FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13
01-829 Warszawa
tel. 22-381-27-74, 601-319-878
e-mail: biuro[at]dzieciafryki.com
rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407
ADAM AMINE (trzykrotny wolontariusz roku 2018, 2019 i 2020), opiekun programu „Szkoła w Kiruddu" w Ugandzie, 93 czyli najlepszy rocznik
Jest absolwentem w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa i Ochrony na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Pracuje w hurtowni elektro-technicznej, jako magazynier. Miłośnik zwierząt, a szczególnie psów. Jego największą pasją jest sport i muzyka. Szczególnie interesuje się historią i polityką. W Fundacji znalazł się przez przypadek, ale możliwość działania w niej traktuje, jako część własnej samorealizacji. Chce zmieniać świat, a jego celem jest dotarcie do jak największej grupy ludzi, by móc obudzić w nich wrażliwość oraz miłość.
SYLWIA AUSFELD, opiekun programu „Sierociniec w Bukanga" w Tanzanii
Absolwentka filozofii i psychologii. Z fundacją związała się po swojej wizycie na misjach w Tanzanii, gdzie zobaczyła dramatyczne warunki dzieci z miejscowych sierocińców. Miłośniczka polskiego kina z lat 30, pieszych pielgrzymek oraz od niedawna trzody chlewnej, bydła i drobiu. W życiu pomaga jej niewybredne poczucie humoru i miły uśmiech dla każdego.
dr ANNA CHAŁUPCZAK-WINIARSKA, koordynator programu „Dermatolog dla Afryki”
Specjalista dermatolog. „Po prostu leczę ludzi i staram się to robić najlepiej jak umiem. Ot i wszystko. Poza tym lubię dzieci. Wzrusza mnie ich ufność wobec dorosłych ludzi, którzy często właśnie wobec nich bywają bardzo okrutni. Swoją wiedzą i doświadczeniem pragnę dzielić się z dziećmi w Afryce. Nie mogę zmienić świata ale mogę poprawić życie choćby kilkorgu czy kilkudziesięciu z nich, i to jest mój cel. Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka /Jan Paweł II/”
ABBE CONSOLATE, stypendystka fundacji, koordynator programów w Ugandzie
Magister zarządzania biznesem. Uwadze fundacji Abbe polecił misjonarz o. Bogusław Dąbrowski OFM. Nadzwyczaj skromna i zdolna dziewczyna z Kakogge potrzebowała wsparcia, by w stolicy móc rozpocząć studia z księgowości. Udało się. Od zawsze chciała pomagać innym. W 2019 roku zgłosiła chęć zostania wolontariuszką Dzieci Afryki. Rok później z dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem przystąpiła do realizacji zadania wspierania podopiecznych fundacji w Kiruddu. Z prawdziwą pasją, w duchu wdzięczności za otrzymaną pomoc, godnie reprezentuje fundację w swojej ojczyźnie.
KRZYSZTOF BUCHOLSKI, szkolenie wolontariuszy misyjnych
Ekonomista, przedsiębiorca, absolwent Handlu Zagranicznego SGH, Akademii Obrony Narodowej i Gospodarki Nieruchomościami UWM. Animator misji ludowych i zagranicznych, organizator wielu wydarzeń społecznych i kulturalnych, promotor dziedzictwa historycznego Warmii i Mazur oraz śladów Polaków na innych kontynentach. Związany jest z wieloma świeckimi ruchami kościoła wspierającymi pracę duchową człowieka w dzisiejszym świecie i jego współczesnych problemach. Z Fundacją związany od 2011 roku jak inicjator różnych projektów m.in. w Ghanie, Ugandzie, Etiopii. Jego specjalizację stanowią przedsięwzięcia w Afryce związane z pomocą w budowie obiektów na nieruchomościach, gospodarką surowcami na potrzeby bytowe, wsparciem rozwoju przedsiębiorczości, poszukiwaniem miejsc związanych z historią Polski i poznaniem prawdziwego sensu charyzmatu niesienia dzieła pomocy drugiemu człowiekowi. Tam gdzie jest Twoja światłość dla oczu i pokój, tam jest Twoja mądrość, siła i rozum. I nie kieruj się przekonywaniem słowami mądrości ale ukazywaniem piękna Ducha i jego mocy.
KARINA LEMBOWICZ, tłumacz
W 2004 roku, po skończeniu studiów, spełniając swoje marzenie wyjechałam do Hiszpanii i od tego czasu mieszkam w Madrycie. Pracuję w sektorze odnawialnych źródeł energii jako kontroler finansowy. Moją pasją są podróże i poznawanie innych kultur, bo w czasie krótkiego wyjazdu człowiek dowiaduje się więcej o świecie niż podczas lat nauki. W wolnym czasie uczę się języków obcych, czytam i uprawiam sport.
PAWEŁ MACUGA, prawnik
Z wykształcenia prawnik, z zamiłowaniem do książek, podróży i dziwienia się światu. „Życie, którego głównym celem jest spełnienie osobistych pragnień, prędzej czy później przynosi gorzkie rozczarowania (…). Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka”. – Albert Einstein
AGNIESZKA MAKIEŁA, tłumacz
Studentka budownictwa na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Od 2013 roku wakacyjna wolontariuszka w Lourdes. Ciekawa świata, lubi języki i szybko się ich uczy, żeby móc porozumiewać się z przyjaciółmi różnych narodowości.
JOHN MBIYIEBA, wychowanek fundacji, koordynator programów w Ghanie
Pochodzę ze społeczności wiejskiej w północnej Ghanie. Obecnie jestem studentem medycyny, szkołę ukończę do końca 2020 r. Lubię wspierać ludzi z nizin społecznych oraz szukać sposobów, by dać im nadzieję na lepszą przyszłość. Z Fundacją Dzieci Afryki jestem związany od roku 2013 kiedy jej Założyciele odwiedzili moją wioskę i pomogli mi finansowo zrealizować marzenia o studiach medycznych.
GRAŻYNA POL, wolontariusz misyjny
MAGDALENA STEFAŃSKA, wolontariusz misyjny, opiekun programu „Szkoła w Bundoli” w Ghanie
W styczniu 2019 roku dołączyłam do fundacji „Dzieci Afryki”. Tu zrozumiałam, że najważniejsze dla mnie jest pomoc drugiemu człowiekowi. Wiem, że pomaganie dzieciom jest daniem im szansy na normalne, bardziej godne życie, że zapewniając im dostęp do wiedzy inwestujemy w ich przyszłość. Dlatego stworzyłam i zaangażowałam się projekt budowy szkoły w Ghanie. Od września 2019 roku uczestniczę w rocznym szkoleniu przygotowującym do wyjazdu misyjnego do Afryki. Chcę osobiście wpłynąć na przyszłość dzieci i lepiej zrozumieć problemy, z którymi borykają się na co dzień, abym po powrocie do Polski mogła lepiej szerzyć ideę pomagania.
dr MICHAŁ WIERZBICKI, ekspedycja artykułów medycznych dla misyjnych ośrodków zdrowia, koordynator programu "Leki dla afrykańskiej apteki"
Z wykształcenia i z zawodu farmaceuta oraz nauczyciel. „Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem” – Irena Sendlerowa.
ALEKSANDRA WOJTKOWSKA, wolontariusz misyjny, opiekun programu „Szkoła w Kiruddu” w Ugandzie
Jako wolontariusz odwiedziłam Afrykę trzykrotnie – Ugandę, Rwandę i Kenię. Zakochałam się po uszy. Czułam się tam jak w domu. Po doświadczeniach poprzednich wolontariatów misyjnych chciałam zaangażować się w wolontariat Dzieci Afryki, w pomoc mieszkańcom Afryki „z głową”. Sposób w jaki fundacja wspiera Afrykę bardzo mi się podoba, rozumiem ich misję i popieram wszystkie projekty. Od lipca 2020 prowadzę grupę na FB „Szkoła w Kiruddu” opisującą działania fundacji na rzecz najmłodszych w Ugandzie – wybudowaną szkołę, adopcję serca potrzebujących dzieci, zapewnienie podstawowych potrzeb. Poprzez wolontariat w fundacji mam również nadzieję na nauczenie się jak najwięcej z jej wieloletniego doświadczenia pomocy w Afryce. Marzę o powrocie do Ugandy, gdyż kultura, tradycje i styl życia stały się moją główną pasją. „
AGATA WISZNIEWSKA, szkolenie wolontariuszy misyjnych
Ludzie i małe społeczności ciekawili mnie od zawsze. Jestem psychologiem i socjologiem czemu zawdzięczam trochę inne spojrzenie na Afrykę i jej problemy. W Fundacji Dzieci Afryki znalazłam to, czego nie dają wielkie anonimowe inicjatywy pomocowe – pomoc nakierowaną na cel i dostarczaną dla osób, które tę pomoc potrafią przyjąć i wykorzystać. Idea spersonalizowanej pomocy jest mi bliska – cieszę się, że mogę dać trochę radości dzieciakom, a jednocześnie lepiej zrozumieć jakże innego małego człowieka.
ANNA LULA
Jestem uczennicą szkoły podstawowej. O Afryce najwięcej dowiedziałam od taty z jego opowieści z wyjazdów służbowych. Gdy zdecydował się pojechać na spotkanie wolontariatu w październiku 2019, zachęcił mnie, żebym pojechała z nim i dołączyliśmy do Fundacji. Zaczynałam od tłumaczeń, przepisywania tekstów i uczestniczenia w niektórych eventach, ale może kiedyś będę robić coś więcej…
JOANNA LULA
RADEK LULA, opiekun programu „Centrum Dziecka w Yaounde”