lub wykonaj przelew

 
Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
darowizna M8 - czysta woda (adres e-mail)*
 
kod SWIFT: BREXPLPWMBK
 *podając adres e-mail otrzymasz do końca lutego wykaz wszystkich darowizn przekazanych w roku poprzednim w celu odliczenia od podatku 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

wpłać teraz przez Przelewy24.pl

CZYSTA WODA,

czyli podarujmy czystą wodę  mieszkańcom Afryki

w roku 2024

program wsparli Ludzie Pięknych Serc:

pozyskano 2.477,05 zł

(stan na 30.04.2024 r.)

 

 

 

Anna - Końskie
Barbara - Przelewy24
Danuta - Przelewy24

Hanna - Przelewy24
Maciej - Przelewy24
Maria - Brenna
Marian - Mrowla
Robert - Przelewy24
Sławomir - Przelewy24
Stefan - Wadowice Dolne
Sylwia - Przelewy24
Teresa - Warszawa

 

 

 

My, mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych, nie zastanawiamy się każdego dnia nad tym czy woda z kranów popłynie. Czy wystarczy nam jej na przygotowanie posiłków, mycie rąk czy kąpiel? Odkręcamy kran i woda płynie. Problem dostrzegamy w przypadku awarii sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej. Wówczas kilkugodzinny brak bieżącej wody urasta do rozmiarów ogromnej tragedii.

 

Tymczasem w większości afrykańskich krajów ich mieszkańcy na co dzień borykają się z problemem dostępu do czystej wody. Wody po prostu brakuje. Aby przygotować posiłek, trzeba się solidnie napracować. Kobiety i dzieci przemierzają pieszo wiele kilometrów, aby pozyskać czystą wodę ze studni. Przynajmniej tyle, by wystarczyło do picia czy ugotowania posiłku. Jeśli dzieci nie dostaną pić – umrą, jeżeli będą pić brudną wodę – ciężko zachorują. Woda jest też potrzebna do podlewania poletek – jeśli jej zabraknie, warzywa wyschną i nie będzie pożywienia. Dostęp do wody jest dziś elementarnym warunkiem przeżycia w najuboższych rejonach Afryki, dlatego studnie są tak ważne dla lokalnych społeczności. Afrykańskie przysłowie mówi „Nie poznamy wartości wody, dopóki studnia nie wyschnie”. I to jest kwintesencja – bez wody nie ma życia. W Afryce jest ona cenniejsza od złota. Tym bardziej powinniśmy czuć się w obowiązku włączania się w zbiórki na ich budowę.

 

 

Z problemem dostępu do czystej wody borykają się również afrykańscy misjonarze. Studnia jest jednym z pierwszych obiektów, który powstaje przy misjach. Niestety – nie zawsze jest osiągalna. Czasami po prostu nie można dowiercić się do źródła wody. Trzeba poszukiwać dalej. Często brakuje środków na budowę studni i wówczas organizowane są zbiórki w celu zebrania niezbędnych funduszy. Jeśli już jest wykopana czy wywiercona, wymaga stałej konserwacji. Nierzadko podczas burzy piorun uderza w transformator i agregaty zostają spalone. Trzeba wówczas szybko reagować, a przecież studnia obsługuje ośrodek zdrowia, żłobek czy przedszkole, służy również okolicznym mieszkańcom. Najbliższe ujęcie czystej wody może być oddalone o kilka czy kilkanaście kilometrów i wówczas wodę trzeba dowozić, co jest niezwykle czasochłonne i bardzo uciążliwe – szczególnie jeśli trwa to kilka miesięcy. W takich sytuacjach misjonarze zwracają się do nas z prośbą o wsparcie budowy bądź odbudowy studni i dobrze by było takie fundusze posiadać, aby móc „od ręki” ich wspomóc. Pragniemy zmieniać warunki życia mieszkańców wiosek, z którymi pracują nasi misjonarze, jak również wspierać ich samych w trudnej posłudze na Czarnym Lądzie.

 

Środki pozyskane z programu CZYSTA WODA są przeznaczone na budowę studni, zakup filtrów, agregatów czy naprawę urządzeń lub inne potrzeby związane z dostarczeniem czystej wody dla ośrodków misyjnych i lokalnych społeczności.

 

Teresa Stachowicz,
teresa[at]dzieciafryki.com

 

Dziękujemy za dar czystej wody:

Fundacja DZIECI AFRYKI

od roku 2013 na realizację programu wydatkowała*:

 

 

 

*stan na dz. 31 grudnia 2023

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK