzy, poznałem też jak biednie i w jak trudnych warunkach żyją mieszkańcy Afryki. Uważam, że najważniejsza jest pomoc dzieciom, stworzenie im warunków do edukacji, do rozwoju, do lepszego życia. Mogę to zrobić pomagając tym, którzy źle widzą”.

Zawodowo związana z marketingiem, dziennikarstwem i szkoleniami. Prywatnie pełna spontanicznych pomysłów podróżniczka między kontynentami, osoba patrząca pozytywnie na świat, wierząca, że chcieć to móc. „Zawsze uważałam, że nawet drobne, ale szczere gesty w kierunku innej osoby mogą dać wsparcie, wywołać uśmiech lub zmotywować do działania. Afryka zawsze była dla mnie szczególnym miejscem, które chciałam wspierać. Dlatego właśnie współpracuję z fundacją.”

Dariusz

Tuleja

 

członek Rady,

członek zespołu "Medycy dla Afryki"

Anna

Goworowska

 

członek Rady,

koordynator programu "Edukacja pełna inspiracji"

Studiowałam pedagogikę oraz zarządzanie i marketing. O fundacji słyszałam od kilku lat, ale „prawdziwie” poznałam ją w 2018 roku na spotkaniu podsumowującym wolontariat krajowy, w Częstochowie. Było to dla mnie niezwykłe przeżycie – spotkanie w jednym miejscu tylu wspaniałych ludzi – oddanych sprawie misjonarzy i wolontariuszy, pasjonatów niesienia pomocy w Afryce. Empatia, bezinteresowna pomoc, poświęcony czas, determinacja i zaangażowanie, wielkie i małe projekty, ogromne wsparcie dla afrykańskich dzieci – oto słowa, które już zawsze będą kojarzyć mi się z Fundacją DZIECI AFRYKI. Właściwie od zawsze starałam się nieść pomoc, angażując się w różne projekty na rzecz społeczności lokalnych – głównie z obszaru edukacji, ekologii, kultury i sportu. Wolontariat zawsze kojarzyłam z moimi wcześniejszymi doświadczeniami – zbiórkami pieniędzy czy rzeczy, wspólnymi akcjami pomocowymi, wspieraniem ubogich. Po kilku miesiącach współpracy z fundacją przekonałam się, że wolontariat DZIECI AFRYKI to nie akt filantropii wobec potrzebujących czy też troski o dobro wspólne… To raczej osobliwa forma życia, która wynika z określonej wrażliwości człowieka (u każdego innej) ukształtowanej świadomością, że człowiek odnajduje się i realizuje przez bezinteresowny dar z siebie..

Ekonomista, przedsiębiorca, rolnik, animator społeczno-kulturalny, 
badacz historii dziejów polskich ekspedycji do Afryki, opiekun tradycji i kultu religijnego kościoła rzymsko-katolickiego św. Michała w Turowie na Mazurach. Przyjaciel dobrych serc wielu misjonarzy, szczegolnie webistow z Pieniężna. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Były, wieloletni urzędnik w organach administracji Skarbu Państwa oraz radny i działacz społeczny Warszawy. Urodzony w Lidzbarku Warm., wychował się w Olsztynie, zamieszkały w gminie Kozłowo. Propagator dziedzictwa kulturowego i ochrony środowiska naturalnego, pomocy społecznej oraz awansu zawodowego ludzi młodych w Polsce i w Afryce.

Nauczycielka w Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie. „W swojej pracy spotykam się z młodzieżą, którą pragnę uwrażliwić na ludzką biedę i krzywdę. Na co dzień wychowuję trzy wspaniałe córki. Cierpliwa i pogodna osoba. Miła i kochana mama, która rozumie potrzeby innych ludzi”.

Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, obecnie pracownik administracji. Kontynent afrykański, dzieci oraz niesienie pomocy mam w sercu – stąd wolontariat w Fundacji DZIECI AFRYKI.  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak. Jestem niepoprawną optymistką i marzycielką. Z radością łączę swoje pasje, podróże i fotografię.

Z zawodu nauczyciel, na co dzień pracuje z młodzieżą dotkniętą różnego rodzaju niepełnosprawnością. „Nikt nie jest samotną wyspą, uważam, że nawet najdrobniejsze gesty życzliwości mają ogromne znaczenie, a dobro, które czynimy powraca…”

Pedagog specjalny, wychowawca młodzieży, podróżnik. „Ubóstwo Afrykanów budzi we mnie pokorę, ich naturalna radość wyzwala energię a wdzięczność motywację podejmowania trudu. Wierzę, że dziś obdarowani oddadzą otrzymane dobro swoim dzieciom i krajowi a Świat stanie się odrobinę piękniejszy”.

Globtroter, właściciel prywatnej firmy. „Ludzie często zadają podobnie brzmiące pytanie – Dlaczego Afryka?… przemierzając niemalże cały świat właśnie tutaj spotkałem najbardziej skrajną nędzę a zarazem najwięcej szczerego ciepła. To uczy pokory i szacunku…”

DOŁĄCZ DO NAS

Barbara

Jarząbek

 

członek Zarządu

Paweł

Werakso

 

założyciel,

przewodniczący Rady

Robert

Noga

 

założyciel,

prezes Zarządu

Teresa

Stachowicz-Janke

 

członek Zarządu
dyrektor biura, r
zecznik prasowy,

koordynator programu "Czysta woda"

Krzysztof

Bucholski

 

członek Rady

Katarzyna

Piotrowiak-Tyc

 

sekretarz Rady

Elżbieta

Wolska

 

sekretarz Zarządu

Zespół

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK