FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

e-mail: biuro[at]dzieciafryki.com

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

MARKET DZIECI AFRYKI 24h/7

GNANI - WIOSKA CZAROWNIC

Program wsparcia dla posądzonych o czary kobiet i mężczyzn w Ghanie. Wyrzuconych poza margines społeczny, wygnanych (często razem z dziećmi) z rodzinnych wiosek. Program realizowany we współpracy z proboszczem Gnani.

 

W całej Ghanie wiara w czary i magię jest bardzo silna. Jednak tylko w północnej części kraju znajdują się tzw. „obozy czarownic”. Jest ich sześć, a Gnani to największy z nich i o tyle nietypowy, że są w nim nie tylko kobiety, jak w pozostałych obozach, ale także mężczyźni. Mieszkańców łączy jedno – zostali oskarżeni o czary, wykluczeni ze społeczności, pozbawieni praw. Ci, którzy są w stanie pracować zajmują się rybołówstwem, handlem oraz pracami ręcznymi. W sezonie żniw wielu z nich haruje na farmach, za co otrzymuje żywność. Pozostali – zbyt starzy i słabi, by pracować – zdani są na pomoc innych.

 

Z oceny potrzeb wynika, że oskarżeni najbardziej potrzebują: opieki zdrowotnej, zaplecza sanitarnego, żywności, edukacji i wody pitnej. Niektórzy mają kontakt z rodziną, od której otrzymują pomoc, jednak część z nich nie ma się do kogo zwrócić – napisali do Fundacji Dzieci Afryki br. Andrzej Kędziora SVD i o. David Kajal – proboszcz Gnani, prosząc o wsparcie jego wyrzuconych poza margines społeczny parafian.

 

Rząd wprowadził krajowy system ubezpieczenia zdrowotnego (NHIS), opłaca wydanie karty oraz pierwszy rok ubezpieczenia. Jednak większość osób, które przebywa w wiosce, nie może pozwolić sobie na odnowienie karty na kolejny rok. W konsekwencji: gdy chorują, boją się pójść do szpitala, obawiając się konieczności opłacenia całej sumy za leczenie. Z tego powodu wiele osób już zmarło.

 

Nie lepiej wygląda kwestia edukacji. Wiele dzieci nie chodzi do szkoły z powodu ubóstwa. Nie stać ich nie tylko na czesne, ale też na zakup mundurka czy książek.

 

Aby zmienić tę sytuację – proponuje o. David – musimy pomóc w uzyskaniu ubezpieczenia dla wszystkich oraz zadbać o jego coroczne odnawianie. Musimy także zapewnić dzieciom dostęp do dobrej edukacji, aby za 20-25 lat mogły zmienić tutejszą sytuację. Chociaż w Gnani mamy szkoły, to dostępu do książek nie mają nawet nauczyciele, a co dopiero uczniowie. Kupienie podręczników dla szkoły podstawowej i trzymanie ich we wspólnym miejscu (takim jak biblioteka przy misji) może pomóc dzieciom w nauce oraz pozwoli przygotować się do egzaminów i przejść na kolejny poziom nauczania. Edukacja może stać się także sposobem stopniowego zanikania mentalności czarów. Chcielibyśmy pozyskać sponsorów-darczyńców, którzy opłaciliby czesne możliwie jak największej liczbie dzieci. Pierwszeństwo będą miały dziewczynki, ponieważ z powodu barier kulturowych mają mniejszy dostęp do edukacji.

 

Fundacja Dzieci Afryki od roku 2020 podjęła się zadnia finansowania ubezpieczenia zdrowotnego kobiet i dzieci, to koszt odpowiednio 25 GHS i 8 GHS / rok (21 zł i 7 zł). W roku 2021 sfinansowaliśmy urządzenie biblioteki oraz wyposażyliśmy ją w książki, a 150 dzieci wzięło udział w fundacyjnej akcji pomocy świąteczno-noworocznej "Paczka dla dzieciaczka". Okazjonalnie przekazujemy też środki na zakup żywności oraz przyborów szkolnych. Rozmiar udzielanej pomocy zależy od wpłat Darczyńców na program dedykowany kobietom i dzieciom żyjącym na marginesie społecznym.

 

 

Dziękujemy za pomoc najbiedniejszym z biednych:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w roku 2021

program wsparli Ludzie Pięknych Serc:

pozyskano 3.289,74 zł

(stan na 31.12.2021 r.)


Agata - dotpay
Agnieszka - Siemianowice Śląskie
Andrzej - Rumia
Anna - dotpay

Anna - Katowice
Anna - Swarzędz
Anna - Wrocław
Barbara - Warszawa
Beata - Myślenice
Bernadetta - Bielsko - Biała
Bogdan - Warszawa
Edyta i Paweł - dotpay
Elżbieta - Stary Jaworów
Grzegorz - Nowa Dęba
Halina - Piotrków Trybunalski
Iavor - dotpay
Janusz - Deszczno
Joanna - dotpay
Judyta - dotpay
Julia - Choszczno
Justyna - dotpay
Karolina - Kraków
Katarzyna - dotpay
Katarzyna - Kędzierzyn-Koźle
Katarzyna i Piotr - Katowice
Katarzyna - Kraków
Katarzyna - Luboń
Krzysztof - Żerkowice
Magdalena - dotpay
Marcin - Poznań

Mateusz - dotpay
Monika - Zamość
Monika - Zawiercie

Olga - dotpay
Patrycja - dotpay
Paula - Warszawa
Paulina
Piotr - dotpay
Sławomir - Knurów

 

 

Fundacja DZIECI AFRYKI

od roku 2019 na realizację programu wydatkowała*:

 

 

 

*stan na dz. 31 grudnia ubiegłego roku

wpłać teraz przez Przelewy24.pl

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna G5 - Gnani -wioska czarownic