wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

11 czerwca 2023

DZIECKO UCZĄCE SIĘ JEST ZWYCIĘZCĄ

Drodzy rodzice adopcyjni uczniów naszej szkoły w Ngaoundaye w Rep. Środkowoafrykańskiej, dobroczyńcy i przyjaciele naszej misji! Zbliża się koniec roku szkolnego 2022/2023 w naszej szkole podstawowej. Oficjalnie mamy zakończenie 30 czerwca, ale już teraz można w paru słowach podsumować ten kończący się rok naszej pracy z dziećmi. 

 

Tutaj w rzeczywistości afrykańskiej, jeżeli dziecko jest zapisane do szkoły i ma do tego jeszcze kogoś, kto opłaci mu szkołę – to jest już zwycięzcą! W tym ubogim kraju, gdzie większość ludzi jest niepiśmiennych, sama możliwość uczęszczania do szkoły otwartej i dobrze opiekującej się dziećmi, daje każdemu dziecku poczucie godności i wartości jako człowiekowi. Tu nie potrzeba szukać jakiś specjalnych sukcesów czy osiągnięć (choć takich jest dużo), często wystarczy możliwość uczęszczania do szkoły w pokoju bez konieczności uciekania przed strzałami rebeliantów, którzy napadają na wioski. Takich przypadków jest niestety jeszcze wiele w Republice Środkowoafrykańskiej. Większość szkół u nas to proste zadaszenia pokryte słomą z ławkami zrobionymi z gałęzi drzewa. Jeżeli w takiej klasie jest dodatkowo tablica, to jest to już dobrze wyposażona szkoła!

 

Gdy rebelianci napadają na wioskę lub słychać strzały w pobliżu, edukacja dla dzieci w jednym momencie kończy się, bo wszyscy uciekają, aby ratować swoje życie. Czasami zdarza się, że przez cały rok szkoły są zamknięte lub, jak to było w tym roku, przez miesiąc czasu z powodu strajku nauczycieli. Nasza szkoła była otwarta przez cały rok i dlatego można śmiało powiedzieć, że był to dla nas wszystkich dobry rok!

 

W tym roku, gdy przeglądałam zeszyty i podpisywałam się pod wynikami z każdego trymestru, widzę jak wiele z dzieci zrobiło postępy w czytaniu i pisaniu. Szczególne zdolności naszych dzieci mogliśmy podziwiać podczas tygodnia sportu w naszej szkole. Jest to okazja dla wszystkich uczniów do zaprezentowania swoich umiejętności sportowych, tanecznych, aktorskich czy manualnych. 

 

A teraz parę słów podziękowania dla wszystkich, którzy angażują się, aby umożliwić dzieciom afrykańskim możliwość uczęszczania do szkoły: dziękujemy Wam serdecznie w ich imieniu!

 

Gdyby nie Wasza pomoc, większość z tych dzieci nie chodziłaby do szkoły w tym roku! Środki od Was wykorzystaliśmy na opłacenie czesnego w szkole, a także na zakup przyborów szkolnych, mundurków czy strojów sportowych. W razie potrzeby także leczymy dzieci lub opłacamy pobyt w szpitalu. Bóg zapłać – singila na Nzapa!

 

Zachęcamy też zainteresowanych taką pomocą dzieciom, aby nie wahali się pomagać tym najmniejszym, najmłodszym w Republice Środkowoafrykańskiej (szkoła w Ngaoundaye). W ten sposób zmieniamy przyszłość tego kraju, a jako osoby wierzące wiemy, że cokolwiek czynimy dla jednego z tych najmniejszych to tak naprawdę robimy to dla samego Jezusa!

 

 

                                            s.Anna Jachimek, pasterzanka
- misjonarka W Ngaoundaye

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK