wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

05 września 2021

MIMO PROBLEMÓW DZIECI LUBIĄ BYĆ W SZKOLE

 

Drodzy Rodzice Adopcyjni bardzo serdecznie pozdrawiam i dziękuję za Waszą pomoc dla naszych dzieci - pisze s. Barbara Samborska, misjonarka ze Zgromadzenia Sióstr Pasterzanek. Jak każdego roku kreślę do Was kilka słów o Waszych adopcyjnych dzieciach.

 

Miniony rok szkolny rozpoczęliśmy z lekkim opóźnieniem z powodu pandemii, gdyż przesunął się poprzedni rok szkolny i dopiero we wrześniu odbyły się państwowe egzaminy ukończenia szkół podstawowych, średnich i matur. Mimo tego opóźnienia staraliśmy się nadrobić straty ubiegłoroczne, organizując zajęcia wyrównawcze w czasie wakacji. Dzięki temu wiele dzieci mogło zostać promowanych do następnej klasy. W Republice Środkowoafrykańskiej nie ma możliwości prowadzenia lekcji online dlatego trzymiesięczna przerwa w nauce przyniosła uboczne skutki, szczególnie w młodszych klasach. Dzieci pozapominały wszystko. Dlatego minister edukacji pozwolił otworzyć szkoły z zachowaniem obostrzeń. Mogliśmy zatem na nowo zacząć gromadzić uczniów i organizować zajęcia wyrównawcze podczas wakacji, aby dalej kontynuować pracę w roku szkolnym. Tylko taka praca przynosi efekt, gdyż znając tutejsze zwyczaje i możliwości wiemy, że dzieci po powrocie do domu nie uczą się, bo albo mają obowiązki domowe albo po prostu zabawa bierze górę nad nauką, a wieczorami nie ma światła więc nauka odpada.

 

Pieniądze, które dostajemy z Fundacji Dzieci Afryki są przeznaczone na opłatę czesnego naszych uczniów, zakup mundurków szkolnych, strojów gimnastycznych, przyborów szkolnych, wyprawkę dla dziewczynek na zajęcia techniczne, prezenty bożonarodzeniowe. W tym roku na święta dzieci dostały po plecaku, zeszyty, długopisy, cukierki i mydełko. Możemy także organizować dla dzieci korepetycje lub zajęcia wyrównawcze. Ponadto zakupiliśmy dla dzieci materiały (pagne) i szyjemy im świąteczne ubranka, czyli komplet spodnie i koszula dla chłopców, dla dziewczynek sukienka albo spódnica z bluzką. Dla trójki dzieci, które w tym roku miały Chrzest i I Komunię uszyliśmy ubranka na tę uroczystość.

 

Rok szkolny do Zesłania Ducha Świętego przebiegł bez żadnych zakłóceń mimo, że dochodziły do nas wieści o atakowaniu przez rebeliantów niektórych miejscowości w naszej diecezji. Na szczęście u nas było spokojnie i można było kontynuować naukę.

 

Także w tym roku szkolnym, dzięki pomocy z Polski, przygotowywaliśmy dla dzieci z całej szkoły obiad trzy razy w tygodniu, co tym bardziej pozwoliło nam na prowadzenie zajęć popołudniami. Naszym głównym zadaniem było pomóc dzieciom nadrobić ubiegłoroczne straty jednego trymestru. W każdej klasie zaczynaliśmy od ostatniego trymestru z roku poprzedniego, żeby móc zacząć realizować program tegoroczny, czyli trzeba było nadrobić popołudniami i skracać przewidziany czas na jedną sekwencję, żeby zrealizować tegoroczny program nauczania.

 

Z ważnych wydarzeń szkolnych to są wspólne Msze Święte, rekolekcje, Dzień Sportu, Dzień Kobiet, konkursy plastyczne. Dzieci jak zwykle bardzo chętnie uczęszczają do szkoły, lubią przebywać razem, nawet jeśli mają problemy z nauką to lubią być w szkole.

 

Niestety życie jest pełne niespodzianek. Pod koniec maja została zaplanowana akcja "usunięcia rebeliantów z naszego terenu przez wojsko rosyjskie i FACA (tutejsza armia). Z tego powodu szkoła została zamknięta na dwa tygodnie. Część rodzin z dziećmi uciekło do sąsiedniego Kamerunu i Czadu do czasu unormowania się sytuacji.
 

Na zakończenie pragnę Państwu, którzy wspieracie naszych biednych uczniów w ramach programu adopcyjnego, bardzo gorąco podziękować za pomoc jaką okazujecie dzieciom. Dzięki Wam mogą chodzić do szkoły i mogą się uczyć, a my możemy dbać o ich zdrowie i pomóc w zakupie ubrań, butów czy środków chemicznych. Niech Pan Bóg Wam błogosławi i obdarza potrzebnymi łaskami za Wasze dobre serca i miłość, którymi dzielicie się z innymi. Każdego dnia pamiętamy o Was w naszych modlitwach.
 

Singuila mingui! Nzapa bata Ala!

z modlitwą dzieci, s. Barbara Samborska

 

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK