POMAGAM

15 października 2023

SZANSA DLA DZIEWCZĄT

 

 

Centrum Św. Kizito w Bouar jest szansą dla młodych dziewczyn, które nie mają możliwości na kontynuowanie nauki w gimnazjum, bo albo zostały zmuszone do przerwania szkoły, bo rodzice nie mieli pieniędzy, albo ich edukacja skończyła się tylko na etapie szkoły podstawowej. Czasami same dziewczyny przekonują się, że niestety nie są w stanie opanować materiału szkolnego i musiałyby powtarzać każdą klasę, dlatego mając 14 czy 15 lat, przenoszą się do naszego centrum - wyjaśnia s. Barbara Samborska, Pasterzanka, misjonarka w Republice Środkowoafrykańskiej.

 

W minionym roku szkolnym do Centrum Św. Kizoto zapisało się 84 dziewcząt z czego dwie zrezygnowały podczas roku szkolnego. Ostatecznie w szkole krawieckiej uczyło się 82 dziewczyn: 23 na III roku, 23 na II i 36 na I roku. Pod opieką Fundacji Dzieci Afryki jest 23 dziewcząt. 

 

Na zakończenie III roku dziewczyny dostały maszyny z wyprawką, czyli nożyczki, agrafki, igły i materiał. 13 dziewczyn zdało egzamin z wymaganą ilością punktów i one ukończyły już naukę, natomiast dziewięć dziewczyn, których średnia była poniżej dziesięciu mają przedłużone zajęcia praktyczne przez miesiąc. Po tym miesiącu ukończą szkołę i zabiorą maszynę do domu. Jedna dziewczynka, która nie mówi niestety, musi powtórzyć jeszcze III rok lub opuści szkołę z wyprawką do szycia ręcznego.

 

Dziewczęta w ciągu roku szkolnego mają zajęcia z języka francuskiego, przygotowania do życia w rodzinie, zajęcia teoretyczne i praktyczne z szycia i gotowania. Także dla małych dzieci zorganizowany jest żłobek, żeby młode mamy mogły kontynuować naukę. Dla

maluszków przygotowywana jest zupka mleczna.

 

Dziewczynom bardzo podobają się robótki ręczne i szycie na maszynie. Staramy się także, aby nasze podopieczne znały i broniły swojej godności, ucząc je samodzielności i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Środki finansowe, przekazane przez fundację, zostały wykorzystane na opłatę szkoły oraz zakup maszyn dla dziewczyn na zakończenie roku szkolnego. 

 

Jak co roku, dziewczyny przygotowują scenki na zakończenie I trymestru oraz pokaz mody z okazji Dnia Kobiet. Udało nam się w tym roku zorganizować wycieczkę do klasztoru karmelitów, gdzie dziewczyny miały możliwość zwiedzenia klasztoru, gospodarstwa braci, a więc zapoznać się z uprawą warzyw, hodowlą kur, królików oraz wysłuchania konferencji na temat godności i waloru pracy. Dzień ten zakończył się wspólnym obiadem i rekreacją.

 

Na zakończenie roku szkolnego, w dniu otrzymania świadectwa i maszyn do szycia, dziewczyny z III roku przygotowały pokaz mody, czyli każda wybrała sobie model, jaki by chciała zaprezentować i sama go uszyła.

 

W imieniu dziewczyn, ich rodzin oraz całego grona nauczycielskiego bardzo dziękujemy za pomoc naszym podopiecznym, bo nie tylko, że mogą kontynuować naukę i zdobyć zawód, ale także narzędzie do pracy, które pomoże im usamodzielnić się w ich dorosłym życiu.

 

Niech Pan Bóg obdarza naszych Adopcyjnych Rodziców swym błogosławieństwem i wszelkimi łaskami w każdym dniu. Nzapa bata Ala!

 

s. Barbara Samborska, Bouar

 

Program Dziewczęta w Bouar

 

 

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK