Drodzy Darczyńcy, Sympatycy i Partnerzy fundacji. Rok 2020 naznaczony ogólnoświatową pandemią COVID-19 w naszej ojczyźnie był najtrudniejszym od przeszło trzydziestu lat, w krajach tzw. Zachodu najtrudniejszym od czasów II Wojny Światowej, a w Afryce… jednym z wielu kolejnych trudnych lat, tyle że dodatkowo skażonym przez koronawirusa – „chorobę białych”, jak nazywa ją wielu Afrykanów.
COVID-19 pokrzyżował wiele fundacyjnych zamierzeń. Nie odbyły się planowane wyprawy do Afryki, w tym z pomocą medyczną do Kamerunu. Od marca polskie urzędy pocztowe zaprzestały przyjmowania paczek z darami do Afryki, natomiast urzędy afrykańskie zaprzestały wysyłki korespondencji do Polski. W czerwcu nie odbyło się coroczne wydarzenie „Święto Dzieci Afryki” w Częstochowie. Pandemia zakłóciła także udział Dzieci Afryki w ogólnopolskiej kampanii Kilometry Dobra oraz szkolenie wolontariuszy misyjnych II i III edycji.
Mimo to, w tych niezwykle trudnych czasach, pełnych ograniczeń, reżimu sanitarnego, lęków, cierpienia i zgonów ponownie okazało się, że Polacy są dobrym narodem. Pomimo własnych trudności potrafią okazać solidarność z najuboższymi tego świata. Pomoc, którą za pośrednictwem naszej fundacji niosą Afrykanom Ludzie Pięknych Serc, wcale nie maleje.
Tegoroczna rzeka pomocy rozlała się na 12 państw Afryki Subsaharyjskiej. We współpracy z naszymi partnerami udało się m.in. wybudować i wyposażyć w meble drugi budynek Szkoły Dzieci Afryki, przeznaczony dla klas IV-VI oraz dom dla nauczycieli i polskich wolontariuszy w Bundoli (Ghana), wybudować studnię przy misji katolickiej w Caungula (Angola), a także sfinansować zakup kilku ton żywności dla niedożywionych dzieci w Gatara (Burundi).
Ponadto powinniście wiedzieć, że…
- Polska Fundacja dla Afryki dofinansowała dwa projekty zgłoszone przez fundację na łączną kwotę 402.000 zł z przeznaczeniem na budowę misyjnego ośrodka zdrowia oraz gimnazjum w Mbaikoro (Czad) – oba realizowane są we współpracy z Franciszkankami od Cierpiących.
- Na projekty priorytetowe Darczyńcy przekazali odpowiednio: „Radość dzieciom” 11.591,90 zł*, „Stypendium dla nauczyciela” 895,60 zł*.
- Na portalu siepomaga.pl prowadzono kilka zbiórek Dzieci Afryki, w tym akcje nawiązujące do priorytetów roku: „Wyślij Fredricka na studnia”, „Daniel musi dokończyć studnia, aby móc rozpocząć pracę w szkole”, „Jeden ciągnik wiele możliwości”, „Podaruj dziecku przyszłość” oraz „Z uśmiechem na twarzy i radością w sercu”. Zbiórki wsparło 783 osób*, przekazując łącznie 43.670,78 zł*
- Z Funduszu Misyjnego sfinansowaliśmy m.in. szkolenie dla początkujących przedsiębiorców w Duaga (Ghana) oraz dla nauczycieli w Bagandou (Rep. Środkowoafrykańska), zakup sprzętu na plac zabaw przedszkola „Aniołki św. Alojzego” w Abong-Mbang (Kamerun), zakup motocykla do parafii w Doumuogou (Czad) oraz doraźną pomoc w funkcjonowaniu Domu Jedno Serce w Nkhata Bay (Malawi) na kwotę 19.666,02 zł.
- Z powodu ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19 wolontariusze medyczni nie realizowali zaplanowanych misji humanitarnych, a od marca wstrzymano wysyłkę paczek z pomocą do Afryki.
- W ramach akcji „Paczka dla dzieciaczka” przygotowano i przekazano 259 paczek dla ubogich dzieci w Kamerunie i Rep. Środkowoafrykańskiej (edycja 2019) oraz zorganizowano zbiórkę pomocy świątecznonoworocznej dla południowosudańskich dzieci z obozu dla uchodźców w Bibibidi, w Ugandzie (edycja 2020), dzięki której ufundowaliśmy 150 paczek z ubrankami i obuwiem.
- Dokończono dystrybucję przyborów szkolnych pozyskanych podczas III edycji zbiórki „Piórniki do Afryki” w roku 2018. Afrykańskim uczniom w Beninie, Czadzie, Ghanie, Tanzanii, Ugandzie i Tadżykistanie przekazano 2.039 piórników.
- Zakończono IV edycję akcji „Jedno człowieczeństwo”, polegającej na podarowaniu przynajmniej 1 pakietu na start (półroczny zapas mleka w proszku dla jednego głodującego dziecka). Darczyńcy akcji otrzymają imienne certyfikaty podstemplowane przez misyjny ośrodek zdrowia w Afryce. W tym roku Certyfikat nr 1 otrzymał po raz czwarty z rzędu Pan Mariusz z Goleniowa za 12 „pakietów na start”, Certyfikat nr 2 otrzymał Pan Gabriel z Krakowa za 8 „pakietów na start” natomiast Certyfikaty nr 3 i 4 trafią do rąk Pani Katarzyny z Warszawy i Pani Aleksandry z Siemiatycz za podarowane 4 „pakiety na start” – gratulujemy! Zapraszamy do udziału w V edycji akcji, która trwa do 30 czerwca 2021 r.
- Zarząd fundacji zainaugurował współpracę z o. Emilem Kalka SVD w Angoli, ks. Davidem Kajal w Ghanie, ks. Markiem Gizickim w Tanzanii oraz Zgromadzeniem Sióstr Opatrzności Bożej w Kamerunie.
- Zarząd fundacji zakończył współpracę z s. Beatą Grodź SSpSAP, zamykając program „Klinika w Wiaga” w Ghanie, br. Benedyktem Pączka OFMCap, zamykając program „Szkoła Muzyczna w Bouar” w Rep. Środkowoafrykańskiej oraz o. Williamem Mkalula IMC, zamykając program „Sierociniec w Mgolole”. Program „Dentysta w Afryce” został zawieszony.
- Wolontariuszem roku 2020 Fundacji Dzieci Afryki został Adam Amine z Warszawy. Gratulujemy!
- Do programu „Firma z misją”, skierowanego do firm i instytucji, które prowadzą lub chcą prowadzić dobre praktyki CSR, czyli biznes odpowiedzialny społecznie, dołączyła firma MiBliskie.
*stan na 30 listopada 2020 r.
z wyrazami wdzięczności
Robert Noga i Paweł Werakso, założyciele fundacji Dzieci Afryki