POMAGAM

21 października 2023

REFLEKSJA W DOJRZAŁOŚCI MISYJNEJ

 

 

Tydzień Misyjny jest najpiękniejszym tygodniem w roku dla wszystkich, którym sprawy misji bliskie są sercu. Tegoroczny, rozpoczynający się 22 października, przebiega pod hasłem "Misje sercem Kościoła". Czym jest doświadczenie misji? Dowiecie się z relacji polskiego misjonarza w Czadzie.    

 

We wrześniu obchodziłem kolejną rocznicę mojego pobytu w Czadzie - pisze ks. Jakub Szałek. Minęło osiemnaście lat od chwili, kiedy pierwszy raz w życiu zawitałem na Czarny Ląd. Kiedy człowiek kończy osiemnaście lat, staje się dorosłym. Dziś mogę sobie chyba na to pozwolić i powiedzieć, że jestem dojrzałym misjonarzem. Mam dwadzieścia dwa lata kapłaństwa, z czego osiemnaście przeżyłem w Afryce.

   

Dziękuję dzisiaj Panu Bogu za to, że powołał mnie do służby misyjnej i dał mi tą łaskę bycia w samym sercu Afryki. Jest tu bardzo pięknie, choć codzienne życie jest trudne.

 

Spoglądam sobie na te wszystkie lata przeżyte w Czadzie i jestem bardzo szczęśliwy. Dobrze mi tu!

 

Nie da się ukryć, że większość mojego kapłańskiego życia spędziłem wśród najbiedniejszych ludzi świata. Chodzi oczywiście o ubóstwo materialne, brak wygód, brak dostępu do cywilizacji... Jestem z tego dumny, że mam możliwość posługiwania na takim właśnie terenie. To wielka łaska móc ofiarować swoje życie dla najbiedniejszych. Można się tu wiele nauczyć i jednocześnie wiele spraw sobie w życiu dobrze poukładać. 

 

Przebywając na co dzień z ludźmi, którzy nie wiele mają (gdy chodzi o rzeczy materialne), żyjąc ich codziennością - można się dużo od nich nauczyć. Tutaj, w Czadzie, nie ma za bardzo możliwości, by gonić za pieniędzmi, za karierą, za różnymi tytułami... Tutaj goni się za tym, by budować jak najlepsze relacje z ludźmi. W takim kraju jak Czad, nie da się przeżyć w pojedynkę. Trzeba funkcjonować we wspólnocie, być z innymi, by móc przeżyć. Kiedy jest się blisko drugiego człowieka, nie dlatego, że coś z tego można mieć, coś można na tym zyskać, ale tak bezinteresownie jemu towarzysząc - wtedy dociera do człowieka "co w życiu jest ważne..." A to co jest ważne, tutaj w samym środku Afryki, to to, by szanować drugiego człowieka, bez względu na to kim on jest, bez względu na to co on posiada.

 

Po przeżyciu tych osiemnastu lat w Czadzie, chciałbym Panu Bogu właśnie za to podziękować, za to, że ciągle uczę się szacunku do drugiego człowieka bez względu na to kim on jest. Może się to wydawać takie "nic"! Dla mnie jest to jednak bardzo ważne doświadczenie! Kiedy potrafię szanować drugiego człowieka, to dopiero wtedy jestem zdolny wszystko sobie w życiu dobrze poukładać!

 

To taka moja uboga refleksja, którą dzielę się wchodząc w "dojrzałe życie misyjne"!

 

Z darem modlitwy i kapłańskim błogosławieństwem 

ks. Jakub Szałek, prosząc o modlitwę!

 

 

Wspierajmy MISJE - serce Kościoła,
wspierajmy działalność polskich misjonarzy

w ramach programu Fundusz Misyjny:

 

Fundacja DZIECI AFRYKI

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna M1 - Fundusz Misyjny

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK