wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

22 lutego 2024

POMOC POTRZEBUJĄCYM

 

Współczesny świat pełen konfliktów, upadku wartości, zobojętnienia na krzywdę – potrzebuje rozpaczliwie pomocy ludzi niepozbawionych empatii.

23 luty – to ważna data w kalendarzu. W tym czasie na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. Przypomina on, że w każdym zakątku Ziemi, także obok nas, żyją ludzie, którzy potrzebują pomocy, wsparcia, zainteresowania, opieki…

 

W Polsce działa około 140 tysięcy organizacji pozarządowych oferujących różnorodną pomoc potrzebującym, do których zaliczamy głównie fundacje świeckie i pod patronatem Kościoła, a także rozmaite stowarzyszenia[1]. Fundacja Dzieci Afryki jest przykładem takiego dzieła pomocy.

 

Afryka to kontynent bardzo zaniedbany pod względem zaspokajania elementarnych potrzeb do życia, kontynent skonfliktowany plemiennie, zróżnicowany etnicznie, dotknięty głodem, chorobami i brakiem wody. Kontynent potrzebujący pomocy. Nie byłaby ona jednak możliwa, gdyby nie wsparcie Ludzi Pięknych Serc. W tym dniu szczególnie warto zwrócić uwagę na pracę misjonarzy. Ich poświęcenie i trud niosą promyki nadziei do najbardziej zapomnianych zakamarków świata. Pierwszy Anioł Dzieci Afryki – Siostra Immakulata Faustynowicz ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła, która pełni swoją posługę w Kamerunie, jest przykładem człowieka otwartego na pomoc potrzebującym, człowieka Wielkiego Serca. Całe swoje życie poświęciła tym, którzy są skrzywdzeni, ubodzy, samotni. Współpraca Siostry z Fundacją Dzieci Afryki umożliwiła niesienie pomocy i realizację wielu projektów znacznie poprawiając jakość życia tych biednych ludzi[2]. Budującym jest fakt, że wśród biedy, nieszczęścia i gwałcenia ludzkiej godności – żyją pośród nas ludzie – Anioły, którzy nie są obojętni na krzywdę i zło tego świata.

 

Każdy człowiek może być misjonarzem w swoim życiu, bowiem przed każdym z nas stoi jakaś misja. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za niesienie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Oczy całej Europy w ostatnim czasie były skierowane na Ukrainę. Wojna, która się tam toczy niesie ze sobą wiele cierpienia. Nie jest to jednak jedyne zarzewie konfliktu na świecie. Każda wojna to płacz niewinnych ludzi. Niestety przez poprawność polityczną w mediach o wielu kwestiach się milczy. Dziś na oczach całego świata dochodzi do aktów ludobójczych w Palestynie. Tragiczne konsekwencje eskalacji przemocy w Strefie Gazy dotykają dzieci i ich rodziny. Giną, zostają ranne, tracą dostęp do wody, żywności i ratującej życie pomocy medycznej. Nie ma bezpiecznego miejsca, gdzie mogłyby się schronić przed nieustającymi atakami. W całej Strefie Gazy brakuje niezbędnych do życia środków. Pilnie potrzebna jest wszechstronna pomoc, m.in. zaopatrzenie medyczne, lekarstwa, dostęp do bezpiecznej wody, paliwo dla szpitali i do infrastruktury wodno-sanitarnej. Około miliona dzieci wymaga natychmiastowego wsparcia. Mogą liczyć tylko na pomoc humanitarną[3].

Pomoc to nie tylko wsparcie finansowe, przekazanie rzeczy materialnych, czy podzielenie się posiłkiem. Często pomoc, jakiej potrzebuje drugi człowiek to dobre słowo, rozmowa, poświęcenie czasu, obecność, ciepło. Dla niektórych pomocne może okazać się głośne i stanowcze wypowiedzenie prawdy wbrew politycznej poprawności.

Adam Amine

 

[1] https://anioly24.pl/aktualnosci/23-02-2021-miedzynarodowy-dzien-pomocy-potrzebujacym/

[2] https://dzieciafryki.com/pierwszy-aniol-dzieci-afryki

[3] https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dzieciom-w-kryzysie-w-strefie-gazy?gclid=EAIaIQobChMIzpzaqMqohAMVZDIGAB0nYgAbEAAYASAAEgL9XfD_BwE

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK