wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

15 sierpnia 2022

MĄDRA POMOC NIE UPOKARZA

 

Mądra pomoc nie upokarza, a pomaga innym zbudować poczucie własnej wartości. Te i wiele innych ważnych słów padło z ust misjonarzy i afrykańskich gości Fundacji DZIECI AFRYKI podczas czerwcowych obchodów święta Dzieci Afryki w Częstochowie. W tygodniu, w którym obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej warto na nowo zadać pytanie "jak pomagać, by nie szkodzić?".

 

Na to pytanie przewodnie staraliśmy się znaleźć odpowiedź podczas debaty, w której uczestniczyli partnerzy i wolontariusze fundacji z Etiopii, Tanzanii i Ugandy oraz polskie misjonarki z Republiki Środkowoafrykańskiej i Namibii.

 

Rozpoznanie potrzeb.

 

Pierwszym punktem mądrej pomocy, według naszych rozmówców, jest właściwe rozpoznanie potrzeb, czy pojedynczych osób, czy też całej lokalnej społeczności. Warto poświęcić czas na dłuższą rozmowę, zdobycie zaufania, próbę zaprzyjaźnienia się. Pomoże to uniknąć przykrych sytuacji, jak np. wyłudzenia pieniędzy, czy marnowania przekazanych środków. Dla wielu Afrykanów (na co zwrócili uwagę sami goście z Afryki) biały jest bowiem synonimem bogatego. Nie mają oporów, by prosić o pieniądze, nawet wymyślając nie istniejące problemy. A rozdawnictwo nigdy nie przynosi dobrych skutków, rozdawnictwo uzależnia. Jeśli ulegniemy, kierowani impulsem serca, możemy usłyszeć: „dałeś mi buty, następnym razem przynieś również skarpetki”.

 

Wsparcie nie wyręczanie.

 

To kolejny, ważny punkt w drodze do mądrego pomagania. Skuteczność naszej pomocy uzależniona jest od zaangażowania afrykańskich partnerów, również samych beneficjentów w realizację wspólnego celu. Mądra pomoc, która zaprocentuje w przyszłości oparta jest na współpracy. Jeśli beneficjenci pomocy poczują współodpowiedzialność za powodzenie projektu to szanse na jego rozwój znacznie się zwiększają. Wraz z poczuciem ważności podjętej pracy rośnie poczucie własnej wartości osób w nią zaangażowanych.

 

„Pomogłeś mi, dzięki twojemu wsparciu teraz i ja mogę pomagać innym” - również w naszej fundacji doczekaliśmy się takich pięknych efektów wsparcia, jakiego udzielaliśmy Afrykanom. Z dumą patrzymy na beneficjentów naszej pomocy, którzy dziś sami niosą bezinteresowną pomoc we własnych lokalnych społecznościach oraz na projekty, które rozrastają się już bez naszej pomocy, dzięki kreatywności i zaangażowaniu lokalnej społeczności.

 

Niezależnie od tego, jakie kierują nami motywacje – warto pomagać! Zadbajmy jednak o to, by była to mądra, a przez to efektywna, skuteczna pomoc.

 

Elżbieta Wolska

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK