wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

15 sierpnia 2021

TO BYŁ TRUDNY ROK... W BOUAR

 

W imieniu wszystkich dzieci, które mamy pod opieką, dziękujemy Wam za Waszą ofiarność, modlitwę i pomoc dla dzieci Afryki - pisze do fundacji s. Izabela Pilorz ze Zgromadzenia Sióstr Pasterzanek. Wiemy dobrze, że sytuacja polskich dzieci z powodu koronawirusa, w minionym roku szkolnym wcale nie była łatwa; dzieci, przez jakiś czas nie mogły chodzić do szkoły i nauka odbywała się przez Internet. W Republice Środkowoafrykańskiej koronawirus nie dotknął nas tak jak w Europie. Były wprawdzie zamknięte szkoły od marca do czerwca 2020 r., ale choroba ta nie utrudniła nam bardzo życia.

 

W październiku 2020 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2020/2021. Pomogliśmy opłacić dzieciom szkoły; w prywatnym przedszkolu Sióstr Szarytek – 1 dziecko; w prywatnej szkole podstawowej Sióstr Szarytek 17 dzieci, w Gimnazjum Sióstr Szarytek – 4 dziewcząt; w przedszkolu państwowym – 5 dzieci; w różnych szkołach podstawowych 43 dzieci; w Gimnazjum państwowym - 3 osoby, w Liceum – 2 osoby. W sumie pomocą objętych zostało 72 dzieci.

 

Rok szkolny rozpoczęliśmy Mszą Św. w intencji Dobroczyńców za dzieci będące pod naszą opieką i ich rodziny. Na początku ustaliliśmy z rodzicami warunki pomocy dzieciom, które codziennie mają chodzić do szkoły, mają uczestniczyć w katechezie i wybrać jakąś wspólnotę w Kościele, mają obowiązek korzystać z douczania odpowiednio według wieku a w przypadku kradzieży dziecko jest wykluczone z listy programu adopcyjnego.

 

We wrześniu 2020 r. przybyli do Bouar Księżą Salezjanie, z którymi zaczęliśmy współpracę. Dużą pomocą jest dla nas Br. Fernando, który organizował dla dzieci mecze piłki nożnej. Dzieci, zwłaszcza chłopców, zaczęło coraz więcej przybywać. Trzeba więc było podzielić podopiecznych na dwie grupy: Brat Fernando zajmował się zwłaszcza chłopcami, ja miałam pod opieką mniejsze dzieci i dziewczynki.

 

Przed Świętami Bożego Narodzenia zakończyliśmy pierwszy trymestr szkoły. W czasie Mszy Św. dziękowaliśmy Panu Bogu za 3 miesiące nauki. Po Mszy Św. odbył się poczęstunek a dzieci, które pilnie się uczyły otrzymały nagrody.

 

Niestety 27 grudnia do naszego miasta Bouar weszli rebelianci, którzy „sparaliżowali” miasto na 2 miesiące. Dzieci nie mogły chodzić do szkoły, wokół misji gromadzili się uchodźcy, głównie matki z dziećmi. W sumie na różnych misjach naszego miasta było 10 tysięcy uchodźców.

 

W tym trudnym czasie nie zostawiliśmy naszych dzieci i młodzieży bez opieki. Dla dzieci organizowaliśmy zabawy i szkołę pod „drzewem mangowym” aż do momentu, gdy z pomocą przybył UNICEF. Po południami modliliśmy się z dziećmi o dar pokoju. Nie zapomnieliśmy także o młodych dziewczętach, które są pod naszą opieką: zorganizowaliśmy dla nich różne konferencje, douczanie, a także wspólną modlitwę.

 

Pod koniec lutego 2021 r. rebelianci zostali wyrzuceni z miasta Bouar i dzieci mogły wrócić znów do szkół (jednak nie wszędzie, bo w szkole w Majgaro, gdzie mamy także podopiecznych, dzieci mogły wrócić dopiero w kwietniu). Po tak długim czasie przerwy dzieci musiały zintensyfikować trud nauki. Nauka trwała w niektórych szkołach jeszcze w lipcu.

 

Działalność świetlicy zakończyliśmy 30 czerwca 2021 r. Mszą Św. dziękczynną za miniony, trudny rok szkolny i za naszych Dobroczyńców. W czasie darów ofiarnych dzieci przyniosły Panu Bogu swoje dary: banany, ananasy, korzenie manioku, orzeszki ziemne, pomidory, ogórki. Na zakończenie uroczystości dzieci, które „solidnie” pracowały dostały prezenty. Dużą radością jest dla nas to, że jeden z naszych podopiecznych został przyjęty do Niższego Seminarium Duchownego.

 

Niech Pan Bóg będzie uwielbiony za wszystkie doświadczenia minionego roku i za Jego Opatrznościową dłoń, która nas zawsze chroni i wspiera. Dziękujemy wszystkim Dobroczyńcom, dzięki którym dzieci mogą chodzić do szkoły, otrzymywać pomoc medyczną, korzystać z douczania, cieszyć się zasłużonym prezentem z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy oraz na zakończenie roku szkolnego.

 

Niech Pan każdemu z Was błogosławi co w języku sango wyrażamy słowami: Nzapa a bata Ala.

s. Izabela Pilorz,
Bouar

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK