POMAGAM

30 czerwca 2024MISJA WEST AFRICA 2024 
Z GHANY DO LIBERII

 

 

Długo czekaliśmy na możliwość realizacji marzenia Antoniego - Liberyjczyka mieszkającego w Polsce, który 5 lat temu zaangażował się w wolontariat Dzieci Afryki, by pomóc dzieciom i młodzieży z jego rodzinnego Grand Cess - zapomnianego przez świat urokliwego miasteczka położonego nad brzegiem oceanu w południowo-wschodniej Liberii.   

 

Wolontariusz "cierpiał", gdy godzinami segregował przybory szkolne, przygotowując piórniki do wysyłki do różnych krajów w Afryce, wiedząc że żadna paczka nie trafi do jego ojczyny, do uczniów w Grand Cess. Otóż nie było takiej możliwości, gdyż Poczta Polska nie miała podpisanej umowy o współpracy z liberyjską pocztą. W czasie, gdy fundacja poszukiwała zaufanego partnera w Liberii, by móc zaangażować się w projekt i realizować program wsparcia edukacyjnego, wolontariusz poddał się, wycofał ze współpracy i wyjechał z Polski :( A my, w swoich umysłach i sercach, zostaliśmy sami z "liberyjskimi dziećmi pozbawionymi perspektyw oraz nadziei" - o czym często przypominał nam Antoni.

 

Planując na lipiec i sierpień 2024 roku roboczą wyprawę do Ghany, z okazji 10. lecia szkoły Dzieci Afryki nr 1 im. Ryszarda Kapuścińskiego, zdecydowaliśmy się podjąć wyzwanie, rzucone nam 5 lat wcześniej przez liberyjskiego wolontariusza, odwiedzając ów zapomniane przez świat, ale tkwiące w naszej pamięci, Grand Cess.

 

Podróż do Liberii, która w ostatnich latach przeszła dwie wojny, ostatnia zakończyła się w roku 2003, nie będzie łatwa. Kraj należy do grupy państw najsłabiej rozwiniętych. Nasi, nieznani nam jeszcze, liberyjscy podopieczni mieszkają w najodleglejszym od stolicy kraju regionie. Niewiele osób z poza tego rejonu dociera w to miejsce. My i owszem takiej niełatwej misji podjęliśmy się!

 

Przez pięć ostatnich lat darczyńcy fundacji podarowali dzieciom w Grand Cess 1.200 dolarów, które zamierzamy przeznaczyć na cele edukacyjne. Liczymy, że uczniom miejscowej szkoły pomożemy w nauce przynajmniej doraźnie oraz przywrócimy nadzieję w solidarność międzyludzką. 

 

Dlatego apelujemy do Ludzi Pięknych Serc, aby dołączyli do naszej wyprawy, wspierając liberyjskich uczniów. Może dzięki temu apelowi uda się zwiększyć budżet projektu? My obiecujemy rozsądne wydatkowanie środków finansowych i wdzięczność uczniów oraz całkiem fajne spersonalizowane podziękowania fotograficzne ;) 

 

Dziękujemy za wsparcie uczniów w Grand Cess: 

 

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna L1 - dzieci Grand Cess (adres e-mail)*

 

kod SWIFT: BREXPLPWMBK

 *podając adres e-mail możesz otrzymać spersonalizowane podziękowanie fotograficzne oraz standardowo do końca lutego wykaz wszystkich darowizn przekazanych w roku poprzednim w celu odliczenia od podatku 

 

 

 

 

Misja West Africa 2024 rozpocznie się 13 lipca. Założyciele fundacji Robert Noga i Paweł Werakso już po przylocie do Akry, tylko drogą lądową, pokonają blisko pięć tysięcy kilometrów zanim ponownie wrócą do stolicy Ghany, by 6 sierpnia zdążyć na samolot powrotny do Europy. Na szlaku wyprawy znajdą się m.in.

 

GHANA:

Elmina - odwiedziny dziecięcego zespołu tańca afrykańskiego "Akomapa", Chiraa - odwiedziny szkoły Sióstr Nazaretanek, Tamale - odwiedziny szpitala, w którym pracuje dr John Mbiyieba - wychowanek fundacji, Gushiegu i Bundoli - odwiedziny dzieci adopcyjnych oraz udział w uroczystościach 10.lecia szkoły Dzieci Afryki nr 1 - we współpracy z Wiktorem Kwintą, Siostrami Nazaretankami, Misjonarzami Werbistami i Gregory Kunaguri Yajah;

 

TOGO:

Tindjassi i Anyronkope - odwiedziny szkoły podstawowej, dla której fundacja aktualnie zbiera środki finansowe na budowę studni głębinowej we współpracy z Misjonarzami Werbistami;

 

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ:

Abidżan - zapoznanie się z możliwością organizacji wolontariatu misyjnego w banku żywności we współpracy z Pauliną Kubbinga-Krawiecką;

 

LIBERIA:
Harper i Grand Cess
- realizacja projektu edukacyjnego we współpracy z bp Andrew Jagaye Karnley.

 

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK