17 czerwca 2021

JESTEŚCIE ANIOŁAMI WIARY, RADOŚCI, DOBRA I POKOJU!

 

 

Tymi słowami święto Dzieci Afryki w Częstochowie podsumował o. Tadeusz Mazurkiewicz CSSR. Słowa wpisane do księgi pamiątkowej przez misjonarza z Brazylii najtrafniej odzwierciedlają piękne serca tych wszystkich, którzy od lat bezinteresownie wspierają ubogie afrykańskie dzieci razem z fundacją i współpracującymi z nią polskimi misjonarzami.

 

12 i 13 czerwca blisko 50 osób uczestniczyło w fundacyjnym spotkaniu podsumowującym roczną działalność Dzieci Afryki. Na zaproszenie Założycieli przybyli misjonarze i świecki partner, reprezentując placówki misyjne wspierane przez fundację oraz szkoły Dzieci Afryki. W obecności znakomitych gości, członków organów fundacji, wolontariuszy i sympatyków Robert Noga - prezes Zarządu, dokonał analizy działalności fundacji w roku 2020 oraz zapowiedział jej priorytetowe zadania na drugą dekadę.      

 

W minionym roku z pomocy fundacji skorzystało blisko 12.500 beneficjentów w 12 krajach Afryki Subsaharyjskiej. Fundacja wybudowała m.in. nowy budynek szkoły wraz z domem dla nauczycieli i wolontariuszy w Ghanie, dofinansowała budowę szkoły muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej, budowę gimnazjum i ośrodka zdrowia w Czadzie, budowę studni w Angoli, systemu filtrującego wodę wraz z panelami słonecznymi przy studni w Tanzanii oraz zakup łóżek dla sierocińca w Kamerunie. Fundacja zakupiła uczniom podręczniki w Ghanie, Tanzanii, Ugandzie i Zambii oraz wyposażyła w meble i książki bibliotekę w Ghanie. W ramach programów adopcyjnych fundacja wspierała blisko 380 dzieci i młodzieży. Regularnie finansowała dla głodujących dzieci w Burundi, Czadzie, Kamerunie i Malawi zakup mleka w proszku, fasolkę i inne produkty żywieniowe. Ponadto fundacja zaopatrzyła w meble, sprzęt medyczny, lekarstwa i środki opatrunkowe misyjne ośrodki zdrowia w Czadzie i Kamerunie oraz sfinansowała transport morski kontenera z ciągnikiem oraz darami rzeczowymi dla ubogich w Malawi. To tylko część wsparcia z długiej listy pomocy świadczonej przez Dzieci Afryki w roku 2020, na co fundacja przeznaczyła łącznie 1.103.561,72 zł, w tym 101.882 zł z 1% podatku dla Dzieci Afryki.

 

W drugiej dekadzie działalności fundacja zamierza podnosić jakość nauczania w szkołach Dzieci Afryki poprzez stałą analizę wyników nauczania, w tym egzaminacyjnych, wyposażenie uczniów w podręczniki, a nauczycieli w pomoce dydaktyczne oraz zatrudnianie wykwalifikowanych nauczycieli i organizację wolontariatu misyjnego. Ponadto fundacja zamierza pochylić się nad każdym podopiecznym zgłoszonym do programu adopcyjnego pod kątem racjonalnego udzielania odpowiedniego wsparcia w procesie nauczania, opieki, w tym zdrowotnej. Działania te będą realizowane przez specjalistę ds. edukacji w szkołach Dzieci Afryki i programów adopcyjnych oraz monitorowane przez Zarząd.

 

Druga dekada działalności fundacji to także nacisk na sferę duchową wszystkich którzy ją tworzą i pragną razem z Dziećmi Afryki pogłębiać wiarę, szukając własnej drogi do Boga. Jak słusznie zauważył ks. Andrzej Lemieszko - duszpasterz fundacji oraz Krzysztof Bucholski ds. formacji duchowej, działania fundacji powinny opierać się na mocnych fundamentach, by mogły rozwijać się i przetrwać wszelkie burze a ludzie poszukujący Boga, odnajdywać w niej drogę i możliwość rozwoju duchowego.

