POMAGAM

08 października 2023

POCZĄTEK NAUKI W NGAOUNDAYE

 

 

Drodzy Przyjaciele naszej misji i szkół w Ngaoundaye w Republice Środkowoafrykańskiej. Pragniemy się z Wami podzielić radością z rozpoczęcia, w samym sercu Afryki, nowego roku szkolnego - pisze s. Anna Jachimek, Pasterzanka.

 

Podczas uroczystej mszy w kościele parafialnym, zawierzyliśmy nowy rok szkolny Panu Bogu, prosząc Go o jego opiekę i błogosławieństwo dla wszystkich uczniów, nauczycieli, sióstr i naszych rodzin.

 

Pomimo niepewnej sytuacji, spowodowanej mieszkaniem w strefie rebeliantów, żyjemy spokojnie. Powoli otwierają się szkoły dla dzieci i młodzieży. Kończy się też długa, w tym roku, pora deszczowa. Drogi w naszym górskim regionie, po takiej silnej porze deszczowej, są tak zniszczone, że codziennie samochody lub motory wpadają w błoto, skąd trzeba je ręcznie wyciągać, przy pomocy ludzi z pobliskich wiosek. Zdarza się często, że samochody osobowe lub ciężarówki pozostają w błocie przez parę dni.

 

W naszej szkole podstawowej, zapisy na nowy rok szkolny zaczęły się już 1 września. Przez dwa tygodnie zapełniły się listy uczniów we wszystkich klasach z liczbą 50, a czasami 65, uczniów w jednej klasie na jednego nauczyciela! Pod koniec zapisów, kiedy już brakowało wolnych miejsc i trzeba było odmawiać przyjęcia dziecka do naszej szkoły, rodzice wraz z dzieckiem płakali, mówiąc że chcą koniecznie uczęszczać do naszej szkoły. Trudne to było dla mnie, gdy musiałam odmawiać!

 

Ale co nowego w naszej szkole w tym nowym 2023/2024 roku?

 

Kończymy już prace malarskie nowego budynku przedszkolnego i jeśli Pan Bóg da, to już niedługo przedszkolaki z naszej szkoły będą się uczyły w dwóch dużych przestronnych salach!

 

Dzięki pomocy dobroczyńców z Polski, możemy nadal kontynuować dożywianie wszystkich dzieci w szkole 3 razy w tygodniu, tak jak to robiliśmy podczas poprzednich lat. Dzięki Bogu i dobrym ludziom za ten dar!

 

Wznawiamy także zajęcia dla uczniów z ogrodnictwa i szycia, a także czytanie książek po francusku w szkolnej bibliotece. Być może dziwicie się, że piszemy o rzeczach tak oczywistych i cieszymy się się z tak prozaicznych rzeczy, na które nikt w Polsce nie reaguje z taką radością, ale w naszym pięknym kraju misyjnym, nadal żyjemy na poziomie kraju upadłego i zniszczonego rebeliami, gdzie pobliskie szkoły pokryte są słomą albo po prostu nie mają dachu, bo zabrakło pieniędzy na jego zakup. Tym bardziej więc, widząc biedę i ubóstwo wokół, cieszymy się z każdej możliwości ulepszenia pracy w naszej szkole.

 

Kochani, dziękujemy Wam wszystkim za pamięć w modlitwie, pomoc i dobre słowa, które docierają do nas za pomocą fundacji i naszych sióstr z Polski, są one dla nas naprawdę wsparciem.

 

My ze swojej strony ofiarujemy za Was msze święte. Niech Pan Bóg błogosławi Wam, NZAPA BATA ALA KWE!

 

s. Anna Jachimek wraz ze wspólnotą Sióstr Pasterzanek
oraz z nauczycielami naszej szkoły w Ngaoundaye

 

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK