Fundacja DZIECI AFRYKI

od roku 2019 na realizację programu wydatkowała*:

 

 

 

*stan na dz. 31 grudnia ubiegłego roku

w roku 2022

program wsparli Ludzie Pięknych Serc:

pozyskano 2.472,95 zł

(stan na 30.11.2022 r.)

 


Anna - dotpay
Barbara - Warszawa
Halina - Piotrków Trybunalski
Izabela - Białystok
Izabela - dotpay
Jacek - Libiąż
Katarzyna i Piotr - Katowice
Klaudiusz - dotpay
Lidia - dotpay
Łukasz - dotpay
Marcelina - Przelewy24
Mariusz - Goleniów
Marta - dotpay
Mateusz
Monika - Zamość
Monika - Zawiercie
Paulina
Sławomir - Knurów
Zuzanna - dotpay

 

Program wsparcia dla posądzonych o czary kobiet i mężczyzn w Ghanie. Wyrzuconych poza margines społeczny, wygnanych (często razem z dziećmi) z rodzinnych wiosek. Program realizowany we współpracy z proboszczem Gnani.

 

W całej Ghanie wiara w czary i magię jest bardzo silna. Jednak tylko w północnej części kraju znajdują się tzw. „obozy czarownic”. Jest ich sześć, a Gnani to największy z nich i o tyle nietypowy, że są w nim nie tylko kobiety, jak w pozostałych obozach, ale także mężczyźni. Mieszkańców łączy jedno – zostali oskarżeni o czary, wykluczeni ze społeczności, pozbawieni praw. Ci, którzy są w stanie pracować zajmują się rybołówstwem, handlem oraz pracami ręcznymi. W sezonie żniw wielu z nich haruje na farmach, za co otrzymuje żywność. Pozostali – zbyt starzy i słabi, by pracować – zdani są na pomoc innych.

 

Z oceny potrzeb wynika, że oskarżeni najbardziej potrzebują: opieki zdrowotnej, zaplecza sanitarnego, żywności, edukacji i wody pitnej. Niektórzy mają kontakt z rodziną, od której otrzymują pomoc, jednak część z nich nie ma się do kogo zwrócić – napisali do Fundacji Dzieci Afryki br. Andrzej Kędziora SVD i ks. David Kajal – proboszcz Gnani, prosząc o wsparcie jego wyrzuconych poza margines społeczny parafian.

 

Rząd wprowadził krajowy system ubezpieczenia zdrowotnego (NHIS), opłaca wydanie karty oraz pierwszy rok ubezpieczenia. Jednak większość osób, które przebywa w wiosce, nie może pozwolić sobie na odnowienie karty na kolejny rok. W konsekwencji: gdy chorują, boją się pójść do szpitala, obawiając się konieczności opłacenia całej sumy za leczenie. Z tego powodu wiele osób już zmarło.

 

Nie lepiej wygląda kwestia edukacji. Wiele dzieci nie chodzi do szkoły z powodu ubóstwa. Nie stać ich nie tylko na czesne, ale też na zakup mundurka czy książek.

 

Aby zmienić tę sytuację – proponuje o. David – musimy pomóc w uzyskaniu ubezpieczenia dla wszystkich oraz zadbać o jego coroczne odnawianie. Musimy także zapewnić dzieciom dostęp do dobrej edukacji, aby za 20-25 lat mogły zmienić tutejszą sytuację. Chociaż w Gnani mamy szkoły, to dostępu do książek nie mają nawet nauczyciele, a co dopiero uczniowie. Kupienie podręczników dla szkoły podstawowej i trzymanie ich we wspólnym miejscu (takim jak biblioteka przy misji) może pomóc dzieciom w nauce oraz pozwoli przygotować się do egzaminów i przejść na kolejny poziom nauczania. Edukacja może stać się także sposobem stopniowego zanikania mentalności czarów. Chcielibyśmy pozyskać sponsorów-darczyńców, którzy opłaciliby czesne możliwie jak największej liczbie dzieci. Pierwszeństwo będą miały dziewczynki, ponieważ z powodu barier kulturowych mają mniejszy dostęp do edukacji.

 

Fundacja Dzieci Afryki od roku 2020 podjęła się zadnia finansowania ubezpieczenia zdrowotnego kobiet i dzieci, to koszt odpowiednio 25 GHS i 8 GHS / rok (21 zł i 7 zł) - wykup ubezpieczenie zdrowotne dziecku w Gnani.  W roku 2021 sfinansowaliśmy urządzenie biblioteki oraz wyposażyliśmy ją w książki, a 150 dzieci wzięło udział w fundacyjnej akcji pomocy świąteczno-noworocznej "Paczka dla dzieciaczka". Okazjonalnie przekazujemy też środki na zakup żywności oraz przyborów szkolnych. Rozmiar udzielanej pomocy zależy od wpłat Darczyńców na program dedykowany kobietom i dzieciom żyjącym na marginesie społecznym.

 

 

z uwagi na zgłoszone przez ghańskiego partnera trudności w realizacji programu
pomoc została zakończona w grudniu 2022 roku

 

GNANI - WIOSKA CZAROWNIC

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK