FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

e-mail: biuro[at]dzieciafryki.com

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

Fundacja DZIECI AFRYKI

od roku 2013 na realizację programu wydatkowała*:

 

 

 

*stan na dz. 31 grudnia ubiegłego roku

MARKET DZIECI AFRYKI 24h/7

My, mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych, nie zastanawiamy się każdego dnia nad tym czy woda z kranów popłynie. Czy wystarczy nam jej na przygotowanie posiłków, mycie rąk czy kąpiel? Odkręcamy kran i woda płynie. Problem dostrzegamy w przypadku awarii sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej. Wówczas kilkugodzinny brak bieżącej wody urasta do rozmiarów ogromnej tragedii.

 

Tymczasem w większości afrykańskich krajów ich mieszkańcy na co dzień borykają się z problemem dostępu do czystej wody. Wody po prostu brakuje. Aby przygotować posiłek, trzeba się solidnie napracować. Kobiety i dzieci przemierzają pieszo wiele kilometrów, aby pozyskać czystą wodę ze studni. Przynajmniej tyle, by wystarczyło do picia czy ugotowania posiłku. Jeśli dzieci nie dostaną pić – umrą, jeżeli będą pić brudną wodę – ciężko zachorują. Woda jest też potrzebna do podlewania poletek – jeśli jej zabraknie, warzywa wyschną i nie będzie pożywienia. Dostęp do wody jest dziś elementarnym warunkiem przeżycia w najuboższych rejonach Afryki, dlatego studnie są tak ważne dla lokalnych społeczności. Afrykańskie przysłowie mówi „Nie poznamy wartości wody, dopóki studnia nie wyschnie”. I to jest kwintesencja – bez wody nie ma życia. W Afryce jest ona cenniejsza od złota. Tym bardziej powinniśmy czuć się w obowiązku włączania się w zbiórki na ich budowę.

 

 

Z problemem dostępu do czystej wody borykają się również afrykańscy misjonarze. Studnia jest jednym z pierwszych obiektów, który powstaje przy misjach. Niestety – nie zawsze jest osiągalna. Czasami po prostu nie można dowiercić się do źródła wody. Trzeba poszukiwać dalej. Często brakuje środków na budowę studni i wówczas organizowane są zbiórki w celu zebrania niezbędnych funduszy. Jeśli już jest wykopana czy wywiercona, wymaga stałej konserwacji. Nierzadko podczas burzy piorun uderza w transformator i agregaty zostają spalone. Trzeba wówczas szybko reagować, a przecież studnia obsługuje ośrodek zdrowia, żłobek czy przedszkole, służy również okolicznym mieszkańcom. Najbliższe ujęcie czystej wody może być oddalone o kilka czy kilkanaście kilometrów i wówczas wodę trzeba dowozić, co jest niezwykle czasochłonne i bardzo uciążliwe – szczególnie jeśli trwa to kilka miesięcy. W takich sytuacjach misjonarze zwracają się do nas z prośbą o wsparcie budowy bądź odbudowy studni i dobrze by było takie fundusze posiadać, aby móc „od ręki” ich wspomóc. Pragniemy zmieniać warunki życia mieszkańców wiosek, z którymi pracują nasi misjonarze, jak również wspierać ich samych w trudnej posłudze na Czarnym Lądzie.

 

Środki pozyskane z programu CZYSTA WODA są przeznaczone na budowę studni, zakup filtrów, agregatów czy naprawę urządzeń lub inne potrzeby związane z dostarczeniem czystej wody dla ośrodków misyjnych i lokalnych społeczności.

 

Teresa Stachowicz,
teresa[at]dzieciafryki.com

 

Dziękujemy za dar czystej wody:

w roku 2021

program wsparli Ludzie Pięknych Serc:

pozyskano 7.487,10 zł

(stan na 31.10.2021 r.)

 

Anna - Janów

Anna - Ochotnica Dolna
Bartosz - Kłecko
Bernadetta - Bielsko-Biała
Hanna - dotpay
Justyna - dotpay
Kamila - dotpay
Karolina - Kraków
Katarzyna - dotpay
Katarzyna - Kędzierzyn-Koźle
Kazimierz - Toruń
Kinga - Zamość
Krzysztof - Żerkowice
Łukasz - dotpay
Magdalena - Wieleń
Mariusz - Goleniów
Piotr - Strzelce Opolskie
Radosław - Zabrzeg
Sławomir - Knurów
Teresa - Warszawa
skarbonka na Siepomaga.pl

 

 

CZYSTA WODA,

czyli podarujmy czystą wodę  mieszkańcom Afryki

wpłać teraz przez Przelewy24.pl

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna M8 - czysta woda