FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

e-mail: biuro[at]dzieciafryki.com

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

MARKET DZIECI AFRYKI 24h/7

WOLONTARIUSZE

ADAM AMINE (trzykrotny wolontariusz roku 2018, 2019 i 2020), opiekun programu „Szkoła w Kiruddu" w Ugandzie, 93 czyli najlepszy rocznik 

 

Jest absolwentem w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa i Ochrony na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Pracuje w hurtowni elektro-technicznej, jako magazynier. Miłośnik zwierząt, a szczególnie psów. Jego największą pasją jest sport i muzyka. Szczególnie interesuje się historią i polityką. W Fundacji znalazł się przez  przypadek, ale możliwość działania w niej traktuje, jako część własnej samorealizacji. Chce zmieniać świat, a jego celem jest dotarcie do jak największej grupy ludzi, by móc obudzić w nich wrażliwość oraz miłość.

SYLWIA AUSFELD, opiekun programu „Sierociniec w Bukanga" w Tanzanii

 

Absolwentka filozofii i psychologii. Z fundacją związała się po swojej wizycie na misjach w Tanzanii, gdzie zobaczyła dramatyczne warunki dzieci z miejscowych sierocińców. Miłośniczka polskiego kina z lat 30, pieszych pielgrzymek oraz od niedawna trzody chlewnej, bydła i drobiu. W życiu pomaga jej niewybredne poczucie humoru i miły uśmiech dla każdego.

aktywni, z wymaganym stażem

dr ANNA CHAŁUPCZAK-WINIARSKA, koordynator programu „Dermatolog dla Afryki”

 

Specjalista dermatolog. „Po prostu leczę ludzi i staram się to robić najlepiej jak umiem. Ot i wszystko. Poza tym lubię dzieci. Wzrusza mnie ich ufność wobec dorosłych ludzi, którzy często właśnie wobec nich bywają bardzo okrutni. Swoją wiedzą i doświadczeniem pragnę dzielić się z dziećmi w Afryce. Nie mogę zmienić świata ale mogę poprawić życie choćby kilkorgu czy kilkudziesięciu z nich, i to jest mój cel. Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka /Jan Paweł II/”

Dermatolog dla Afryki

Szkoła w Kiruddu

Szkoła w Kiruddu

Sierociniec w Bukanga

JOANNA BASZCZYN, opiekun programu "Czadowe gimnazjum" w Czadzie

 

Ukończyłam Akademię Pedagogiczną w Słupsku o kierunku praca socjalna. W zawodzie pracowałam 8 lat w Polsce. Od 2015 roku mieszkam w Norwegii i zmieniłam zawód. Obecnie pracuję jako nauczyciel w norweskich szkołach. Od zawsze marzyłam o wolontariacie misyjnym. Od roku postanowiłam spełniać marzenia w każdym z aspektów swego życia, stąd napisałam do Fundacji. Jestem pogodną optymistką, tryskającą entuzjazmem i energią. Jestem osobą silną i raczej pewną siebie. W kontaktach z ludźmi  bezpośrednia, otwarta i spontaniczna. Jestem skoncentrowana na świecie zewnętrznym, otwarta i czerpię energię z kontaktów społecznych. Sama także dzielę się z innymi swoją pozytywną energią. Moja myśl przewodnia to „Każdy ma coś, co może dać innym”

 

Czadowe gimnazjum w Mbaikoro

MACIEJ BYLICA, opiekun programu "Ośrodek zdrowia w Djouth" w Kamerunie

 

Laureat Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, zafascynowany nauczaniem. Łącze swoje pasje prowadząc kółka do olimpiady, na których uczę młodzież ekonomii. Sam, łącząc swoje przekonanie o słuszności i sprawiedliwości wprowadzenia modelu równości poziomej oraz prospołeczne wartości katolickie. Staram się swoją działalnością prospołeczną zapewnić wszystkim przynajmniej trochę równiejsze szanse w tym świecie. Stąd moje zafascynowanie wolontariatem, które pogłębiam od kilku lat.

 

 

Ośrodek zdrowia w Djouth

ABBE CONSOLATE, stypendystka fundacji, koordynator programów w Ugandzie

 

Magister zarządzania biznesem. Uwadze fundacji Abbe polecił misjonarz o. Bogusław Dąbrowski OFM. Nadzwyczaj skromna i zdolna dziewczyna z Kakogge potrzebowała wsparcia, by w stolicy móc rozpocząć studia z księgowości. Udało się. Od zawsze chciała pomagać innym. W 2019 roku zgłosiła chęć zostania wolontariuszką Dzieci Afryki. Rok później z dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem przystąpiła do realizacji zadania wspierania podopiecznych fundacji w Kiruddu. Z prawdziwą pasją, w duchu wdzięczności za otrzymaną pomoc, godnie reprezentuje fundację w swojej ojczyźnie. 

MARCIN GRADOWSKI, wolontariusz misyjny

 

Jestem pasjonatem ochrony środowiska. Ważna jest dla mnie także sprawiedliwość społeczna. Codziennie szukam sposobów na to, by zmniejszyć wpływ naszego działania na środowisko i na ludzi wokół nas. Chciałbym także żeby za nasze wysokie standardy życia nie ponosili konsekwencji ludzie żyjący w innych krajach. Myślę że można to osiągnąć dzięki edukacji dzieci i młodzieży. Pracuję jako inżynier w dziedzinie energii odnawialnej, interesuję się budownictwem naturalnym i lubię spędzać czas w naturze.  

Szkoła w Kiruddu

Cheshire Home

KARINA LEMBOWICZ, tłumacz

 

W 2004 roku, po skończeniu studiów, spełniając swoje marzenie wyjechałam do Hiszpanii i od tego czasu mieszkam w Madrycie. Pracuję w sektorze odnawialnych źródeł energii jako kontroler finansowy. Moją pasją są podróże i poznawanie innych kultur, bo w czasie krótkiego wyjazdu człowiek dowiaduje się więcej o świecie niż podczas lat nauki. W wolnym czasie uczę się języków obcych, czytam i uprawiam sport.

PAWEŁ MACUGA, prawnik

 

Z wykształcenia prawnik, z zamiłowaniem do książek, podróży i dziwienia się światu. „Życie, którego głównym celem jest spełnienie osobistych pragnień, prędzej czy później przynosi gorzkie rozczarowania (…). Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka”. – Albert Einstein

AGNIESZKA GOIA MONTEIRO, tłumacz

 

Studentka budownictwa na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Od 2013 roku wakacyjna wolontariuszka w Lourdes. Ciekawa świata, lubi języki i szybko się ich uczy, żeby móc porozumiewać się z przyjaciółmi różnych narodowości.

JOHN MBIYIEBA, wychowanek fundacji, koordynator programów w Ghanie

 

Pochodzę ze społeczności wiejskiej w północnej Ghanie. Obecnie jestem studentem medycyny, szkołę ukończę do końca 2020 r. Lubię wspierać ludzi z nizin społecznych oraz szukać sposobów, by dać im nadzieję na lepszą przyszłość. Z Fundacją Dzieci Afryki jestem związany od roku 2013 kiedy jej Założyciele odwiedzili moją wioskę i pomogli mi finansowo zrealizować marzenia o studiach medycznych.

GRAŻYNA POL, wolontariusz misyjny, opiekun programu "Dom dzieci niepełnosprawnych" w Namibii

 

Z wykształcenia jestem socjologiem. Interesują mnie problemy społeczne i nierówności jakie dotykają nasz glob. Pomagam, bo mam wyobraźnię i chcę zmieniać świat. Poza tym zawsze nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu.

IWONA SARNA, wolontariusz misyjny

 

Z zawodu jestem fizjoterapeutką kardiologiczną. Od wielu lat poświęcam się wolontariatom głównie związanym z aktywizacją osób z niepełnosprawnościami oraz uświadamianiem społeczeństwa na temat ich potrzeb, zdolności i możliwości. Zajmowałam się także wolontarystycznie umacnianiem dzieci i młodzieży poprzez budowanie w nich poczucia własnej wartości. Pasjonują mnie podróże, ziołolecznictwo, medycyna ludowa i języki obce. Za najcenniejsze wartości w życiu uważam zdrowie, miłość i edukację.

dr MICHAŁ WIERZBICKI, ekspedycja artykułów medycznych dla misyjnych ośrodków zdrowia, koordynator programu "Leki dla afrykańskiej apteki"

 

Z wykształcenia i z zawodu farmaceuta oraz nauczyciel. „Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem” – Irena Sendlerowa.

Leki dla afrykańskiej apteki

ALEKSANDRA WOJTKOWSKA, wolontariusz misyjny, opiekun programu „Szkoła w Kiruddu” w Ugandzie

 

Jako wolontariusz odwiedziłam Afrykę trzykrotnie – Ugandę, Rwandę i Kenię. Zakochałam się po uszy. Czułam się tam jak w domu. Po doświadczeniach poprzednich wolontariatów misyjnych chciałam zaangażować się w wolontariat Dzieci Afryki, w pomoc mieszkańcom Afryki „z głową”. Sposób w jaki fundacja wspiera Afrykę bardzo mi się podoba, rozumiem ich misję i popieram wszystkie projekty. Od lipca 2020 prowadzę grupę na FB „Szkoła w Kiruddu” opisującą działania fundacji na rzecz najmłodszych w Ugandzie – wybudowaną szkołę, adopcję serca potrzebujących dzieci, zapewnienie podstawowych potrzeb. Poprzez wolontariat w fundacji mam również nadzieję na nauczenie się jak najwięcej z jej wieloletniego doświadczenia pomocy w Afryce. Marzę o powrocie do Ugandy, gdyż kultura, tradycje i styl życia stały się moją główną pasją. „

AGATA WISZNIEWSKA, szkolenie wolontariuszy misyjnych

 

Ludzie i małe społeczności ciekawili mnie od zawsze. Jestem psychologiem i socjologiem czemu zawdzięczam trochę inne spojrzenie na Afrykę i jej problemy. W Fundacji Dzieci Afryki znalazłam to, czego nie dają wielkie anonimowe inicjatywy pomocowe – pomoc nakierowaną na cel i dostarczaną dla osób, które tę pomoc potrafią przyjąć i wykorzystać. Idea spersonalizowanej pomocy jest mi bliska – cieszę się, że mogę dać trochę radości dzieciakom, a jednocześnie lepiej zrozumieć jakże innego małego człowieka.

ANNA LULA

 

Jestem uczennicą szkoły podstawowej. O Afryce najwięcej dowiedziałam od taty z jego opowieści z wyjazdów służbowych. Gdy zdecydował się pojechać na spotkanie wolontariatu w październiku 2019, zachęcił mnie, żebym pojechała z nim i dołączyliśmy do Fundacji. Zaczynałam od tłumaczeń, przepisywania tekstów i uczestniczenia w niektórych eventach, ale może kiedyś będę robić coś więcej…

JOANNA LULA

 

Jestem uczennicą szkoły podstawowej. O Afryce najwięcej dowiedziałam od taty z jego opowieści z wyjazdów służbowych. Gdy zdecydował się pojechać na spotkanie wolontariatu w październiku 2019, zachęcił mnie, żebym pojechała z nim i dołączyliśmy do Fundacji. Zaczynałam od tłumaczeń, przepisywania tekstów i uczestniczenia w niektórych eventach, ale może kiedyś będę robić coś więcej…
 

RADEK LULA, opiekun programu „Centrum Dziecka w Yaounde”

 

Zawodowo od wielu lat jestem związany z firmą badawczą zajmując się analizą i optymalizacją procesów pozyskiwania danych, ich przetwarzania, a także raportowania. Z Afryką po raz pierwszy zetknąłem się zawodowo, najpierw był to kontakt z ludźmi z tych krajów, potem wyjazdy służbowe. Od początku polubiłem zarówno kontynent jak i jego uśmiechniętych mieszkańców. W mojej opinii utwierdził mnie wyjazd na trekking do Tanzanii. Szukając niedużej, ale sprawnie działającej fundacji wspierającej Afrykę trafiłem na „Dzieci Afryki”. Przelewane regularnie kwoty przerodziły się w chęć ofiarowania czegoś więcej niż tylko pieniędzy i tak w październiku 2019 pojawiłem się na spotkaniu wolontariuszy.

Centrum Dziecka

w Yaounde

AGNIESZKA ŁYŚ, wolontariusz misyjny

 

Z wykształcenia psycholożka, z zawodu badaczka i nauczycielka akademicka, z zamiłowania wielbicielka psów, książek, podcastów true crime i oczywiście podróży. Od dawna angażuje się w różne inicjatywy związane z wolontariatem. W Fundacji Dzieci Afryki zajmuje się głównie tłumaczeniem i pisaniem.