 

Uzupełnieniem prezentacji sprawozdawczej była filmowa podróż po Angoli i Namibii (fragmenty filmu "Radość dzieciom") oraz multimedialna relacja z ostatniej misjonery do Ugandy, którą opowiedziała Agata Wiszniewska.   

 

Spotkanie częstochowskie to doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności, tym którzy wspierają i tworzą fundację. Zarząd wręczył obecnym wolontariuszom Dzieci Afryki pisemne podziękowania, doceniając ich trud, zaangażowanie i bezinteresowne działania a Założyciele przyznali wyróżnienia MISJONERÓW - zasłużonym dla fundacji (czytaj).

 

Jak zawsze szczególną uwagę podczas uroczystości organizatorzy poświęcili zagranicznym gościom, którzy dają świadectwo obecności i działań fundacji na kontynencie afrykańskim. Z zaproszenia skorzystały misjonarki s. Lucyna Mazurkiewicz i s. Jadwiga Lasocka ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus (Namibia), s. Renata Grzegorczyk ze Zgromadzenia Sióstr Pasterzanek (Rep. Środkowoafrykańska), s. Barbara Kruszewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących (Czad), s. Amadeusza Sowińska ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej (Kamerun) oraz Anna Lasocka - misjonarka świecka (Zambia). Obecni byli także misjonarze o. Mariusz Pacuła ze Zgromadzenia Werbistów (Bangladesz, Ghana) oraz o. Tadeusz Mazurkiewicz ze Zgromadzenia Redemptorystów (Brazylia) a także pan Yusuph Kiduta ze Stowarzyszenia To Help Africa (Tanzania).

 

Wszyscy zaproszeni goście uczestniczyli w debacie misyjnej tradycyjnie przygotowanej przez Annę Goworowską którą, w jej zastępstwie, prowadziła Teresa Stachowicz-Janke. Wypowiedzi gości przybliżyły wszystkim realia życia w Afryce. Słuchacze dowiedzieli się m.in. że "pierwszym marzeniem każdego dziecka jest najeść się do syta". Podkreślano znaczenie wsparcia finansowego i rzeczowego jakiej udziela fundacja, pomocy która potrzebna jest tu i teraz na każdej placówce oraz w dalszej perspektywie, kiedy na jej owoce trzeba będzie czekać latami. Goście chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, próbując podpowiadać formy mądrej pomocy oraz ostrzegać wolontariuszy przed europeizowaniem Afryki.

 

Uczestnicy spotkania z entuzjazmem wzięli udział w transmisji na żywo z Ghany. Niedzielny poranek rozpoczęła wspólna modlitwa gospel w wykonaniu dziecięcego zespołu tańca afrykańskiego Akomapa w Elminie. Następnie młodzi ghańscy tancerze, w imieniu wszystkich afrykańskich dzieci, którym pomaga fundacja, wykonali wspaniały kilkuminutowy występ który zadedykowali Ludziom Pięknych Serc od 12 lat wspierających działania Dzieci Afryki. Uczestnicy częstochowskiego wydarzenia odwdzięczyli się tancerzom wielkim aplauzem a w godzinach popołudniowych na Jasnej Gorze modlitwą przed obrazem Czarnej Madonny podczas Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Andrzeja Lemieszko. W kazaniu duszpasterz fundacji nawiązał do symboliki liczby 12; czyli aktualnej rocznicy działalności fundacji oraz dwunastu apostołów - świeckich powołanych przez Chrystusa i posłanych w świat w Jego Imię.

 

"Wiecie dobrze, że nie jest łatwo głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie i w kulturze śmierci - napisał w księdze pamiątkowej o. Tadeusz Mazurkiewicz. Jesteście aniołami wiary, radości, dobra i pokoju! Niech Was Bóg błogosławi i wspiera". A słowa ostatniego wpisu dokonanego przez panią Ewę Jaśniewicz niech będą zwieńczeniem częstochowskiego spotkana i wybrzmią jak amen: "Dzięki takim jak Wy z Fundacji Dzieci Afryki zmienia się Afryka i polskie serca. Jestem pełna podziwu dla Waszej pracy i... tak trzymać!". 

 

Do zobaczenia za rok, najprawdopodobniej w drugi weekend czerwca!

 

 

 

 

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK