POMAGAM

06 grudnia 2020

PIERWSZE KROKI NA DRODZE DO LEPSZEGO ŻYCIA

 

Dzieje się dużo i intensywnie, jak to w Afryce – pisze Gosia Kiedrowska, misjonarka świecka w Republice Środkowoafrykańskiej. Mam taki swój wyznacznik, który mówi mi, że już długo się nie odzywałam, a mianowicie, jeśli jednego dnia więcej niż dwie osoby, same z siebie zapytają mnie na różnych komunikatorach „co słychać?„

 

Wczoraj zapaliła się moja, prywatna, czerwona lampka, więc z marszu nadrabiam zaległości.

 

W październiku udało się zorganizować pierwsze szkolenie dla nauczycieli. Najpilniejszą sprawą było zadbanie o kandydatów, którzy zgłosili się do pracy w przedszkolach. Jest to o tyle wymagające zadanie, że edukacja na tym poziomie w RCA jest w powijakach i na palcach obu rąk można policzyć przedszkola. Gdy rodzice idą do pracy w polu, dzieci przeważnie zostają pod opieką starszego rodzeństwa, albo też nierzadko są pozostawione same sobie. Coraz częściej jednak lokalne społeczności chcą podejmować taką inicjatywę jak tworzenie przedszkoli. Dochodzą do nich różnymi drogami informacje o tym, że dzieci które uczęszczały do przedszkola maja lepsze wyniki w nauce, szybciej robią postępy. Jednak to jak przedszkole powinno wyglądać, na czym polega jego funkcjonowanie i co obejmuje program edukacji przedszkolnej, ciągle jeszcze nie jest oczywiste.

 

Podczas pierwszego szkolenia przyszli nauczyciele poznawali etapy rozwoju dziecka w wieku od 3 do 6 lat, uczyli się zabaw i metod aktywizujących uczniów, piosenek, wierszy, układali plan zajęć przedszkolnych. Dzięki pomocy Fundacji Dzieci Afryki na zakończenie szkolenia otrzymali plansze, plakaty oraz materiały dydaktyczne-pomocowe, które pozwolą im efektywnie spędzać czas z najmłodszymi, a dzieciom  przyniosą radość i pozwolą stawiać pierwsze, bezpieczne kroki na drodze do lepszego jutra.

 

9 listopada rozpoczęliśmy rok szkolny w nowym przedszkolu w wiosce Ndolobo. Mszy Świętej przewodniczył Biskup naszej diecezji – MGR. Rino. Dla całej wioski było to ogromne wyróżnienie, zwłaszcza, że w tym tygodniu diecezja Mbaiki przeżywała Jubileusz 25-lecia istnienia, więc przygotowań i spraw organizacyjnych nie brakowało.

 

Placówka ta jest najlepszym dowodem na to, że wspólnie można zdziałać więcej dobra niż w pojedynkę.

 

Dzięki pomocy finansowej Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej  w roku szkolnym 2020/2021 do przedszkola uczęszcza 50 uczniów w wieku od 3- 6 lat. Dzieci otrzymały piękne, pomarańczowo-granatowe mundurki szkolne, w których wyglądają bardzo elegancko. W świeżo wyremontowanym i odmalowanym budynku, przy siedmiu stolikach i kolorowych  krzesłach zrobionych przez miejscowego stolarza Amosa, będą uczyły się czytać i pisać. Przedszkolaki będą też dostawały ciepły posiłek, by nie zabrakło im energii do zabawy.

 

Wielką radość sprawiły dzieciom zabawki, które mogliśmy zakupić dzięki akcji zorganizowanej przez grupę misyjną z Parafii w Świdniku.

 

Nasi najmłodsi i ci trochę starsi nie mogą oderwać wzroku od kolorowych plansz, plakatów i dekoracji, które zdobią mury ich przedszkola, dzięki pomocy dobrodziejów Fundacji Dzieci Afryki. Większość maluchów po raz pierwszy w życiu trzymała w rękach kredki i dostała swoje własne obrazki do kolorowania, nawet uczniowie starszych klas szkoły podstawowej pytali czy nie mogliby zapisać się do przedszkola.

 

Rada Rodziców wybrała jako patronów przedszkola Święte Dzieci Fatimskie – Franciszka i Hiacyntę, aby czuwali nad ich pociechami i wypraszali wszelkie potrzebne łaski, by dzieci mogły wzrastać w miłości, bezpieczeństwie i pokoju.

 

Nie wszystko jednak jest kolorowe, są też troski i kłopoty. W całej wiosce jest tak niewiele kobiet, które umieją czytać i pisać, są cierpliwe, pełne dobroci, kreatywne  i chciałyby być nauczycielkami przedszkola, że ciągle szukamy kogoś do pomocy.

 

Patrząc perspektywicznie, mamy nadzieję, że absolwenci naszego przedszkola, którzy dzisiaj z promiennym uśmiechem na twarzach bawią się zabawkami i z zaciekawieniem słuchają bajek opowiadanych przez swoją panią, w przyszłości powrócą, by w duchu odpowiedzialności przekazywać wiedzę i kształtować kolejne pokolenia.

 

I tak mija nam czas. Powoli przygotowujemy się do szkolenia dla nauczycieli Rodzicielskich Szkół Podstawowych. Zapisują się na nie kandydaci nawet z najdalszych wiosek,  do Bagandou będą musieli iść pieszo nawet trzy dni. A i tutaj mamy pod górkę, bo w ubiegłym tygodniu wysiadł mi komputer, chyba już na dobre, więc mimo iż pracuję w buszu, laptop jest moim podstawowym narzędziem pracy. Aktualnie używam pożyczonego od Proboszcza sprzętu ale w najbliższej perspektywie będę musiała znaleźć bardziej stałe rozwiązanie.

 

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie, posyłam promyk afrykańskiego słońca, wraz z wdzięcznością za całą radość  którą swoim wsparciem i pomocą obdarowujecie dzieci Afryki.

 

z misyjnym pozdrowieniem, 
Gosia Kiedrowska

 

Tak, pomagam:

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
darowizna SA4 – edukacja w Bagandou

 

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK