wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

28 grudnia 2023

DZIĘKUJEMY ZA ROK 2023

 

Drodzy Przyjaciele Fundacji Dzieci Afryki, wkraczamy w 15. rok działalności. Towarzyszycie nam od 2009 roku, wytrwale wspierając działania fundacji na rzecz ubogich dzieci w Afryce. Dziękujemy Wam najpiękniej za okazane zaufanie i za wspólną podróż po afrykańskich ścieżkach, sprawiając radość i niosąc pomoc potrzebującym. Tylko z Wami nasza misja ma sens. Dziękujemy.

 

Uprzejmie informujemy, że w roku 2023 nasza pomoc dotarła do 33 miejscowości w 13 państwach Afryki subsaharyjskiej. Zrealizowaliśmy m.in. pierwszą część budowy kuchni z zapleczem przy Centrum Kobiet i Dzieci w Moxico Velho (Angola), budowę studni w Lalago (Tanzania), montaż systemu do odprowadzania i magazynowania wody deszczowej w sierocińcu w Kakamega (Kenia) oraz montaż instalacji fotowoltaicznej przy szkołach w Bundoli (Ghana) i Dorze (Etiopia).

 

 

Część naszych działań skupiliśmy na pozyskiwaniu środków finansowych na zakup żywności. Trwająca drugi rok wojna w Ukrainie wywołała kryzys żywnościowy w wielu częściach świata, w tym na Czarnym Lądzie. Gdy zaczęły do nas docierać niepokojące sygnały, że dzieci nie chodzą do szkoły, bo nie mają co jeść, lub że sierociniec nie jest w stanie zakupić wystarczającej ilości żywności, bo ceny drastycznie wzrosły, to nie traciliśmy czasu nad zastanawianiem się jaką „wędkę” podać, tylko szybko przekazywaliśmy „rybę”, by dzieci nie traciły sił i nie podupadały na zdrowiu.

 

 

Warto wiedzieć, że...

 

  • Największym tegorocznym przedsięwzięciem było zorganizowanie leczenia operacyjnego w Polsce śmiertelnie chorej nastolatce z Angoli. Dziewczynka przeszła w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie skomplikowaną operację usunięcia olbrzymiego guza żuchwy i rekonstrukcję twarzy. Operację przeprowadzili dr Krzysztof Dowgierd i prof. dr hab. Adam Maciejewski, którzy zrzekli się honorarium. Akcja ratująca zdrowie i życie dziewczynki była możliwa do przeprowadzenia m.in. dzięki kilku tysięcy Polaków, w tym grupie Angolijczyków mieszkających w naszym kraju, którzy wsparli zbiórkę zorganizowaną na portalu Siepomaga.pl na rzecz Cristiny.

 

 

  • W programach adopcyjnych uczestniczyło łącznie 265 dzieci w siedmiu krajach. Wszystkie miały opłacone czesne w szkołach, pomoc socjalną, dożywianie oraz leczenie - koszt 122.414,14 zł

 

  • Pomoc żywnościowa w kwocie 39.788,28 zł, realizowana w ramach kampanii walki z głodem, trafiła do beneficjentów fundacji w Bukanga (Tanzania), Essiengbot (Kamerun), Gatara (Burundi), Kiruddu (Uganda) oraz Ngaoundaye (Rep. Środkowoafrykańska).

 

  • W ramach ochrony zdrowia przekazaliśmy łącznie 54.782,52 zł (bez projektów inwestycyjnych oraz leczenia i kosztów poniesionych w związku z operacją twarzoczaszki 15. letniej angolskiej dziewczynki w Polsce). Pomoc została przekazana do 9 ośrodków zdrowia i szkół w 7 państwach.

 

  • Z „Funduszu Misyjnego” wsparliśmy działalność ośrodka zdrowia w Bukanga (Tanzania), gimnazjum w Mbaikoro (Czad), sierociniec w Luenie (Angola) oraz placówek dla niepełnosprawnych dzieci w Bertoua (Kamerun), Katima Mulilo (Namibia) i Lai (Czad); zakupiliśmy spódniczki dla dziecięcego zespołu tańca afrykańskiego w Elminie (Ghana), dofinansowaliśmy edukację 2 uczniom w Ghanie i Ugandzie, oraz wysyłkę paczek ze strojami sportowymi do Kamerunu, podarowanymi przez Stadion Śląski – koszt 17.141,40 zł

 

  • W programie „Bilet do Świata” uczestniczyło 34 uczniów szkół ponadpodstawowych, dziewcząt uczących się zawodu oraz studentów w Burundi, Czadzie, Ghanie, Tanzanii, Ugandzie i Rep. Środkowoafrykańskiej - koszt: 28.990,51 zł. Studia zakończyli Agnes Magelnbi Mafando i John Billiguri Bosco z Ghany. Oboje uzyskali kwalifikacje do wykonywania zawodu pielęgniarskiego;

 

  • Zakończono VII edycję akcji „Jedno człowieczeństwo”, polegającej na podarowaniu przynajmniej 1 pakietu na start (półroczny zapas mleka w proszku dla jednego głodującego dziecka). Darczyńcy akcji otrzymują certyfikaty podstemplowane przez misyjny ośrodek zdrowia w Afryce, w tym roku przez Centrum Zdrowia św. Łukasza w Kifangondo (Angola). Certyfikat nr 1 otrzymał po raz siódmy Pan Mariusz z Goleniowa za 20 „pakietów na start”. Certyfikat nr 2 otrzymał Pan Sławomir z Bolenia za 18 „pakietów na start”, natomiast Certyfikat nr 3 otrzymał Pan Aleksander z Warszawy za 13 „pakietów na start”. Razem Ludzie Pięknych Serc podarowali łącznie 122 pakietów ratujących życie niemowląt (32 więcej niż przed rokiem). Dziękujemy pięknie i gratulujemy!

 

 

z wyrazami wdzięczności

Robert Noga i Paweł Werakso,
założyciele fundacji

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK