wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna K7 - aniołki św. Alojzego

ANIOŁKI ŚW. ALOJZEGO

Fundacja DZIECI AFRYKI

od roku 2015 na realizację programu wydatkowała*:

 

 

 

*stan na dz. 31 grudnia ubiegłego roku

w roku 2021

program wsparli Ludzie Pięknych Serc:

pozyskano 50,00 zł

(stan na 30.09.2021 r.)

 

Beata - Kotuń

 

 

 

 

Na mapie afrykańskich placówek edukacyjnych, najczęściej lichej konstrukcji, z kiepskim wyposażeniem, ze słabo przygotowanymi do pracy nauczycielami, na szczególną uwagę zasługują te prywatne, prowadzone przez misjonarzy, mających wsparcie swoich rodaków w Europie. Cudowne miejsce do nauki i zabawy stworzyła jedna z polskich misjonarek ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana. Szkoła św. Alojzego w Abong-Mbang jest prawdziwą oazą radości i kuźnią młodych talentów.

 

Siostra Alicja Adamska w roku 2013 przejęła w zarządzanie podupadającą szkołę podstawową w najbiedniejszej dzielnicy miasta,  odizolowanej lasem i zasiedlonej przez ludzi o niskiej reputacji, w tym przez osoby opuszczające więzienie.

 

Od tego czasu zmieniło się wszystko. Szkoła tętni życiem, nauczyciele stale podnoszą kwalifikacje, uczniowie z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki w nauce. W szkole działa biblioteka, w której raz w tygodniu wyświetlane są filmy - kino cieszy się ogromną popularnością. Szkoła wyróżnia się spośród innych bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych. W lutym z okazji Dnia Młodych, podczas corocznej parady organizowanej w centrum miasta, uczniowie szkoły św. Alojzego wprawiają z zachwyt wszystkich mieszkańców Abong-Mbnag, wyróżniając się wspaniałymi, kolorowymi strojami oraz oryginalnym programem artystycznym. Te sukcesy to ogromna zasługa s. Alicji, która z prawdziwą pasją poświeciła się swoim uczniom. 

 

Widząc determinację polskiej misjonarki, miłość do tego czym się zajmuje, osiągane wyniki oraz cudowny klimat w szkole Fundacja Dzieci Afryki chętnie wspiera działalność najradośniejszej podstawówki w Afryce. Fundacja zaopatruje uczniów w przybory szkolne, finansuje kształcenie nauczycieli a z pomocą Polskiej Fundacji dla Afryki, wybudowała kuchnię przy szkole oraz wielofunkcyjny pawilon, pełniący funkcję stołówki, miejsca zabawy i spotkań społeczności szkolnej w deszczowe dni.    

 

Obecnie w szkole uczy się blisko 300 uczniów, w tym najmłodsze pokolenie Kameruńczyków... aniołki św. Alojzego.

 

"Z wielką radością pragnę Was poinformować - napisała do fundacji s. Alicja - że we wrześniu 2019 r. rozpoczęliśmy działalność pierwszego rocznika w nowym przedszkolu "Aniołki Św. Alojzego", który otworzyłam przy szkole podstawowej. Po raz pierwszy przyjęliśmy 67 dzieci (3 i 4 latki). Jak zawsze początki nie są łatwe. Na dwie sale przedszkolne zostały przerobione sale z dawnej świetlicy. Zagrodziliśmy podwórko. Niestety plac zabaw jest bardzo ubogi: jedna zjeżdżalnia i trzy koniki. Nie było nas stać na więcej. Na nowy rok szkolny przygotowujemy trzecią salę dla 5 latków (będziemy mieli już komplet).

 

Ale problemy z wyposażeniem i organizacją są wielkie: brakuje nam stolików, krzesełek, tablic, szaf i wszystkiego. Trudno to ogarnąć!!!!! Patrząc na te potrzeby trudno marzyc o dalszym zagospodarowaniu placu zabaw. Metal w Kamerunie jest bardzo drogi. Marzy się nam jeszcze przynajmniej jedna zjeżdżalnia, karuzela, huśtawki i inne...

 

Zatem zwracam się do Was z prośbą o pomoc na zakup tych wspaniałych urządzeń dla naszych dzieci oraz wsparcie działalności przedszkola. Zapewniam, że radość naszych aniołków będzie Waszą nagrodą".

 

 

Dziękujemy za wsparcie programu edukacji dzieci w Abong-Mbang:

 

SZKOŁA W BUNDOLI,

czyli edukacja pełna inspiracji

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK