POMAGAM

02 października 2022

RAZEM WALCZYMY Z GŁODEM W AFRYCE

 

 

„Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu nie zabrakło dachu nad głowa i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki”. Niech to przesłanie św. Jana Pawła II wyznacza Ludziom Pięknych Serc drogę życiową, zwłaszcza teraz w miesiącu, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Głodem. 

 

16 października jest ważnym dniem w kalendarzu Fundacji Dzieci Afryki. W obliczu współczesnych zmian koszmar głodu wydaje się być realnym zagrożeniem dla milionów ludzi na świecie, szczególnie w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki. Organizacja Narodów Zjednoczonych już w 2020 roku alarmowała o dramatycznym wzroście poziomu głodu na świecie, a choć programy zapobiegające tej klęsce, zapewniające posiłek niedożywionym dzieciom, pochłaniają miliardy dolarów rocznie, i tak kwota ta nie jest wystarczająca, by oddalić widmo głodu. Tegoroczne statystyki nie napawają optymizmem. Najpierw niepokojące dane podwyższała ogarniająca świat pandemia COVID-19, obecnie gwałtowny wzrost cen żywności, paliw, nawozów, spowodowany napaścią Rosji na Ukrainę prowadzi to tego, że głód zagości w wielu, już wcześniej doświadczonych ubóstwem, miejscach świata.

 

Czy pomoc dotrze na czas? Systemowe rozwiązanie problemu głodu, który jak twierdzą badający ten problem, nie wynika z braku żywności na świecie, ale z jej nieuregulowanej, niesprawiedliwej dystrybucji, to długofalowy i złożony proces, którego powodzenie leży w rękach rządów państw Globalnej Północy. 

 

Co możemy zrobić My – tu i teraz – poruszeni cierpieniem ubogich Afrykanów, wśród których najliczniejszą i najbardziej zagrożoną niedożywieniem i śmiercią głodową grupę stanowią dzieci?

 

Fundacja DZIECI AFRYKI ma już kilkunastoletnie doświadczenie w realizacji projektów pomocowych w wielu afrykańskich krajach. W odpowiedzi na klęskę głodu w Burundi, o której alarmowały nas misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, w 2018 r. fundacja podjęła decyzję o natychmiastowym przekazaniu środków na zakup fasoli oraz rozpoczęciu stałej akcji zbierania funduszy pod nazwą „Fasolka na głód”, by polskie misjonarki mogły bez obaw przekazywać żywność potrzebującym. Od 10 lat dożywiamy niemowlęta, gromadząc środki na zakup mleka w proszku w ramach programu „Mleko ratuje życie”. I choć obydwa programy działają do dziś, to potrzeby wciąż rosną. Od dwóch lat gromadzimy środki celowe na dożywianie uczniów szkół afrykańskich w ramach programu „Posiłek dla ucznia”, a od kilku miesięcy także w ramach programu "Pączki dla ucznia". W tym roku zainaugurowaliśmy ważny projekt „Walczymy z głodem”, z możliwością udzielania wsparcia głodującym i niedożywionym na różnych portalach zbiórek pieniężnych.  

 

 

Jeśli poświęciłeś kilka minut na lekturę tego tekstu, to kliknięcie w wybrany przez Ciebie program pomocy zajmie Ci sekundy. Możesz także zakupić w Markecie Dzieci Afryki charytatywny pakiet żywnościowy dla dzieci pigmejskich w Kamerunie. Warto pomagać!

 

Dziękujemy pięknie! Tylko razem mamy moc zmieniania świata!

 

Elżbieta Wolska

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK