POMAGAM

24 kwietnia 2022

SPOSÓB NA MALARIĘ

 

 

Połowa światowej ludności żyje w regionach, gdzie występuje malaria. 1,2 mld osób mieszka w obszarach wysokiego ryzyka zachorowania. Do grupy najbardziej narażonych osób należą małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby z osłabionym układem odpornościowym. Szczęśliwie, w niektórych krajach udało się całkowicie wytępić tę chorobę, jednak w regionach równikowych malaria nadal zbiera ogromne żniwo, zwłaszcza wśród dzieci.

 

Światowy Dzień Walki z Malarią obchodzony jest co roku 25 kwietnia i przypomina nam o problemie, jakim jest malaria w krajach afrykańskich. Na tym kontynencie tylko w 2021 r. odnotowano 95% globalnych przypadków malarii i 96%. zgonów. Malaria pozostaje główną przyczyną chorób wieku dziecięcego i śmierci – co roku umiera na nią 260 tysięcy najmłodszych dzieci. Walka z tą chorobą jest jednym z głównych priorytetów organów ochrony zdrowia.

 

Szczepienie nadzieją na zwalczenie malarii

 

W grudniu ubiegłego roku Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, zatwierdził wprowadzenie szczepionki na malarię w Afryce Subsaharyjskiej. Po wcześniej przeprowadzonym badaniu pilotażowym, nadszedł czas na wprowadzenie rutynowych szczepień u najmłodszych obywateli sześciu wybranych krajów afrykańskich. Akcja potrwa w latach 2022-2025.

 

Badania nad szczepieniem przeciwko malarii trwały od ponad 30 lat i dopiero w ostatnim czasie ich wyniki zaczęły być obiecujące. Badanie pilotażowe przeprowadzone przed dwoma laty w Kenii, Ghanie i Malawi, Mali i Burkina Faso objęło ponad 800 tysięcy najmłodszych dzieci. Okazało się, że w połączeniu z sezonowym podawaniem leków przeciwmalarycznych, szczepienie zmniejszyło liczbę epizodów malarii, hospitalizacji i przede wszystkim zgonów o około 70%! Szacuje się, że podanie szczepionki przeciwko malarii dzieciom w Afryce może skutkować całkowitym zmniejszeniem zarażeń o 30%. Pierwsza szczepionka może każdego roku uratować od 40 do 80 tysięcy dzieci w Afryce.

 

Jakie są inne metody radzenia sobie z malarią?

Zapobieganie ukąszeniom komarów po zmierzchu jest najprostszą formą ochrony przed malarią. Ważna jest odpowiednia odzież, spanie pod moskitierami i używanie środków odstraszających komary.

Obecnie moskitiera stanowi jeden z podstawowych przedmiotów, jakie otrzymuje matka nowonarodzonego dziecka, by zabezpieczyć je przed malarią. Jest to najtańsze i najskuteczniejsze obecnie rozwiązanie w walce z tą chorobą, choć nadal niedostępne dla wszystkich z uwagi na trudności finansowe Afrykańczyków. Szacuje się, że stosowanie moskitiery może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu malarii nawet o 20%.

WHO podkreśla, że w walce z malarią najważniejszymi działaniami są:

  • szybka diagnostyka i skuteczne leczenie
  • dystrybucja nasączonych insektycydami moskitier
  • opryski środkami o przedłużonym działaniu owadobójczym domów oraz pomieszczeń dla zwierzęta hodowlanych.

 

Na zakończenie

 

Malaria to najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna. Roznoszą ją komary noszące w sobie pasożyty wywołujące tę chorobę. Pierwszymi objawami jest wysoka gorączka do 40 stopni i dreszcze. Gorączka przebiega falami i nasila się co kilka dni. U części pacjentów dochodzi o powikłań pod postacią zaburzenia krążenia, oddychania i niewydolności wielonarządowej i śmierci.

W Polsce choroba ta nie występuje, ale co roku odnotowuje się przypadki malarii wśród osób, które wróciły ze strefy tropikalnej lub subtropikalnej. Malarią można zarazić się w ponad 100 krajach świata! Turyści, którzy planują wakacje w tropikach, powinni zadbać o właściwą profilaktykę malaryczną.

Iwona Sarna

Moskitierę dla ubogich w Afryce można zakupić w Markecie Dzieci Afryki:

KUP MOSKITIERĘ

 


 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK