FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK

 

 

Drodzy Darczyńcy, Sympatycy i Partnerzy fundacji. Rok 2020 naznaczony ogólnoświatową pandemią COVID-19 w naszej ojczyźnie był najtrudniejszym od przeszło trzydziestu lat, w krajach tzw. Zachodu najtrudniejszym od czasów II Wojny Światowej, a w Afryce… jednym z wielu kolejnych trudnych lat, tyle że dodatkowo skażonym przez koronawirusa – „chorobę białych”, jak nazywa ją wielu Afrykanów.

 

COVID-19 pokrzyżował wiele fundacyjnych zamierzeń. Nie odbyły się planowane wyprawy do Afryki, w tym z pomocą medyczną do Kamerunu. Od marca polskie urzędy pocztowe zaprzestały przyjmowania paczek z darami do Afryki, natomiast urzędy afrykańskie zaprzestały wysyłki korespondencji do Polski. W czerwcu nie odbyło się coroczne wydarzenie „Święto Dzieci Afryki” w Częstochowie. Pandemia zakłóciła także udział Dzieci Afryki w ogólnopolskiej kampanii Kilometry Dobra oraz szkolenie wolontariuszy misyjnych II i III edycji.

Mimo to, w tych niezwykle trudnych czasach, pełnych ograniczeń, reżimu sanitarnego, lęków, cierpienia i zgonów ponownie okazało się, że Polacy są dobrym narodem. Pomimo własnych trudności potrafią okazać solidarność z najuboższymi tego świata. Pomoc, którą za pośrednictwem naszej fundacji niosą Afrykanom Ludzie Pięknych Serc, wcale nie maleje.

 

Tegoroczna rzeka pomocy rozlała się na 12 państw Afryki Subsaharyjskiej. We współpracy z naszymi partnerami udało się m.in. wybudować i wyposażyć w meble drugi budynek Szkoły Dzieci Afryki, przeznaczony dla klas IV-VI oraz dom dla nauczycieli i polskich wolontariuszy w Bundoli (Ghana), wybudować studnię przy misji katolickiej w Caungula (Angola), a także sfinansować zakup kilku ton żywności dla niedożywionych dzieci w Gatara (Burundi).

 

 

Ponadto powinniście wiedzieć, że…

 • Polska Fundacja dla Afryki dofinansowała dwa projekty zgłoszone przez fundację na łączną kwotę 402.000 zł z przeznaczeniem na budowę misyjnego ośrodka zdrowia oraz gimnazjum w Mbaikoro (Czad) – oba realizowane są we współpracy z Franciszkankami od Cierpiących.
 • Na projekty priorytetowe Darczyńcy przekazali odpowiednio: „Radość dzieciom” 11.591,90 zł*, „Stypendium dla nauczyciela” 895,60 zł*.
 • Na portalu siepomaga.pl prowadzono kilka zbiórek Dzieci Afryki, w tym akcje nawiązujące do priorytetów roku: „Wyślij Fredricka na studnia”, „Daniel musi dokończyć studnia, aby móc rozpocząć pracę w szkole”, „Jeden ciągnik wiele możliwości”, „Podaruj dziecku przyszłość” oraz „Z uśmiechem na twarzy i radością w sercu”. Zbiórki wsparło 783 osób*, przekazując łącznie 43.670,78 zł*
 • Funduszu Misyjnego sfinansowaliśmy m.in. szkolenie dla początkujących przedsiębiorców w Duaga (Ghana) oraz dla nauczycieli w Bagandou (Rep. Środkowoafrykańska), zakup sprzętu na plac zabaw przedszkola „Aniołki św. Alojzego” w Abong-Mbang (Kamerun), zakup motocykla do parafii w Doumuogou (Czad) oraz doraźną pomoc w funkcjonowaniu Domu Jedno Serce w Nkhata Bay (Malawi) na kwotę 19.666,02 zł.
 • Z powodu ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19 wolontariusze medyczni nie realizowali zaplanowanych misji humanitarnych, a od marca wstrzymano wysyłkę paczek z pomocą do Afryki.
 • W ramach akcji „Paczka dla dzieciaczka” przygotowano i przekazano 259 paczek dla ubogich dzieci w Kamerunie i Rep. Środkowoafrykańskiej (edycja 2019) oraz zorganizowano zbiórkę pomocy świątecznonoworocznej dla południowosudańskich dzieci z obozu dla uchodźców w Bibibidi, w Ugandzie (edycja 2020), dzięki której ufundowaliśmy 150 paczek z ubrankami i obuwiem.
 • Dokończono dystrybucję przyborów szkolnych pozyskanych podczas III edycji zbiórki „Piórniki do Afryki” w roku 2018. Afrykańskim uczniom w Beninie, Czadzie, Ghanie, Tanzanii, Ugandzie i Tadżykistanie przekazano 2.039 piórników.
 • Zakończono IV edycję akcji „Jedno człowieczeństwo”, polegającej na podarowaniu przynajmniej 1 pakietu na start (półroczny zapas mleka w proszku dla jednego głodującego dziecka). Darczyńcy akcji otrzymają imienne certyfikaty podstemplowane przez misyjny ośrodek zdrowia w Afryce. W tym roku Certyfikat nr 1 otrzymał po raz czwarty z rzędu Pan Mariusz z Goleniowa za 12 „pakietów na start”, Certyfikat nr 2 otrzymał Pan Gabriel z Krakowa za 8 „pakietów na start” natomiast Certyfikaty nr 3 i 4 trafią do rąk Pani Katarzyny z Warszawy i Pani Aleksandry z Siemiatycz za podarowane 4 „pakiety na start” – gratulujemy! Zapraszamy do udziału w V edycji akcji, która trwa do 30 czerwca 2021 r.
 • Zarząd fundacji zainaugurował współpracę z o. Emilem Kalka SVD w Angoli, ks. Davidem Kajal w Ghanie, ks. Markiem Gizickim w Tanzanii oraz Zgromadzeniem Sióstr Opatrzności Bożej w Kamerunie.
 • Zarząd fundacji zakończył współpracę z s. Beatą Grodź SSpSAP, zamykając program „Klinika w Wiaga” w Ghanie, br. Benedyktem Pączka OFMCap, zamykając program „Szkoła Muzyczna w Bouar” w Rep. Środkowoafrykańskiej oraz o. Williamem Mkalula IMC, zamykając program „Sierociniec w Mgolole”. Program „Dentysta w Afryce” został zawieszony.
 • Wolontariuszem roku 2020 Fundacji Dzieci Afryki został Adam Amine z Warszawy. Gratulujemy!
 • Do programu „Firma z misją”, skierowanego do firm i instytucji, które prowadzą lub chcą prowadzić dobre praktyki CSR, czyli biznes odpowiedzialny społecznie, dołączyła firma MiBliskie.

 

*stan na 30 listopada 2020 r.

 

z wyrazami wdzięczności
Robert Noga i Paweł Werakso, założyciele fundacji Dzieci Afryki

 

DZIĘKUJEMY ZA ROK 2020

30 grudnia 2020

wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum