POMAGAM

25 lutego 2023

SKARBONKA WIELKOPOSTNA

 

W okresie Wielkiego Postu, w duchu chrześcijańskiej miłości i zwykłej ludzkiej solidarności, zwracamy się do Ludzi Pięknych Serc o jałmużnę wielkopostną na rzecz dzieci osieroconych z misyjnych placówek, które prowadzą polscy misjonarze w Kamerunie i Tanzanii.

 

W świecie żyją miliony sierot w każdym kraju. Jednak w Afryce Subsaharyjskiej, która ma dużą populację, sierot żyje najwięcej, jest ich pond 52 miliony! To około 20 procent dzieci poniżej 18 roku życia. Kryzys sieroctwa w Afryce stał się tak powszechny, że stanowi obecnie 30 procent całej globalnej populacji dzieci osieroconych. Głównymi przyczynami sieroctwa na Czarnym Lądzie nadal są HIV/AIDS, ubóstwo i zagrożenie głodem.


W Afryce powszechnym problemem jest wirus HIV/AIDS. Około 32 procent sierot straciło jednego lub oboje rodziców z powodu tego wirusa. Z kolei wysoki poziom ubóstwa sprawia, że rodzicom niezwykle trudno jest opiekować się dziećmi. Ojcowie i matki często decydują się ma porzucenie potomstwa, ponieważ nie chcą patrzeć jak dzieci cierpią. Głód w Afryce rośnie w zastraszającym tempie. Na całym kontynencie 250 milionów ludzi cierpi głód, co stanowi około 20 procent populacji. Codziennie tysiące dziewcząt i chłopców decydują się rozpocząć życie na ulicy, by samodzielnie lub w grupkach walczyć o przetrwanie.

 

Dziećmi osieroconymi w Afryce opiekują się m.in. polscy misjonarze. Znamy ich osobiście. Od czasu do czasu odwiedzamy miejsca ich posługi misyjnej. Za każdym razem podziwiamy zaangażowanie, poświęcenie i trud jaki wkładają w tworzenie optymalnych warunków do życia afrykańskim sierotom. Zapewniają im dach nad głową, codzienną strawę, dostęp do edukacji i opiekę zdrowotną. Siostry Opatrzności Bożej opiekują się osieroconymi dziewczynkami w kameruńskim Ayos, natomiast Siostry Dobrych Samarytanek osieroconymi maluchami w tanzańskim Bukanga. W obu miejscach dzieci doświadczają dużo miłości. Czują się bezpiecznie i są wzorowo zaopiekowane. Jednak obie placówki nie są dotowane przez lokalne władze, ich funkcjonowanie zależy wyłącznie od hojności Ludzi Pięknych Serc; darczyńców obu zgromadzeń zakonnych oraz Fundacji Dzieci Afryki.

 

Wszyscy od ponad roku doświadczamy skutków kryzysu inflacyjnego i energetycznego wywołanego sytuacją polityczną i wojną w Ukrainie. Większość z nas jest pełna obaw o własną przyszłość. Zaczęliśmy żyć oszczędniej, zwracając uwagę na codzienne wydatki. Jako społeczeństwo ubożejemy, ale jako ludzie, bardziej niż w ostatnich dekadach, poddawani jesteśmy egzaminowi z człowieczeństwa. Szczęśliwie nadal żyjemy wygonie w bezpiecznych europejskich wsiach i miastach. Mimo kryzysu nie odwracajmy się od biedniejszych społeczeństw, od naszych sióstr i braci mieszkających na kontynencie niesprawiedliwości społecznej, od dzieci będących w potrzebie i afrykańskich sierot.

 

Dlatego w geście solidarności z ubogimi w Afryce apeluję o tegoroczną jałmużnę wielkopostną na rzecz afrykańskich sierot, którymi opiekują się polscy misjonarze.  

 

z serca dziękuję,

Robert Noga,

współzałożyciel Dzieci Afryki 

 

 

Jałmużnę wielkopostną na rzecz afrykańskich sierot 
możesz przekazać po cichu, bez rozgłosu.
Nie publikujemy imion Darczyńców, nie wysyłamy podziękowań. 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
darowizna M1.4 - skarbonka wielkopostna dla sierot

 

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK