wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

07 marca 2024

POMOC MŁODYM KOBIETOM NA START

 

To właśnie tego dnia - 8 marca - niezależnie od różnic kulturowych, w wielu krajach na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet.

 

Jak wygląda świętowanie Dnia Kobiet w krajach Afryki?

 

Właściwie w każdym kraju, gdzie dociera pomoc Fundacji Dzieci Afryki, sytuacja kobiet jest znacznie trudniejsza niż w Polsce. Dziewczęta i młode kobiety zmagają się z ograniczonym dostępem do edukacji, niemal wszystke, także z dostępem do opieki zdrowotnej i równości ekonomicznej. Warunki życia są utrudnione przez ubóstwo i problemy społeczne. Głównym zajęciem małych dziewczynek jest opiekowanie się młodszym rodzeństwem, praca w polu oraz noszenie drewna na opał i wody. Głównym zajęciem młodych kobiet to rówież praca w polu, gotowanie posiłków, drobny handel, rodzenie dzieci.

 

Kiedy brakuje dostępu do podstawowych zasobów, takich jak woda i pożywienie, ciężko myśleć o prezentach czy hucznym obchodzeniu świąt… Podczas, gdy w Europie płeć piękna otrzyma 8 marca piękne kwiaty, perfumy lub czekoladki, wiele afrykańskich kobiet, niestety nie zje tego dnia nawet posiłku... - ale to oczywiście skrajne przypadki. Kobiety najczęściej solidaryzują się ze sobą. Na 8 marca, wiele z nich szyje sobie spódniczki z jednakowego materiału, by właśnie w Dniu Kobiet pokazać jedność i siłę.

 

A „jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” (papież Franciszek). Dlatego w ten cudowny dzień zachęcamy do pomocy kobietom, zwłaszcza tym najmłodszym. Proponujemy trzy sposoby, aby wspomóc potrzebujące dziewczęta na progu ich życia: 

 

* Sierociniec w Ayos - zachęcamy do wsparcia placówki, dzięki której kameruńskie dziewczynki mają zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Otrzymują ubrania, wyżywienie i leczenie. Istnienie tego miejsca ma dla nich ogromne znaczenie. Mogą bowiem kontynuować naukę. Inaczej, ze względu na panujące realia, zostałyby zmuszone do zarabiania na życie własnym ciałem.

 

* Dziewczęta w Bouar - potrzebują wsparcia! Pragną nauczyć się zawodu, najczęściej krawiectwa. Niestety z powodu ubóstwa nie mogą sobie na to pozwolić. Szansa na lepszy start w samodzielną dorosłość to koszt 60 zł miesięcznie. Po ukończonym 3.letnim kursie każda dziewczyna ma szansę otrzymać maszynę do szycia.

 

* Adopcja serca - wiele afrykańskich dziewczynek wciąż oczekuje na osoby o pięknych sercach, które będą wspierały je w edukacji. Bez pomocy z zewnątrz, z powodu ubóstwa i niższej pozycji społecznej w swoim kraju, nie mogą uczęszczać do szkoły. Środki z "Adopcji Serca" przeznaczone są głównie na naukę, pomoc socjalną, dożywianie i - w razie potrzeby - na leczenie. Wypełniajac deklarację, w rubryce uwagi, należy wpisać "dziewczynka".

 

W ten cudowny dzień do pomocy młodym kobietom zachęca Karolina Kordowska, wolontariuszka Dzieci Afryki.

 

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK